J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Maciej B.:
Eliminujemy ludzi podobnych Panu, którzy bez wykształcenia pracują na pacjentach.
1. "Eliminujemy ludzi" - groźnie to brzmi - cokolwiek miało by to oznaczać...
Na na przykłada:
-Ok 2000 lat właśnie podobnym Panu tonem zarządził "tzw rzeź niewiniątek" król Herod by wyeliminować jakiekolwiek nawet potencjalne zagrożenie jego pozycji władcy...
- 73 lata temu niemieccy naziście wydali rozkazy przygotowania akcji eliminacyjno-eksterminacyjnej pod kryptonimem "rozwiązanie ostateczne" w wyniku czego prześladowań i zagłady doznało ze strony władz niemieckiej III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej prawie 6 milionów Żydów...
No cóż , "gdy umysł śpi rodzą się demony" ...

2. "Eliminujemy " to znaczy co Pan miał na myśli??? ...
Aż sama nasuwa się ulubiona Pan mantra : "..od straszenia to są duchy"

3. My to znaczy kto?
Pan Maciej Barański [Licencjat fizjoterapii i kurs receptologii , a od 2 miesięcy 3 inne kursy (od kiedy zwróciłem Panu uwagę że nie powinien Pan na grupie "fizjoterapia" polecać innym (cytaty dosłowne " ucznia się metodą prób" głębokich technik powięziowych) z książek zamiast zrobić autoryzowany kurs metody za 1700 zł) ) i Pani Agnieszka Gajda (studia na kierunku biologii oraz branża : Internet/E-Commerce Marketing/Reklama/Public Relations)??????

Wiecej:
http://www.goldenline.pl/forum/3397505/agresja-slowna-...

Ponieważ uznana jest zasada że "nikt nie może być sędzią ani świadkiem w swojej sprawie"
proponuję przenieść dyskusje nad tymi bzdurnymi zarzutami np na grupę "Sceptycyzm", bo jej założyciel akurat jest doświadczonym magistrem fizjoterapii, a także doświadczył podobnych "prób eliminacji" nie tyko swojej osoby z Goldenline , ale również założonej przez siebie grupy "racjonalizm" wiec myślę że będzie rozważnym arbitrem w tym sporze. Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.12.13 o godzinie 19:12
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Ja i studia z biologii? kogoś tu "buk" opuścił.
Takiego arbitra proszę sobie darować.

A niepolecanie szarlatanerii i pseudoznawców metody kopiuj-wklej z Wikipedii jest jak najbardziej na miejscu.
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Panie Czerny, ma pan papiery i licencję na masowanie?

Jeśli nie, sprawa zamknięta.

konto usunięte

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Przydatne informacje, Panie Jerzy.
Miejmy nadzieje ze mało jest feralnych przypadków, ale dobrze wiedzieć ze jest mała kontrola. Jednym słowem trzeba nie lekceważyć też intuicji- jak zawsze :)
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Agnieszka G.:
A to przepraszam. Tak mi się wydawało po temacie w jakim brałem udział w dyskusji., oraz po przepięknym sokole na zdjęciu ( sam też jako ekolog robiłem sobie podobne zdjęcie z orłem robiłem na rękawicy w ośrodku reintrodukcji sokoła we Włocławku )
Ja i studia z biologii? kogoś tu "buk" opuścił.

Takiego arbitra proszę sobie darować.
>
A ja nie zależnie od poglądów i sposobu prowadzenia dyskusji jako masażysta będę cenił Czesława jako magistra fizjoterapii o bardzo dużym wieloletnim szpitalnym doświadczeniu zawodowym którego nie zastąpi żaden dyplom zawodowym , a którym nie może się pochwalić Pan Maciej Barański
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Ustawy o zawodzie od 5 lat nie ma a już jej długie planowanie i jej brak staje się przyczyną ewidentnych dyskryminacji , choćby na forach internetowych.
Bo choć ustawy nie ma to jej wprowadzenie staje się niezasadnym mitem?
bo gdyby już była mógłby wreszcie pęknąć ten nadęty balon wyobrażeń zwłaszcza młodych i mało doświadczonych życiowo i zawodowo fizjoterapeutów (Ci doświadczeni po pierwsze mają co robić a po drugie nie traktują zawodu i zdobytych kwalifikacji licencjata fizjoterapii jako jako patentu by uważać że mam dyplom wiec " mam prawo uważać że oto "zjadłem wszystkie rozumy"
na własny bezkrytycyzm.)

