konto usunięte

Temat: [kupujący] odstąpienie od umowy przedwstępnej a prowizja

Witam,

1. moja koleżanka podpisała umowę pośrednictwa z agencją nieruchomości - byłem z nią oglądać mieszkanie
2. zdecydowałem się na zakup tego mieszkania - przypominam że umowę z agencją podpisała ona, nie ja
3. podpisałem umowę przedwstępną ze sprzedającym mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości - koleżanka też tam była. PROWIZJA NIE ZOSTAŁA ZAPŁACONA - nie było takiego wymogu.

(ja jak dotąd nie podpisywałem nic oprócz umowy przedwstępnej w siedzibie agencji nieruchomości).

W umowie z agencją jest zapis:
"Zamawiający zobowiązany będzie zapłacić wynagrodzenie Pośrednikowi w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lub użytkowania wieczystego do Nieruchomości na jego rzecz z Kontrahentem wskazanym przez Pośrednika. Zamawiający zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia w dniu podpisania umowy przedwstępnej lub w dniu podpisania umowy przyrzeczonej gdy do podpisania umowy przedwstępnej nie doszło. Zamawiający jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia również gdy umowę z Kontrahentem podpisze osoba bliska lub powiązana interesem majątkowym z Zamawiającym".

Chcę odstąpić od umowy przedwstępnej - tracę zadatek, ale czy muszę płacić prowizję? Rozumiem że agencja będzie musiała udowodnić mi że jesteśmy osobami bliskimi lub powiązanymi interesem majątkowym. Od razu odpowiem że nie jesteśmy powiązani interesem majątkowym :).

Poza tym zapis
"zobowiązany będzie zapłacić wynagrodzenie Pośrednikowi w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lub użytkowania wieczystego do Nieruchomości na jego rzecz z Kontrahentem wskazanym przez Pośrednika"
rozumiem jako - po podpisaniu aktu notarialnego.
Robert M.

Robert M. Zarządca
nieruchomości,
trener, negocjator,
handlowiec.

Temat: [kupujący] odstąpienie od umowy przedwstępnej a prowizja

A zamierzał Pan zapłacić po zakończeniu transakcji? Zawsze powtarzam na szkoleniach, że wśród klientów zdarzać się też będą oszuści, którzy z całą pewnością będą szukać okazji lub wykorzystywać zaufanie lub błąd Pośrednika w celu uniknięcia zapłaty wynagrodzenia za wykonywane/wykonane czynności zwanego prowizją. Jedną z tych okazji jest popularne wśród oszustów zabieranie koleżanki (kolegi, niekiedy innego członka rodziny) niezainteresowanej zakupem (lub najmem) ale występującej w roli klienta czyli strony umowy pośrednictwa. Niestety są agencje, które nabierają się lub stosują umowy pośrednictwa (jak w opisanym przypadku) nie gwarantujące zabezpieczenia przed oszustami, których faktycznie można nazywać specjalistami ds. finansów :-)

Nie przemyślał Pan jednak jednego dość istotnego szczegółu Panie Stefanie, który działa na Pana niekorzyść i z całą pewnością w przypadku sporu wpłynie na wyrok Sądu - także prowizję i tak Pan zapłaci. Jeżeli oczekuje Pan porady (co tylko potwierdza fakt, że nie czuje się Pan pewnie - i słusznie) i nie należy Pan do kategorii oszustów, których opisałem powyżej to najlepiej zaproponować Pośrednikowi ugodę. Myślę, że jeśli odstępuje Pan od umowy nie z własnej winy to jest duża szansa na polubowne zamknięcie tematu.Robert M. edytował(a) ten post dnia 18.08.11 o godzinie 09:44



Wyślij zaproszenie do