konto usunięte
Temat: Co może zająć komornik sądowy? Co jest wyłączone spod...
Co może zająć komornik sądowy? Co jest wyłączone spod egzekucji? Wyjaśniamy.Podstawowym zadaniem komorników sądowych w Polsce jest wykonanie - na wniosek wierzyciela - orzeczeń sądowych. Jeśli dłużnik nie wykonana nałożonego na niego (zazwyczaj na mocy decyzji sądu) obowiązku, wierzyciel może do komornika złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji, aby np. odzyskać zasądzoną należność z tytułu chociażby nieopłaconej faktury za zamówiony towar.
Tym, co (między innymi, oczywiście) odróżnia komornika sądowego od windykatora jest to, że ten pierwszy może wobec dłużnika zastosować w imieniu państwa przymus. Przymus ten objawia się przede wszystkim w możliwości zajęcia majątku dłużnika. Celem zajęcia określonego składnika majątku przez komornika sądowego jest zaspokojenie wierzyciela. Oczywiście, takie działania zostały szczegółowo opisane w przepisach prawa, które regulują bardzo dokładnie, co komornik może zająć, a co jest spod zajęcia wyłączone.
Co może zająć komornik sądowy?
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, komornik może dokonać zajęcia następujących składników majątkowych dłużnika:
ruchomości,nieruchomości,wynagrodzenia za pracę,rachunku bankowego,innych wierzytelności,innych praw majątkowych.
Poniżej omówimy poszczególne sposoby egzekucji, oraz wyjaśnimy, jakie są ograniczenia egzekucji znajdujące zastosowanie przy poszczególnych sposobach egzekucji.
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/co-m...