Tymczasem fizjoterapeuta wcale nie jest ani lekarzem by mógł sobie uzurpować ani prawa do leczenia innych ani decydowania kto może wypowiadać się na temat zdrowia i jakichkolwiek terapii a kto nie. Dyplom licencjata fizjoterapii nie upoważnia też do uważania się za naukowca ani tym bardziej eksperta prawa w Polsce i UE, ani tym bardziej za inspektora pracy lub nie wiadomo czego który będzie decydował "jakich ludzi należy wyeliminować" z prawa do wykonywania jakich terapii.

Otóż każda nowo wprowadzana ustawa podnosząca wymagania kwalifikacyjne w jakimś zawodzie ( a ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest na razie tylko projektem) musi uwzględnić sytuacje osób które do momentu wejścia w życie nabyły uprawnienia do wykonywania różnych rodzajów trapi kończąc technika masażu lub roczne studium masażu ( jaki np jakie odbyłem w roku szkolnym 2002/2003 Biostudio Toruń).
Mało tego jest konkretny powód zwlekania z uchwaleniem ustawy u zawodzie fizjoterapii , bo najpierw musi być uchwalona nowelizacja o szkolnictwie wyższym by móc umożliwić osobą od wielu lat pracującym jako masażyści weryfikacje ich wiedzy i doświadczenia w indywidualnym trybie uzyskiwania dyplomów.

Musze przyznać że ma racje Piotr Szczotka mówiąc:
''1. Jeśli ktoś chce zostać fizjoterapeutą to rzecz jasna idzie na studia o takim kierunku.
2. Ale nie każdy dypl. masażysta chce być przymuszany do pójścia od początku na fizjoterapię."
3. Godziny? Jeśli ktoś ma po MSZ Wydział Masażu Leczniczego 2300 godzin. Po kolejnej szkole w USA 1000 godzin i bynajmniej nie oparte na klasyku, ale min. na programach za które w Polsce studenci płacą na podyplomowych, to po co dypl. masażysty przymuszać do studiów z fizjoterapii, które nota bene można zakończyć zrobieniem plakatu (promującego tematy zdrowotne).
Paradoksalnie to jedynie technicy mają dziś egzamin zewnętrzny przed komisją:)
.

Po za tym nie należy mylić fizjoterapeutycznych technik terapii manualnej ( trakcji stawowych wymagających wcześniejszej diagnostyki fizjoterapeutycznej) z powszechnie stosowanymi w masażu mobilizacji stawowych ( czy jak jak to nazwałem "pracy manualnej"
http://www.youtube.com/watch?v=e3CwKLpr86Y

Pytanie w tym temacie jest inne , co zrobić by masażyści w Polsce zupełnie niepotrzebnie i w sposób niebezpieczny dla osób korzystających z ich usług nie ulegali marketingowej modzie na twarde techniki kręgarskie oraz bezwzględnie przestrzegali przeciwwskazań do masażu.

Kiedyś - kiedy ja kończyłem studium masażu gro pytań na egzaminie końcowym dotyczyło właśnie te zagadnienia diagnozowania przeciwwskazań do wykonania masażu i w trakcie zajęć przez cały rok ten temat był bardzo często poruszany. Nasz wykładowca bardzo doświadczony i znany masażysta w Toruniu (m.in masażysta toruńskich hokeistów) np ze szczegółami opowiadał nam jako (studium przypadku) różne znane mu błędy masażystów w łącznie ze zgonem ( na zawał) pacjenta i dochodzeniem w tej sprawie prokuratury. Dlatego uczulał nas ze jak bezwzględnie należy traktować jako przeciwwskazania wszelkie choroby układu krążenia. Dzisiaj niestety w 10 lat po wejściu do UE najwyraźniej zapomniano o tej zasadzie bezwzględnego przestrzegania przeciwwskazań do masażu na rzecz marketingowego zachwalania samych zalet masaży ( wszyscy masażyści na filmie USTERKA twierdzili ze masaż nie może nigdy zaszkodzić ...
Niestety może zaszkodzić co pokazał wypadek w Kluczborku, i warto wyciągnąć z tego poważne wnioski.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.12.13 o godzinie 00:46
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Agnieszka G.:
Panie Czerny, ma pan papiery i licencję na masowanie?

