Patrycjusz Konkol Oracle DBA
Temat: Migracja do ASM
Cześć,w ostatnim czasie mamy problemy z IO w jednej z naszych produkcyjnych instancji. Na horyzoncie pojawiły się nowe zasoby dyskowe i zastanawiam się nad migracją z plików na ASMa. Platforma to HP-UX a Oracle jest w wersji 11.2.0.3.0. Obecnie mam dwa systemy - testowy i produkcyjny. Z jednego wspólnego zasobu dyskowego przydzielono połowę na test a drugą połowę na produkcję (nie komentujcie, dzięki;) ).
Obecnie będzie do dyspozycji 8 nowych dysków. „System macierzowy” pozwala wystawić RAID 1 jedynie z minimum 4 dysków (podobno grupa musi być 2+2 dyski do RAID1 ;) ). Oba zasoby chcę podpiąć do obu maszyn i na bazie tych dwóch zasobów postawić ASM w klastrze jako zasób widziany na obu maszynach.
Grupa dyskowa ASM będzie miała FG osobny dla każdego dysku (czyli zgodnie z dokumentacją, gdzie dla małych rozwiązań czyli < 20 dysków każdy dysk powinien być w osobnej Failure Group) więc jak podepnę kolejne 4 dyski to wyjdzie mi z tego kolejny jeden lun i nie będę się martwił o pojemność czy przydzielenie do FG. Grupa dyskowa (dla zwiększenia bezpieczeństwa, ostatecznie to dość krytyczny system i nie możemy sobie pozwolić na jego stracenie) otrzyma redundancy na poziomie normal. AU myślę ustawić na 4MB (baza nie urośnie dalej jak do 2TB na przestrzeni 5 lat więc nie muszę chyba stosować większego AU?).
ASM będzie wystawiał miejsce dla dwóch instancji (osobnych, nie w RACu tylko standalone) na wspólnych dyskach. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie: czy z tej samej grupy dyskowej mogą korzystać dwie instancje typu standalone (zakładam, że tak).
W dalszym czasie będę miał do dyspozycji kolejne 8 dysków czyli dwa luny z 4 dysków do podpięcia do tej samej grupy dyskowej (miejsce, które zajmują bazy obecnie korzystające z tych 8 dysków). Czyli ostatecznie będą 4 luny na osobnych dyskach pod ASM w normalu.
Próba rozwiązania problemu dostępu do IO przez test i produkcję: planuję utworzenie resource group dla wszystkich niesystemowych schematów i okrojenia im IO – o ile dobrze pamiętam były tam możliwości na ścięcie odpytań IO czy przepustowości. Tym samym testy nie zabiłyby produkcyjnej pracy. Wszystko to w oknie 6-18 gdzie praca systemu produkcyjna musi być niezakłócona natomiast od 18-6 oraz weekendy udostępnić dla systemu testowego pełną przepustowość IO.
Pytania końcowe:
1) czy mieliście doświadczenia z taką konfiguracją? czy wystąpiły jakieś konkretne problemy, dyskwalifikujące powyższy projekt?
2) czy 2 luny (po 4 dyski każdy) w ASM z redundancy na normal mają szansę utrzymać wydajność IO w stosunku do obecnego z 2 lunów w RAID 0? (teoretycznie dostaję tutaj paskowanie, balans AU pomiędzy dyskami, brak journala systemu plików etc. marketingowe gadgety Oracle + niewątpliwą prostotę w zarządzaniu miejscem)
3) jak wygląda kwestia zabezpieczania instancji ASM i samych danych z bazy? w 11.2 pojawiły się polecenia md_backup i md_restore z asmcmd jednak czy w połączeniu z RMANem zapewni to bezpieczny system?
PS: gratuluję osiągnięcie końca posta :)