konto usunięte

Temat: Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Ustawodawca w określonych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych okolicznościach przewiduje możliwość dobrowolnego (z inicjatywy wspólników) pozbawienia bytu prawnego spółki prawa handlowego. Trzeba pamiętać, że proces likwidacji spółki ma ściśle sformalizowany charakter – powinien zostać podzielony na określone etapy, które co do zasady, wyprzedzają moment rozwiązania spółki. Mówimy tu oczywiście o rozwiązaniu, likwidacji i wykreśleniu spółki z rejestru, będącego zwieńczeniem postępowania likwidacyjnego. Oznacza to, że proces ten rozpoczyna się z chwilą podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników w przedmiocie likwidacji spółki.

Kwestię tę trzeba więc również wyraźnie i jednoznacznie sprecyzować. Uchwała w przedmiocie rozwiązaniu spółki wymaga zachowania pewnych dodatkowych formalności, które związane są z formą uchwały i kworum, czyli minimalną liczbą członków zgromadzenia, niezbędną do podjęcia wiążącej decyzji. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy podejmą taką uchwałę większością 2/3 głosów. Trzeba jednak pamiętać, że bilans spółki może wykazać stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego spółki, a wówczas podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania spółki nastąpi bezwzględną większość głosów. Umowa spółki może wprowadzać regulacje odmienne.

http://www.prawo.egospodarka.pl/145314,Likwidacja-spol...

konto usunięte

Temat: Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

SN o o uprawnieniu sądu do powołania likwidatora spółki z o.o.

Dnia 23 września 2010 r. Sąd Najwyższy (dalej "SN") podjął istotną dla funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "sp. z o.o.") uchwałę dotyczącą likwidacji spółki z o. o. oraz umocowania sądu do ustanowienia likwidatora (sygn. akt III CZP 54/10). SN stwierdził bowiem, że sąd na podstawie art. 276 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej "k.s.h.") może ustanowić likwidatora spółki z o.o. także wtedy, gdy nie jest to połączone z odwołaniem likwidatora dotychczasowego.


Aby szerzej omówić wskazaną uchwałę SN, należy na początku wyjaśnić, że rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Likwidację przeprowadza się więc po to, aby zakończyć działalność danej spółki z o.o. Likwidatorowi zaś przypada szczególna funkcja w trakcie tego procesu, gdyż jest on jedyną osobą działającą w imieniu spółki z o.o. w likwidacji. Stanowiące przedmiot niniejszej uchwały SN zagadnienie prawne zostało przedstawione przez Sąd Okręgowy (dalej „SO”) w wyniku wątpliwości, jakie pojawiły się przy rozpoznaniu zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji o oddaleniu wniosku o ustanowienie likwidatora lub kuratora.

http://www.prawo.egospodarka.pl/62203,SN-o-o-uprawnien...

Następna dyskusja:

Likwidacja spółki z o.o.




Wyślij zaproszenie do