konto usunięte

Temat: Cloud/utility computing

Witam Outsourcingowców!

Ostatnio sporo czytam / interesuję się sprawami cloud i utility computingu. Temat jest dość nowy, nawet dla gospodarek rozwiniętych. Pojawiają się głosy wieszczące rychłe nadejście tych metod obsługi procesów biznesowych (vide Phil Fersht na swym blogu HorsesForSources), ale są też i tacy, którzy twierdzą, że wcale tak szybko to się nie stanie.

Patrząc na to, z jakim "wielkim" wzięciem spotkał się w Polsce model SaaS - skłaniałbym raczej ku tym drugim.

Ostatnio prowadzę proces doradczy związany z outsourcowaniem IT dla dużej firmy działającej głównie w regionie CEE (centrala w Polsce) i Klient wyraźnie skłania się do pójścia w model utility computing! Właśnie sprawdzamy oferty w tym zakresie od niektórych oferentów z rynku polskiego.

Hmmm... więc sprawa wcale nie jest taka oczywista...

Chciałem zapytać czy macie jakieś swoje przemyślenia odnoście cloud/utility computing, najchętniej w odniesieniu do rynku polskiego? Zachęcam Was do podjęcia dyskusji.
Dariusz Dąbrowski

Dariusz Dąbrowski Szukasz inwestora?
Zadzwoń.

Temat: Cloud/utility computing

Czy Business Productivity Online Services (BPOS) zmieni rynek usług oferowanych "w chmurach"?

Skoro Microsoft tak mocno wchodzi cloud computing na pewno może nieźle "zamieszać": zarówno w szerzeniu idei CC jak też w zdobywaniu rynku.

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7777807...

konto usunięte

Temat: Cloud/utility computing

Moim zdaniem to właśnie pierwiosnki przechodzenia na modele współdzielone.

Propozycja MS nie jest jeszcze pełnym modelem CLOUD, a raczej połączeniem SaaS i utility computing, tym niemniej, to bardzo ważny ruch w światowym (i polskim!) biznesie, który warto dokładnie obserwować. Pewnie, że jest to w dużej mierze odpowiedź na Googlowe Docs'y, ale mimo to...

Jeden ze światowych koncernów IT, działający również z sukcesami w Polsce, próbuje w Polsce oferować model UC (utility computing) - to jest raczej propozycja dla dużych przedsiębiorstw. Ruch Microsoft, to wejście na rynek SMB, choć wiem, że tą propozycją interesują się na poważnie także największe polskie przedsiębiorstwa.

Odpowiadając na Twoje pytanie Darku - moim zdaniem ten ruch MS'u nie jest ruchem zmieniającym cokolwiek, to ruch wpisywania się kolejnego potężnego światowego gracza w to co nieuniknione - przejście wielu obszarów naszego biznesu na modelu CC/UC.

Pozdrawiam!Piotr Rutkowski edytował(a) ten post dnia 19.04.10 o godzinie 11:37
Dariusz Dąbrowski

Dariusz Dąbrowski Szukasz inwestora?
Zadzwoń.

Temat: Cloud/utility computing

a kto najbardziej powinien bać się tej ofensywy MS na rynku SMB?

z II strony na Zachodzie i większe firmy korzystają z CC i SaaS, więc tu zaufanie do marki MS może pchnąć większe firmy do odważniejszych modeli współpracy?

konto usunięte

Temat: Cloud/utility computing

Dariusz Dąbrowski:
a kto najbardziej powinien bać się tej ofensywy MS na rynku SMB?

To dobre pytanie. Nie znam odpowiedzi. W pewnym sensie, to trochę kanibalizacja przychodów ze sprzedaży licencji na rzecz przychodów ze sprzedaży usług (a raczej licencja - czyli CAPEX - sprzedawana w formie usługi - czyli OPEX - plus trochę wartości dodanej). Pytanie czy MS ma inny wybór? OpenOffice, Google Docs itp. z czasem pewnie zrobiłyby swoje. To więc trochę ucieczka do przodu.

Z drugiej strony to trochę podbieranie przychodów małym i średnim firmom, które dotychczas świadczyły usługi na rzecz SMB. Jaką SMB dostaje możliwość? Całkiem rozsądny pakiet narzędzi do pracy i komunikacji biurowej, świadczony przez jedną z największych firm światowego IT, z dość dużą elastycznością w zakresie skalowania góra/dół. Masowej migracji do tego modelu z pewnością nie będzie, ale...
z II strony na Zachodzie i większe firmy korzystają z CC i SaaS, więc tu zaufanie do marki MS może pchnąć większe firmy do odważniejszych modeli współpracy?

Chyba nie do końca zrozumiałem. Masz na myśli większe firmy w Polsce? Myślę, że tu jakaś specjalna zachęta nie jest potrzebna. Taki PKN czy PZU same dość dobrze wiedzą co robić i bez specjalnych wymogów w zakresie uwiarygadniania oferentów będą w stanie spróbować tej usługi, o ile będzie ona adresowała ich AKTUALNE oczekiwania w zakresie wytycznych zarządu, co do parametrów efektywnościowych spółki. A wiadomo, że raz interesuje ich koszt operacyjny, za chwile może to być już potrzeba pompowania koszów inwestycyjnych. A w kolejnym kwartale może sprawa zwolnień dużej grupy pracowniczej i tworzenie jakiegoś dedykowanego SSC, aby tych ludzi gdzieś przechować i nie narazić się na strajki. Jeśli w to wszystko w danej chwili jakoś przypadkiem wpasuje się jakiś modelik CC lub UC na jakiś obszar biznesowy, to... szczęście dla tego modeliku...
;)

Pozdr
PR

konto usunięte

Temat: Cloud/utility computing

Dla zainteresowanych przesyłam link do całkiem ciekawego raportu na temat CC: http://www.infoworld.com/cloud-deepdive?idglg=ifwsite_...

Pozdrawiam!
Piotr Rutkowski

Następna dyskusja:

Cloud computing - wróg Indii?




Wyślij zaproszenie do