Jeśli nie, sprawa zamknięta.
Od tego pytanie trzeba było żeby Pan Maciej zaczął, mnie non stop atakować i pomawiać , oraz z góry twierdzić że on wszystko wie lepiej , i nawet wie co kto miał na myśli pisząc gdzieś tam , kiedyś tam w zupełnie innym kontekście, a których to słów on się uczepił .

Oczywiście że kończyłem roczne studium masażu ( Biostudio w Toruniu w roku szkolnym 2002/2003) a także przez ponad 10 lat pracując jako masażysta robiłem również szereg innych kursów (których nawet nie wymieniałem na profilu bo nie ma przecież takiego obowiązku i potrzeby) w tym dwa kursy masażu kosmetycznego w tym drenażu limfatycznego bo pracowałem dwa lata w SPA w Warszawie i był to autoryzowany salon firmy Thalgo. Pracowałem także w dwu przychodnich lekarskich (w Sierpcu i w Chojnowie na Dolnym Śląsku) a wszystkich pacjentów do mnie kierowała lekarka z zaleceniami lekarskimi , i wszyscy Ci pacjenci mają karty pacjenta. Studiuję od października fizjoterapię nie dla tego chce uzyskać dyplom magistra fizjoterapii, ale żeby już w tym roku zacząć pisać kazuistyczną (opis przypadków) pracę naukowa z ocena poprawy stanu układu ruchu i krążenia u wybranych pacjentów których masowałem przez okres ok 5 lat np w takich przypadkach jak choroba Schelera, czy Słoniowacizna II - III stadium ( IV to inwalidztwo z tego tytułu) .
Koresponduję już na ten temat z profesorem jednej z uczelni, uznanym autorem książek fizjoterapii czy zostałby promotorem tej pracy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.12.13 o godzinie 00:52
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Zdolności do konfabulacji posiadasz nieprzeciętne. Jeśli jest prawdą, co pisze Maciek, to po prostu żenada 1 klasa w Twoim wykonaniu (a on nie ma skłonności do konfabulacji).

Nie chce mi się kopać z koniem

Najpierw się idzie na studia, potem się działa z resztą i kursami.

I skończ przekopiowywać jak nawiedzony teksty z netu, bo to niczemu nie służy
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Agnieszka G.:
Nie chce mi się kopać z koniem

To mnie się nie chce z koniem kopać
Bo powinienem już w listopadzie podać Maćka do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Najpierw się idzie na studia, potem się działa z resztą i kursami.


O czym my mówimy ?!
Jak słusznie stwierdza Piotr Szczotka - "nikt nie może zmusić dyplomowanego masażysty ( po studium jak ja lub Technikum w przypadku Piotra) by robił nie potrzebne mu do niczego studia," tylko dlatego że zapanowała teraz taka moda w związku z planowaną ustawą!

Zresztą ustawą jest dopiero planowana, i ona ona będzie dotyczyć tyko zatrudniania rehabilitantów w przychodniach przez NFZ i niczego innego ona nie dotyczy!

Tym bardziej że na studiach Licencjackich jest tyko ok 45 godzin nauki masażu ? Czego można się nauczyć w 45 godzin? (tyle ma kurs w 2 weekendy )

A fizjoterapeutą jest się już po 1 roku studiów , i nie tylko ma się prawo wykonywać techniki fizjoterapeutyczne ale wręcz obwiązek po pierwszym roku odbyć miesięczną bezpłatna praktykę w przychodniach lub sanatoriach w pracowniach fizjoterapeutycznych.

I kolejne pytanie , na jakiej podstawie osoby nie będące naukowcami ( nie słyszałem jeszcze żeby w dziedzinie marketing prowadzono badania naukowe) orzekają co jest nauką a co para-nauką ?

Więcej http://masazkrolw.blogspot.com
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Jerzy C.:
Agnieszka G.:
Najpierw się idzie na studia, potem się działa z resztą i kursami.


O czym my mówimy ?!
Jak słusznie stwierdza Piotr Szczotka - "nikt nie może zmusić dyplomowanego masażysty ( po studium jak ja lub Technikum w przypadku Piotra) by robił nie potrzebne mu do niczego studia," tylko dlatego że zapanowała teraz taka moda w związku z planowaną ustawą!

