konto usunięte

Temat: Nadzór odpuszcza bankierom

2014-01-13

Komitet Bazylejski znowu rozmiękcza siłę regulacji. Nadzór nie chce stłumić akcji kredytowej.

Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego pod wpływem sugestii najważniejszych banków – między innymi BNP Paribas, Bank of Americaoraz oraz Citigroup – złagodził podejście do maksymalnego poziomu dźwigni finansowej w sektorze bankowym. Nadzór tym samym uwzględnił uwagi sektora bankowego dotyczące ostatniego projektu regulacji Basel III, które opublikowano w czerwcu.

Nadzór złagodził podejście do maksymalnej dźwigni finansowej przez zezwolenie na szersze stosowanie nettingu (praktyki księgowej pozwalającej na wzajemne znoszenie się należności i zobowiązań wobec innych podmiotów) oraz większą dowolność do pokazywania pozycji pozabilansowych.

Wprowadzono w dodatku więcej dowolności w kwestii wymogów płynnościowych. Pierwotnie banku miały posiadać płynne aktywa, które w skrajnych przypadkach kryzysu kredytowego (credit squeeze) miały im pozwolić na funkcjonowanie przez 30 dni. Komitet Bazylejski pozwolił jednak, aby przy wypełnieniu tego zobowiązania banki komercyjne mogły korzystać ze wsparcia banku centralnego.

Wymogi kapitałowe są narzędziem stosowanym do regulowania wielkości aktywów w relacji do kapitałów banku. Ustalenie maksymalnej relacji inwestycji do kapitału ma kontrolować ryzyko podejmowane przez sektor finansowy.

Komitet Bazylejski dalej będzie wymagał od kredytodawców utrzymywania wskaźnika adekwatności kapitałowej na poziomie 3% (kapitał / aktywa) niezależnie od ryzyka przypisanego poszczególnym inwestycjom. Od 2015 roku banki będą zmuszone ujawniać stopień realizacji regulacji.

Komentatorzy uważają, że złagodzenie podejścia nadzoru do banków jest konsekwencją załamania akcji kredytowej w strefie euro. Kredyt dla sektora prywatnego w unii monetarnej kurczy się w najwyższym tempie w historii. Natomiast Europejskiemu Bankowi Centralnemu mimo ścięcia stóp do rekordowo niskiego poziomu nie udało się pobudzić akcji kredytowej, bez czego w ocenie władz monetarnych wzrost PKB będzie niski, przez co szanse na spadek bezrobocia są niskie.

Zródło: Rynki Bankier.pl
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nadzor-odpuszcza-banki...