Karolina Kozak

Karolina Kozak już nie tylko
pełnoetatowa mama :)

Temat: Budynek usługowy na działce mieszkaniowej

Witajcie, może ktoś z Was wie, jak ugryźć temat:

Chcę otworzyć niepubliczną szkołę podstawową. Znalazłam budynek usługowy, który spełnia większość moich wymagań. Jest to budynek usługowy (wybudowany jako usługowy (poligrafia) i użytkowany jako usługowy (hurtownia artykułów sanitarnych), wybudowany na działce mieszkaniowo-usługowej. W międzyczasie zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego i działka stała się działką mieszkaniową (z dopuszczeniem funkcji usługowej). W wydziale planowania przestrzennego gminy dowiedziałam się, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego mogę na cele usługowe wykorzystać 30% tego budynku (żeby było śmieszniej - budynku ciągle usługowego).

Czy macie jakiś pomysł, jak rozwiązać problem? Oczywiście wykorzystywanie 30% budynku zupełnie nie wystarcza, aby uruchomić tę szkołę. Z gminy nie dostanę zaświadczenia, że takie przeznaczenie budynku jest zgodne z prawem, bo co z tego, że budynek jest usługowy, jeśli działka mieszkaniowa...

Jakieś orzecznictwo sądowe na ten temat? Że jeśli budynek był budynkiem usługowym i ma pozostać budynkiem usługowym, to nie muszę zgłaszać zmiany sposobu użytkowania...?

Próbowałam dowiedzieć się czegokolwiek w wydziale architektury i budownictwa w starostwie, ale pani kierownik wydziału poinformowała mnie, że ani ona ani nikt tutaj pracujący nie udzieli informacji, nie wyda opinii ani nie skonsultuje mojego przypadku, bo oni nie są od tego :D

Skrzydełka mi opadają, a czas nagli.

Ktoś ma jakiś pomysł, goldenline'owcy dobrej woli ?

konto usunięte

Temat: Budynek usługowy na działce mieszkaniowej

Moja pierwsza podstawowa zasada - nie tylko słuchamy urzędników, ale sami czytamy dokumenty. Przeczytaj sama cały plan miejscowy. Jeśli nie potrafisz czytać mpzp wyślij mi go to tam zerknę.

Poza tym nie powiem z głowy jak ma się tutaj sprawa zmiany funkcji budynku w związku ze zmianą mpzp. Ciekawy jednak jestem co powie gmina kiedy wysuniesz roszczenie o odszkodowanie lub wykupienie nieruchomości na podstawie art. 36 ust.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?

1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy: 1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo 2) wykupienia nieruchomości lub jej części.
Karolina Kozak

Karolina Kozak już nie tylko
pełnoetatowa mama :)

Temat: Budynek usługowy na działce mieszkaniowej

Piotrze, poczytałam dokumenty:
"&16 Do czasu realizacji przeznaczenia terenu ustalonego w planie dopuszcza się zachowanie dotychczasowego sposobu zagospodarowania i użytkowania terenu pod warunkiem, że prowadzona na terenie działalność nie jest źródłem uciążliwości wykraczającej poza jego granice i dotychczasowa funkcja lub sposób zagospodarowania terenu pozwala na wprowadzenie na terenach sąsiednich ustaleń planu"

Ale kierownik wydziału planowania przestrzennego stanowczo twierdzi, że nie może wydać zaświadczenia o zgodności z mpzp, bo - tutaj zaczyna się zaklęte koło - działka leży na terenie mieszkaniowym (mimo, że właściciel płaci za nią podatek jak za usługową), a nie usługowym.

A póki nie uzyskam zaświadczenia, że mój pomysł użytkowania budynku jest zgodny z mpzp, nie dostanę wpisu do ewidencji itd.

Wiesz, jakbym rozumiała ten problem i dostrzegała w tym jakiś sens, to pewnie potrafiłabym to jakoś rozwiązać, a tutaj co krok, to jakiś absurd prawny. I śmieszne, i straszne jest to, że budynek usługowy nie może być użytkowany jako usługowy (w mpzp nie ma wyszczególnionych rodzajów usług, co pozwala założyć, że usługi edukacyjne/oświatowe są po prostu usługami). W sumie jako mieszkalny też nie może być użytkowany, bo jest usługowy :D

Bardzo dziękuję za propozycję pomocy, ale nic więcej na temat istniejących już budynków w mpzp nie ma, więc chyba nie ma sensu, abyś tracił czas na lekturę (chyba, ze uznasz, że jednak jest sens, wtedy chętnie podeślę).Karolina Kozak edytował(a) ten post dnia 11.05.12 o godzinie 00:10

konto usunięte

Temat: Budynek usługowy na działce mieszkaniowej

Karolina Kozak:
Witajcie, może ktoś z Was wie, jak ugryźć temat:

a czy planujesz tam remont wymagajacy PnB ?
jesli nie to nie ma problemu poprostu wyremontuj i otwieraj

jesli tak to:
idziesz na partyzanta - wysylasz to na zgloszenie i liczysz na powolne dzialanie urzedu nie odbierasz listu poleconego tak aby uplynelo 30 dni i mozesz remontowac i otwierac
idziesz na legal - skladasz wniosek o punktowa zmiane MPZP czas oczekiwania od kilku miesiecy do kilku lat
Karolina Kozak

Karolina Kozak już nie tylko
pełnoetatowa mama :)

Temat: Budynek usługowy na działce mieszkaniowej

Wojtku, odpowiedź na twoje pytania niestety nie jest prosta:
w pierwszym roku działania szkoły nie będę potrzebowała całości budynku, a więc w sumie nie potrzebowałabym żadnych przeróbek wymagających PnB. Chyba, że budowa ścianek działowych wymaga PnB...? Później konieczna będzie przebudowa klatki schodowej (ze schodów jednobiegowych na dwubiegowe) - ale to może poczekać spokojnie rok, w przeciągu roku da się uzyskać zupełnie legalnie PnB i przeprowadzić cała procedurę.

Legal owszem, możliwy - sami w gminie podpowiedzieli, nawet dali wzór wniosku - ale najwcześniej za 3 lata, a ja tę szkołę muszę otwierać teraz.

Najlepszy byłby partyzant, ale istnieje spore ryzyko, że ten urząd nie działa AŻ TAK opieszale. W każdym razie jest to jakiś pomysł :)



Wyślij zaproszenie do