A ten cały Szczotka to guru i bóg jakiś czy kolejny z gatunku bez porządnej szkoły, po kursach, który za chwilę nie będzie miał pracy, bo papiery ma nieodpowiednie w stosunku do ustawy?

Jak pójdziesz do lekarza, może i on powinien być tylko po kursach i pierwszym lepszym studium?
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Agnieszka G.:
Jerzy C.:
Agnieszka G.:


A ten cały Szczotka to guru i bóg jakiś czy kolejny z gatunku bez porządnej szkoły, po kursach, który za chwilę nie będzie miał pracy, bo papiery ma nieodpowiednie w stosunku do ustawy?

Czyli ta sama metoda jak w przypadku Macieja:
- nie znamy się w ogóle na tym o czym mówimy, lecz z góry "w czambuł" potępiamy:
- nie zadajemy sobie w ogóle trudu by sprawdzić choćby w google lub w wikipedii ( korzystanie z których ideologicznie negujemy)
-a od razu negujemy , obrażamy epitetami i pomówieniami!

Piotr Szczotka to faktycznie uznany i dziś nie kwestionowany autorytet w śród polskich masażystów i doceniany również przez środowisko wielu polskich fizjoterapeutów ( tak jak juz pisałem na studiach licencjackich fizjoterapii jest tylko 45 godzin zajęć o masażu)
http://bodyworker.pl/index.php
http://bodyworker.pl/Ksia-ki,-artyku-y,-media/


Jak pójdziesz do lekarza, może i on powinien być tylko po kursach i pierwszym lepszym studium?

I kto tu jest hipokryta jak nie np Maciek?
Przecież ten temat został założony przeze mnie pytaniem "co zrobić aby w Polsce ograniczyć groźne dla pacjentów zjawisko oferowania w Polsce przez pseudo pseudo-eksperckich niebezpiecznych twardych metod terapii manualnej i kręgarstwa , niebezpiecznych zwłaszcza przy terapii bólów karku i szyjnego odcinka kręgosłupa , zwłaszcza jeżeli zabiegu nie poprzedza właściwa fizoterapeutyczna diagnostyka celem, rezygnacji ( z godnie z teoretycznymi złożeniami sztuką masażu i fizjoterapii ) z wykonywania zabiegu o ile występują u pacjenta jakikolwiek przeciwwskazania.

Przeciwwskazaniem np może być już np tyko pozornie tak "błahy powód" jak to że akurat u klientki pojawiła się miesiączka podczas gdy parę dni wcześniej się już zapisała na ten dzień na masaż, a masażysta nie wykonując tego masażu będzie miał niewykorzystaną godzinę i mniej zarobi?

I tu jest właśnie problem żeby zarówno masażystom w Polsce uświadamiać jak ważne jest ścisłe przestrzeganie podawanych w literaturze, na studiach fizjoterapii i na kursach masażu przeciwwskazań do jego wykonywania?

Dlaczego to jest takie ważne przy masażu masażu?
Na moim blogu własnie pokazałem "zintegrowaną hipotezę powstawania mięśniowo-powięziowych bolesnych punktów tzw "punktów spustowych" (charakteryzujących się jak udowadnia też załączony przeze mnie mało znany artykuł z 1994 wyższa przewodnością i pojemnością elektryczną).
Otóż powstanie bólu np karku to tylko wierzchołek "góry lodowej" całego procesu, a proces ten zaczyna się od niedokrwienia danego miejsca oraz zmienionego wydzielania endokrynnego śródbłonka naczyń krwionośnych ( a biochemia tego wydzielania radykalnie się zmienia podczas miesiączki i dlatego w literaturze wskazuje się miesiączkę jako jedno z przeciwwskazań do wykonania masażu!)

A niestety w Polsce "ze świecą można szukać" terapeutów którzy w sposób ścisły i kosztem nawet mniejszego zarobku danego tygodnia nie wykonywali by masaży jeżeli istnieją jakiekolwiek do niego przeciwwskazania.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.12.13 o godzinie 15:41
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Wychodzi na to, ze poza Tobą i Twoim guru + kolegą czy dwoma reszta to szarlatani, którzy się na fachu nie znają?

