Sławomir G.

Sławomir G. Inspektor Ochrony
Danych (DPO), Prezes
Stowarzyszenia,
wy...

Temat: Dane osobowe pracownika

W jednym z postów zacytowałem opinię sądu najwyższego dotyczącą danych osobowych pracownika:

Cechą ochrony praw osobistych, czy prawa prywatności jest to, że ochroną tą jest objęta dziedzina życia osobistego, prywatnego człowieka. Ochrona ta zatem nie obejmuje ani działalności publicznej osoby, ani też działań czy zachowań , które ogólnie są pojmowane jako osobiste lub prywatne, jeśli działania te lub zachowania wiążą się ściśle z działalnością publiczną.


Czy zatem pokazanie publiczne przez pracodawcę chociażby jakiegoś oświadczenia podpisanego przez swojego pracownika jest naruszeniem ustawy?

Wydaje mi się, że (podpinając się pod opinię Sądu) nie. Powiedzcie proszę jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Bo umieszczenie danych pracownika na stronie internetowej jest dopuszczalne, nawet bez zgody zainteresowanego, czy zatem "ujawnienie" o jakim wspomniałem można interpretować tak samo?
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Dane osobowe pracownika

W mojej ocenie wszystko zależy od treści takiego oświadczenia - jeżeli nie narusza dóbr osobistych pracownika i nie jest sprzeczne z przepisami prawa (np. KP) to nie widzę tu naruszenia.
Prosiłbym o jakiś przykład, może wówczas łatwiej byłoby mi odpowiedzieć na pytanie.
Sławomir G.

Sławomir G. Inspektor Ochrony
Danych (DPO), Prezes
Stowarzyszenia,
wy...

Temat: Dane osobowe pracownika

Na chwilę obecną nie jestem w stanie podać więcej szczegółów, ze względu na to, że sprawa jest rozwojowa, a pismo ze szczegółami dopiero zostanie wysłane...

Ale już dziękuję za odpowiedź...
Oczywiście informacje uzupełnię po otrzymaniu w/w listu.
Jakub Wezgraj

Jakub Wezgraj Radca Prawny,
Ekspert prawny w
dziedzinie ochrony
danych ...

Temat: Dane osobowe pracownika

W postępowaniach przed GIODO i sądami administracyjnymi pojawiały się już sprawy związane z upublicznianiem (zazwyczaj poprzez wykorzystanie internetu) informacji dotyczących jakiejś osoby łącznie z jej danymi osobowymi. Na przykład informacje o zwolnieniu z określonego podatku jakiejś osoby na stronie www urzędu gminy.

Podobnie może być np. z pracownikami, którzy wykonują zawód objęty obowiązkiem uzyskania dodatkowych kwalifikacji, nabyciem odpowiedniego stażu etc. Generalnie obowiązuje zasada, iż publikować można to co podlega obowiązkowi takiej publikacji na mocy obowiązujących przepisów prawa. Czasem ten obowiązek może wynikać z przyznanej przez ustawodawcę potrzeby przedsiębiorcy (i tutaj orzeczenie SN o którym wspominałeś jest do tego dobrym uzasadnieniem), a czasem taki obowiązek wynika chociażby z potrzeby zapewnienia jawności pewnych procesów (np. zwolnienia z podatku), czy też budowaniu odpowiedniego poziomu zaufania wśród społeczeństwa.
Natomiast przestrzegam przed publikowaniem informacji, które nie znajdują uzasadnienia w przepisach prawa bądź uzasadnionych potrzebach pracodawcy - w takim przypadku może dojść do naruszenia dóbr osobistych. Prosty przykład - w jednym z orzeczeń Sąd Apelacyjny w Krakowie stwierdził, że opublikowanie informacji o zadłużeniu jednego z lokatorów przez tą spółdzielnię w gablotce na klatce schodowej w bloku stanowiło naruszenie dóbr osobistych tego lokatora pomimo, iż informacja o zadłużeniu była prawdziwa.
Podobna sytuacja mogłaby się pojawić w przypadku opublikowania informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym pracownika na stronie www pracodawcy etc.
Każdy przypadek warto przeanalizować indywidualnie.Jakub Wezgraj edytował(a) ten post dnia 30.05.09 o godzinie 10:58
Sławomir G.

Sławomir G. Inspektor Ochrony
Danych (DPO), Prezes
Stowarzyszenia,
wy...

Temat: Dane osobowe pracownika

Dziękuję bardzo za interesującą wypowiedź!

Następna dyskusja:

dane osobowe - studia podyp...




Wyślij zaproszenie do