konto usunięte

Temat: Dodatek do Historii ACFE: publikacja książki Joe Wellsa...

Dodatek do historii ACFE w Polsce: publikacja książki Joe Wellsa "Nadużycia w firmach"

Na stronie ACFE Polska ostatnio się okazała informacja o możliwości zakupu książki: „Nadużycia w firmach – Vademecum Zapobieganie i wykrywanie” autorstwa Josepha T. Wells. Książka ta stanowiła (i wciąż stanowi) cenny przychód dla ACFE Polska.


Uważam, że informacja o zdobyciu praw do przetłumaczenia i wydania tej książki należy do historii ACFE w Polsce i powinna być ogólnie znana, lub przynajmniej zachowana.

A jednak, informacja ACFE Polska nie podaje najmniejszego nawet zapisu o tym, od kogo wyszła ta inicjatywa i kto zdobył prawa do tłumaczenia i publikacji tej książki, kto włożył w ten projekt tyle pracy i wysiłku – a chyba warto wiedzieć, czyja to była zasługa.

Otóż fakty: Edmund J. Saunders, założyciel i pierwszy Prezes ACFE Polska, w 2005 roku, osobiście uzyskał zgodę P. Joe Wellsa na przetłumaczenie i wydanie tej książki w Polsce, i to nawet bez zwykłych opłat/honoraria za to prawo. Po utrzymaniu zgody na ten projekt, potrzebny był sponsor. Przez pośrednictwo Bartka Kowalczyka, doszło do spotkania Edmund Saundersa z Panią Iwoną Kozerą i przez nią otrzymaliśmy finansowanie tego projektu.

Całą pracę na tym projektem prowadzili przez kilkanaście miesięcy pracownicy PIKW w bliskiej współpracy z Bartkiem Kowalczykiem i jego współpracownikami w firmie Ernst & Young. Tłumaczenie wykonała Pani Patrycja Hoffman. Książka została opublikowana przez firmę LexisNexis, w 2006 roku.

Oficjalny „launch” tej książki odbył się podczas VI Międzynarodowego Kongresu Kontroli Wewnętrznej, Audytu oraz zwalczania Oszustw i Korupcji w Kraków, w dniach 12-14 września 2007, w obecności p. Jim Ratley, Prezesa ACFE. Kongres ten odbył się pod honorowym patronatem Pana Lecha Kaczyński, Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.

Przykro, że obecnie promując tą publikację, obecne władze ACFE Polska, nie raczyli nawet krótko wspomnieć o tym jak doszło do publikacji tej książki, której sprzedaż od 2007 roku zasila konto bankowe ACFE Polska. Łatwo teraz korzystać z wkładu poprzedników, ale honorowo byłoby też wspomnieć czyj to był wysiłek i czyją to była zasługa.

Przy okazji wspomnę, że w przeniesieniu biura ACFE Polska z PIKW gdzieś indziej, przypadkowo wyniesiono (inter alia) nawet mój własny egzemplarz tej książki. Nie ważne. Ważne jest zapamiętać rolę PIKW i Ernst & Young w realizacji tej inicjatywy. O ile dobrze pamiętam, to ja napisałem przedmowę do tej publikacji, więc trochę historii da się zachować.

Informacja podane na stronie ACFE Polska:
(Uwaga: większośc tego tekstu pochodzi z pierwotnego opisu tej publikacji z roku 2006, który także znajduję się od tego czasu na stronie PIKW: [r]http://www.pikw.pl/naduzycia-w-firmach-vademecum,art_3...[/r])

Nadużycia w firmach – Vademecum. Zapobieganie i wykrywanie


Luty 29, 2012

Szanowni Państwo,

Przypominamy o możliwości zakupu książki: „Nadużycia w firmach – Vademecum. Zapobieganie i wykrywanie” autorstwa Josepha T. Wells. Publikacja w języku polskim dostępna jest w księgarni internetowej LexisNexis pod tym linkiem, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na realizację celów statutowych Stowarzyszenia ACFE Polska.

Opis publikacji:

Oszustwa są dla firm i instytucji państwowych poważnymi, kosztownymi i nasilającymi się zjawiskami. W książce tej człowiek z branży opisuje najczęściej występujące rodzaje nadużyć popełnianych przez pracowników, właścicieli, kierowników i dyrektorów. Poszczególne procedery ilustrują analizy przypadków zgłoszonych do Association of Certified Fraud Examiners przez Certified Fraud Examiners (CFE), którzy współpracowali przy rozwiązywaniu tych spraw.

Ta przełomowa publikacja autorstwa Josepha T. Wellsa, założyciela i Prezesa ACFE, to kopalnia wskazówek i technik ułatwiających wychwytywanie „sygnałów ostrzegawczych”, dostosowanie się do najnowszego prawodawstwa takiego jak ustawa Sarbanes-Oxley oraz opracowanie i wdrożenie skutecznych środków zapobiegawczych.
Przyda się każdemu, kto odpowiada za wykrywanie nadużyć – specjalistom ds. zwalczania oszustw i nadużyć, audytorom śledczym, specjalistom ds. zapobiegania stratom, dyrektorom i właścicielom przedsiębiorstw, kryminologom, pracownikom działów zarządzania zasobami ludzkimi, pracownikom naukowym, a także funkcjonariuszom organów ścigania.

W swojej przekrojowej książce J.T. Wells zgłębia trzy główne kategorie oszustw i nadużyć z wykorzystaniem stanowiska – sprzeniewierzenie majątku, korupcję i fałszowanie informacji oraz dzieli je na trzynaście odrębnych rodzajów. Autor omawia też w zarysie złożone czynniki socjologiczne kształtujące przestępcę wykorzystującego swoje stanowisko oraz bada przyczyny łamania prawa przez ludzi. Zrozumienie powodów, które skłaniają pracowników do takich zachowań, jest kluczem do stworzenia środków zapobiegawczych.

Ponadto książka Nadużycia w firmach – Vademecum zawiera:
• analizy przypadków rzucające światło na sposób myślenia nieuczciwego pracownika,
• dane statystyczne z Narodowego sondażu ACFE z 2004 roku, pokazujące średnie koszty i częstotliwość popełniania różnych nadużyć.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tą wyjątkową publikacją!

A ja zachęcam Państwa o pamięć historii tej publikacji.Edmund John Saunders edytował(a) ten post dnia 12.03.12 o godzinie 20:20