I jeszcze jedno. Kopiuj-wklej z Wikipedii to nie dowód na posiadaną wiedzę, poza tym z uporem maniaka reklamujesz własną stronę czy tam jedyną słuszną, co jak na Nie polecam skutek daje wręcz odwrotny.

Dla mnie EOT, dowiedziałam się, czego chciałam.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.12.13 o godzinie 13:14
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Agnieszka G.:
Wychodzi na to, ze poza Tobą i Twoim guru + kolegą czy dwoma reszta to szarlatani, którzy się na fachu nie znają?

I jeszcze jedno. Kopiuj-wklej z Wikipedii to nie dowód na posiadaną wiedzę, poza tym z uporem maniaka reklamujesz własną stronę czy tam jedyną słuszną, co jak na Nie polecam skutek daje wręcz odwrotny.

Dla mnie EOT, dowiedziałam się, czego chciałam.

A przepraszam gdzie mam jak nie na swoim blogu odpowiadać?
Bo jak tu odpowiadam merytorycznie ( zgodnie z art 40 GL dyskusja powinna dotyczyć tylko argumentów merytorycznych a nie personalnych) to Ty oburzasz się że cytuje "wikipedię" ...

A gdy np próbowałem merytoryczną dyskusje prowadzić na Goldenline na Grupie Racjonalizm dwu członków ( "Marek M." i tu wypowiadający się również " O." )grupy Ateizm doprowadziło do bardzo podejrzanego i niezgodnego z regulaminem GL ( istniej zasadne podejrzenie moje i pozostałych 12 członków tej ze jeden z nich był po prostu pracownikiem IT Goldenline, a Stanisław mu się naraził na grupie ateizm...więc "się zemścił" ) całkowitego zlikwidowani tej grupy i wszystkich moich nie skopiowanych gdzie indzie argumentów merytorycznych których na pisanie zajęło mi dwa dni pracy?

http://www.goldenline.pl/forum/3369622/niezwykle-rzadk...Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.12.13 o godzinie 15:39

konto usunięte

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

To nie są merytoryczne rozmowy tylko zlepek bzdurnych myśli połączonymi z Wikipedią.
Agnieszka G.

Agnieszka G. Płyń za rekinem –
trafisz do ludzi
[Lec]

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

I jeszcze jedno, teorie spiskowe dotyczące grupy Ateizm proszę sobie darować, bo większej bzdury dawno nie czytałam.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Maciej B.:
To nie są merytoryczne rozmowy tylko zlepek bzdurnych myśli połączonymi z Wikipedią.

1. Dobrze podyskutujmy w takim razie o Biofizyce - która zgodnie z wytycznymi światowej organizacji Fizjoterapii jest również od 2007 obowiązkowym przedmiotem nauczania i egzaminów na kierunku fizjoterapia.

2. Wiec istnieją zjawiska bioelektryczne w organizmie człowieka czy nie?
Proszę o krótką odpowiedź ( bez 'odwracania kota ogonem" lu zmieniania tematu) TAK lub NIE!?

3. Czy fizjoterapeuta i masażysta powinien mieć pojęcie i wiedzę o chorobach układu krążenia i przestrzegać przeciwwskazań do masażu a także do wykonywania jakichkolwiek zabiegów terapii manualnej odcinka szyjnego jeżeli może mieć podejrzenie że pacjent może mieć nadciśnienie lub miażdżycę naczyń tętniczych?
Też proszę o krótką odpowiedź ( bez 'odwracania kota ogonem" lu zmieniania tematu) TAK lub NIE!?

4. Czy jeżeli fizjoterapeuta kończył studia licencjackie z Fizjoterapii przed 2007 rokiem
to jest automatycznie zwolniony z wiedzy w tych dwu tematach , i może uważać "że są to bzdury których nie musi w ogóle wiedzieć" bo nie miał jeszcze tych zagadnień w programie ( mam na myśli przedmiot wg wytycznych programu fizjoterapii z 2007 " kliniczna terapia fizjoterapeutyczna w leczeniu chorób narządów wewnętrznych") ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.12.13 o godzinie 16:41
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Właśnie pojawił się pełen rozsądku głos Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska z 18.12.2013 w sprawie planowanej ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty:
http://www.fizjoterapeuci.org/stowarzyszenie/ds/ustawa

