Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

zapraszam do dyskusji.....

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Wg ogólnej klasyfikacji monitorów ekranowych to tak.

Ogólnie można poczytać tutaj:
http://dariusz.wieckiewicz.org/download/download.php?o...

To taki wstępny pogląd na monitory ekranowe.

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Nie jest to jednoznaczne, choś wg mnie tak, patrz początek rozporządzenia:
Dz.U. nr 148 poz. 973 1998 rok
isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WD...

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

nie, laptop to nie monitor ekranowy, laptop to przenosny komputer osobisty którego częścia składową jest monitor ekranowy

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

tak jak przedmówca myślę, że NIE bo laptop to nie sam monitor ale procesor, dysk itd. Nie można go zakupić jako osobne urządzenie itd

domyślam się, że chodzi o taryfikacje celną CN?

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

a nie o czynniki szkodliwe ?

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

myślę, że chodzi o czynniki szkodliwe a problem tkwi w skrócie myślowym... ponieważ monitor laptopa jest nierozdzielny od laptopa to jest to iście akademicki spór.
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Czy przepisy rozporządzenia MPiPS z 1.12.1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973) stosuje się również do laptopów (notebooków)? Wątpliwość wzięła się z dwóch przepisów rozporządzenia:
§ 3 pkt 3 - "Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy";
pkt 3.1. załącznika do rozporządzenia - "Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy".
Odpowiedz;
Przepisy ww. rozporządzenia dotyczą stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, których definicja określona została w § 2 pkt 1. Przepisów tych nie stosuje się do systemów przenośnych, nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy; zatem jeśli stanowisko pracy wyposażone jest w laptop i praca na tym stanowisku (przy laptopie) wykonywana jest co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (w przyjętym okresie rozliczeniowym) - przepisy rozporządzenia powinny być również stosowane do takich stanowisk. W tej sytuacji na pracodawcy ciąży także obowiązek wynikający z § 8 ust. 2 omawianego rozporządzenia.
Jednak laptopy są przenośnymi systemami komputerowymi i ich konstrukcja nie spełnia wymagań pozwalających na zorganizowanie stacjonarnego stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Jeśli więc istnieje potrzeba stosowania laptopa na stanowisku stacjonarnym - wówczas pracodawca powinien wyposażyć takie stanowisko w dodatkową standardową klawiaturę podłączoną do laptopa, umożliwiającą spełnienie wymagań określonych w punkcie 3.1. i 3.2 załącznika do rozporządzenia.
Dodatkowo omawiane rozporządzenie (w tym punkt 3.1 i 3.2 załącznika) stanowi wdrożenie do prawa polskiego postanowień dyrektywy 90/270/EWG dotyczącej minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Przechodzi front atmosferyczny, więc może ja dziś nie bardzo kojarzę... kto twierdzi, że laptop nie spełnia norm ergonomii lub nie można stanowiska w prosty sposób dostosować?
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

jest to wypowiedz; Jerzego Kowalskiego, dyrektora Departamentu Warunków Pracy w resorcie pracy.

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

no i co ?
cos nowego, dziwnego w tym ?

konto usunięte

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Czytam to 4 raz i nie rozumiem o co dyrektorowi chodzi. Jak się podłączy klawiaturę bezprzewodowa, to będzie dobrze? Będzie mógł laptop być na stanowisku?

Szczerze mówiąc jak to czytam, to mam wrażenie, że raczej świadczy to o kurczowym trzymaniu się przepisów bez zrozumienia zasad i możliwości kształtowania tychże stanowisk.

Wg mnie laptop równie dobrze może być zastosowany jak komputer stacjonarny, trzeba tylko go nieco dostosować. Zwykły komputer może być znacznie mniej korzystny niż przeciętny laptop. Tego się nie wyczyta z przepisów, to trzeba po prostu umieć właściwie zaprojektować...

Może ja już się wyłączą z tej dyskusji, bo nie rozumiem ani w czym tkwi problem pytającej ani co chciał przekazać dyrektor. Inteligencja mi siadła albo tym razem klikanie w komputer nie zastępuje wyjaśnień ustnych sensu sprawy.
Remigiusz G.

Remigiusz G. prawnik, trener

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Kilkakrotna, uważna lektura tych kilku szalenie mądrych zdań tworzonych tygodniami, z pasją i zaangażowaniem, w "resorcie pracy" wywołuje u mnie jedno pytanie - czy moje podatki muszą koniecznie finansować Departament Warunków Pracy "resortu pracy"?

