Temat: Sprzedaż działek
Katarzyna Zakrzewska:
Artur R.:
Katarzyna Zakrzewska:
Witam, licencji nie trzeba jeśli to Pańska nieruchomość,
radziłabym jednak Panu przeprowadzić szczegółową analizę planowanej operacji w zakresie podatku dochodowego i opłat adiacenckich, mogą ,,pożreć" nawet połowę planowanego zysku.
Dodam jeszcze rentę planistyczną i podatek VAT ;)
Zresztą, na uwadze trzeba mieć bardzo wiele szczegółów.
pozdrawiam
a.r.
Jeśli chodzi o podatek VAT to sprawa jest kontrowersyjna. Znam 2 osoby które wygrały z Urzędem Skarbowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i VAT nie ma.
Ale kiedy nie ma VATu? Kiedy występują kontrowersje?
Szkoda, że Pani nie napisała bliżej o co chodziło...
Pamiętać trzeba, że każdy przypadek jest inny i zanim autor wątku podejmie decyzję o zaangażowaniu kapitału musi wziąć bardzo wiele elementów pod uwagę, między innymi podatki, rentę planistyczną i inne.
Nie można z góry założyć, że VATu nie będzie, bo ktoś tam wygrał z US. To może sugerować, że sprzedaż nieruchomości nigdy nie podlega VATowie, co nie jest prawdą. Nic nie wiemy o transakcji.
Zwracam też uwagę na:
1) wyrok NSA (I FSK 1536/10): Właściciel, który wszechstronnie przygotowuje się do sprzedaży gruntu, będzie musiał zapłacić VAT,
2) Trybunał Sprawiedliwości UE z 15 września 2011 r. (w polskich sprawach C-180/10 i C-181/10). Trybunał uznał m.in., że osobę, która w celu dokonania sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, należy uznać za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą", a więc za podatnika.
Klucz do sukcesu to odpowiednie zaplanowanie i przeprowadzenie transakcji. Bez dobrego doradcy lepiej nie ryzykować.
pozdrawiam
a.r.
Artur R. edytował(a) ten post dnia 13.11.11 o godzinie 22:01