[...]
We wszystkich krajach Europy i świata, gdzie zawód Fizjoterapeuty jest prawnie regulowany, kompetencje określone są w sposób bardzo prosty. Każdy absolwent, po zdaniu Egzaminu Państwowego, staje się pełnoprawnym Fizjoterapeutą i ma możliwość swobodnego wykonywania swojego zawodu. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce w odniesieniu do wszystkich prawnie uregulowanych zawodów medycznych takich jak np.: lekarz, pielęgniarka, psycholog, diagnosta laboratoryjny.
Niezrozumiały jest więc dla nas postulat Zarządu Głównego PTF, w którym domagają się, aby polski Fizjoterapeuta, który kończy studia i zdaje Egzamin Państwowy (jeden z punktów Projektu Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty) musiał dodatkowo odbyć dwuletni staż zawodowy, aby przystąpić do czteroletniej specjalizacji, aby w końcu, licząc czas studiów i specjalizacji proponowanej przez PTF, uzyskać pełne kompetencje zawodowe i stać się „pełnoprawnym Fizjoterapeutą” po 11 latach nauki.
Z informacji od osób starających się o Specjalizację wiemy, że czas oczekiwania na miejsce w niektórych przypadkach wydłuża się nawet do dziesięciu lat, co w takim wypadku oznacza to uzyskanie pełnych kompetencji, dopiero po 19 latach!


Rocznie przybywa tylko około 60 nowych Specjalistów. Biorąc pod uwagę, że szacuje się liczbę Fizjoterapeutów w Polsce - na blisko 60 tysięcy, wśród których jest jedynie 704 zarejestrowanych Specjalistów rehabilitacji ruchowej i Fizjoterapii, jasno wynika, że propozycje ZG PTF są mocno niewydolne.
Tego typu postulaty, naszym zdaniem, odbiegają od rzeczywistych potrzeb Pacjentów w Polsce oraz od konieczności ułatwienia dostępu do Fizjoterapeuty. Podważają one również edukację Fizjoterapeutów w polskich szkołach i na uczelniach wyższych. Nasuwa się pytanie, czy Zarząd Główny PTF uważa, że osoba kończąca 5-letnie studia nie jest przygotowana do samodzielnego prowadzenia terapii Pacjenta? Specjalizacje, z naszego punktu widzenia, powinny doskonalić wiedzę z wybranych dziedzin rehabilitacji medycznej takich jak: neurologia, ortopedia, pediatria, kardiologia etc. Powinny rozszerzać podstawowe kompetencje fizjoterapeuty, przyznane mu po ukończeniu podstawowej edukacji szkolnej lub akademickiej.
Z wyrazami szacunku

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Ustawa o zwodzie fizjoterapeuty jest dyskutowana w Polsce od 25 lat !
Dyskusja przebiega w zasadzie głownie między dwoma dużymi Stowarzyszeniami zrzeszającymi Fizjoterapeutów jednym opowiadającym się m.in. za obowiązkiem dwu letnich praktyk klinicznych po studiach ( TFP) oraz drugim patrzącym bardziej realistycznie na tę kwestie ( SFP).
Dyskusja dotyczy również kwestii powołania samorządu Fizjoterapeutów podobnego jaki istnieje w środowisku lekarskim.
Niestety już ponad 5 letnie przeciąganie się dyskusji o tych szczegółach ustawy jest bardzo szkodliwe nie tylko dla fizjoterapeutów, ale przed wszystkim pacjentów, a także dla m.in. środowiska masażystów których status zawodowy planowana ustawa nie reguluje oraz którzy praktycznie nie są zrzeszeni w żadnym stowarzyszeniu które mogłoby podnieść kwestie możliwości uregulowania ich statusu również w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty lub konieczności uchwalenia analogicznej ustawy o zawodzie masażysty.

Na tą sytuację nakłada się wchodząca od 1.01.2014 deregulacja wielu zawodów w UE , oraz dyrektywa o transgranicznych usługach medycznych w UE.