Ale na szczęście zajrzałem na stronę http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=448
i co tam zobaczyłem?
Departament Warunków Pracy MPiPS przeszedł do historii! Uff, co za ulga.

A wracając do tych kilku zdań - wydaje mi się, że komentowana opinia uzależnia obowiązek wyposażenia laptopa w zewnętrzną klawiaturę od świadczenia przez pracownika pracy przy monitorze ekranowym przez "co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (w okresie rozliczeniowym)" - czyli każdego dnia (w którym pracownik świadczy pracę) w okresie rozliczeniowym (wynoszącym na przykład 6 miesięcy). Czy też to tak rozumiecie?
Jest tylko jeden problem - wydaje mi się, że ktoś kto tworzył taki przepis, żył w przekonaniu, że dobowy wymiar czasu pracy to godzin 8. A z tym to już kodeksu pracy pogodzić się nie da. Wymiar dobowy może wynosić równie dobrze godzinę i 24 godziny (zależy od indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika). Czy ktoś dostrzega w tym jakiś sens?

Pozdrawiam
Henryk J.

Henryk J. inż. BHP

Temat: Czy laptopy to monitory ekranowe???

Witam

Chcę ustosunkować się do poruszanego tematu i powyższych komentarzy.

Przeanalizujmy skrótowo czynniki szkodliwe związane z komputerowym stanowiskiem pracy:

Obciążenie oczu - objawia się głównie uczuciem pieczenia, chwilowym upośledzeniem funkcji wzroku, bólami głowy.
Przyczyną jest fizjologiczne zmęczenie mięśni gałki ocznej odpowiedzialnych za poprawne widzenie.
Na monitorze CRT obraz nie jest stały, skrótowo można powiedzieć że 'pulsuje' z określoną częstotliwością. Wyświetlanie obrazu na panelu LCD polega na 'przepuszczaniu' światła przez ciekłe kryształy, LCD wyświetlając obraz 'świeci'. Dlatego niekorzystne skutki oddziaływania tego typu wyświetlaczy na narząd wzroku są mniejsze niż monitorów tradycyjnych.

Obciążenie układu ruchu - objawia się bólem mięśni (okolice szyi, obręcz barkowa, plecy, ręce, dłonie), stanami zapalnymi stawów, zwyrodnieniami kręgosłupa.
Przyczyną jest długotrwała praca statyczna mięśni szkieletowych, znaczne obciążenie kręgosłupa pozycją siedzącą, monotypowość i częsta powtarzalność ruchów dłoni, palców.
Oczywiście należy wspomnieć słynny 'zespół cieśni kanału nadgarstka'. Objawia się on uczuciem drętwienia i bólem dłoni. Występuje na skutek niewygodnego i wymuszonego ułożenia dłoni.
Rodzaj monitora nie wpływa na stopień obciążenia układu ruchu.

Oczywiście laptop uniemożliwia zapewnienie jednocześnie ergonomicznego ułożenia rąk i odpowiedniej odległości oczu od wyświetlacza. Zastosowanie zewnętrznej klawiatury i myszki rozwiązuje problem.

Promieniowanie.
Monitor emituje promieniowanie jonizujące oraz optyczne podczerwone i nadfioletowe. Ich wartości są pomijalnie małe.

Pole elektromagnetyczne - monitor CRT emituje pola em w szerokim paśmie częstotliwości, lecz ich wartość jest niewielka. Ich źródłem jest np. zasilacz, lampa kineskopowa, cewki okładów odchylania wiązki elektronowej.
Monitor posiadający certyfikat TCO emituje pole em o wartości pomijalnej z punktu widzenia fizjologii. Od wielu lat nie ma na rynku monitorów bez certyf TCO.
Pole em emitowane przez wyświetlacz LCD można porównać do pola em żarówki.

Po przeanalizowaniu powyższych czynników łatwo zauważyć, ze nie ma sensu zastanawiać się czy LCD należy traktować jako wyświetlacz ekranowy. Czynniki szkodliwe są identyczne jak przy monitorze tradycyjnym, ryzyko pracy na stanowiskach wyposażonych w LCD i CRT jest porównywalne. Wobec tego należy niekorzystnym skutkom zdrowotnym związanym z komp stanowiskiem pracy zapobiegać tak samo, bez względu na rodzaj monitora.
Rozstrzygnięcie czy wyświetlacz LCD jest w świetle ustawy monitorem ekranowym czy też nie, ma tylko sens teoretyczny.



Wyślij zaproszenie do