Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Czy będą świadczenia za ból pleców pracownika?

Po zakwestionowaniu przez Trybunał Konstytucyjny systemu orzekania o chorobach zawodowych pracownicy żądają jego całkowitej zmiany. Lekarze są temu przeciwni, tymczasem w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wytycznych diagnostyczno-orzeczniczych i kryteriów rozpoznawania chorób zawodowych, które będą służyć lekarzom jako poradnik przy orzekaniu, czy pracownik ma prawo do świadczeń za utratę zdrowia związaną z warunkami pracy.

Wytyczne będą częścią nowego rozporządzenia Rady Ministrów zawierającego wykaz chorób zawodowych. Musi ono zostać wydane do czerwca przyszłego roku, gdyż tyle czasu wyznaczył Trybunał Konstytucyjny na zmianę niekonstytucyjnych przepisów zawartych w kodeksie pracy i wydanym na jego podstawie rozporządzenia RM.

Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe, postuluje, by każda utrata zdrowia związana z aktywnością zawodową dawała prawo do świadczeń i by zupełnie zrezygnować z - dużej mierze nieaktualnego - wykazu chorób zawodowych.

Natomiast zespół ekspertów, którzy opracowali aktualny wykaz chorób zawodowych jest zdania, że polska lista chorób zawodowych i system orzekania odpowiadają wymaganiom, jakie stawia Unia Europejska, a niekiedy je nawet przewyższają. Podkreśla się, że wiele z krajów Unii Europejskiej, poza Niemcami, nie uznaje schorzeń kręgosłupa za choroby zawodowe. W Niemczech uznaje się zresztą tylko dyskopatię, czyli uszkodzenie krążków międzykręgowych. Problem z uznaniem chorób kręgosłupa, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia za choroby zawodowe polega na tym, że cierpi na nie większość osób, bez względu na to, czy pracowały czy też nie. Zdaniem lekarzy pracownicy często są sami sobie winni, gdyż prowadzą nieaktywny tryb życia i po całym dniu spędzonym w pracy, zamiast wyjść na świeże powietrze, siadają przed telewizorem. Trudno wówczas uznać, że takie dolegliwości są rzeczywiście efektem złych warunków pracy.

Źródło: Mateusz Rzemek, Rzeczpospolita, 3 listopada 2008 r.