To właśnie brak ustawy o zwadzie fizjoterapeuty powoduje brek uregulowania kto z jakimi kompetencjami jakie techniki może wykonywać w masażu , a jakich wykonywanie wymaga obowiązkowego przeprowadzeni a wcześniejszej diagnostyki fizjoterapeutycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa dla pacjenta wykonania tych technik, lub ich zaniechania gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do ich wykonania. To właśnie brak takich regulacji prawnych oraz braku stosowania znanych procedur fizjoterapeutycznych jest przyczyną tego że w obecnej sytuacji pacjenci nie mają możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku niepowodzenia terapii lub pogorszenia stanu zdrowia, właśnie w takich przypadkach jak szeroko nagłośniony przez media przypadek lekarz weterynarz z Kluczborka.

[b] Jest jeszcze jedna ważna kwestia jaką musi uregulować planowana ustawa:
-musi ona dawać możliwość pracującym na podstawie dotychczasowych wymogów prawnych również w przychodniach lekarskich masażystom i absolwentów AWF często o wieloletnim doświadczeniu zawodowym ( którego w ogóle nie mają "świeżo upieczeni" licencjaci fizjoterapii) i posiadających ( tak jak cytowany przeze mnie Piotr Szczotka) mający za sobą potwierdzoną wielokrotnie większą ilość godzin niż wymaganą na stopień licencjata fizjoterapii, mogli w drodze egzaminu państwowego u zyskać tytuł licencjata fizjoterapii w "tak zwanym indywidualnym trybie studiów" . Możliwość takiego trybu przewiduje nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym która miała wejść w życie już od 1.01 2014 , ale podobnie jak ustawa o zawodzie fizjoterapeuty wciąż jest dyskutowana w komisjach sejmowych.

Jest to poważny błąd- ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej a wszelkie wciąż dyskutowane kwestie mogą być przecież zmieniane nowelizacjami tej ustawy !


http://prawoamedycyna.pl/prawo-medyczne/po-co-ustawa-o...
Po co ustawa?

Przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów i posłowie zwracają uwagę na potrzebę uregulowania zawodu fizjoterapeuty w Polsce. Jest wiele powodów, dla których należy taką ustawę uchwalić. Po pierwsze, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. W związku z brakiem ustawy regulującej zawód fizjoterapeuty, dlatego może nim zostać prawie każdy. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą w urzędzie gminy. Przedstawienie dyplomu ukończenia studiów wyższych jest niezbędne jedynie przy podpisywaniu umowy z NFZ. Przy rejestracji gabinetu nie ma obowiązku przedstawienia żadnego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje. Uprawnienia kręgarza można uzyskać już po kilkudniowym kursie, a nawet po szkoleniu przeprowadzonym przez internet. Osoba po kursie może otworzyć gabinet pod szyldem fizjoterapeuty, a praca w takich gabinetach nie jest w żaden sposób kontrolowana – mówi dr Agnieszka Stępień ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Dlatego też pacjentowi trudno rozpoznać wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Po drugie, w obecnej sytuacji pacjenci nie mają możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku niepowodzenia terapii lub pogorszenia stanu zdrowia. W praktyce zazwyczaj podpisują umowę, w której godzą się na procedury stosowane w ramach terapii, a to utrudnia dochodzenie odszkodowania na drodze cywilnej.

Ponadto ustawa taka regulowałaby kwestię odpowiedzialności i zakresu obowiązków fizjoterapeutów oraz pojęcia związane z postępowaniem fizjoterapeutycznym. Jak zauważa Tomasz Marek ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska , fizjoterapia jest często mylona z rehabilitacją, a to duży błąd. Ustawa określałaby, kto jest za co odpowiedzialny. Istnieje również potrzeba uporządkowania kwestii dotyczących kształcenia fizjoterapeutów, definicji i opisu zawodu w związku z różnym poziomem wykształcenia oraz wynikających z tego możliwości zatrudnienia – wylicza dr hab. Jan Szczegielniak wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i dziekan Wydziału Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

W aktualnym stanie prawnym zasady funkcjonowania zawodu fizjoterapeuty regulują różnego rodzaju akty prawne rangi podustawowej, które tworzą też mnóstwo luk prawnych. Należałoby je wypełnić choćby – albo przede wszystkim – ze względu na bezpieczeństwo pacjentów .
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

Wobec powyższego nie można na podstawie dopiero co dyskutowanej ustawy (a więc niemającej w ogóle umocowania prawnego) uzurpować sobie przez jakąkolwiek działającą ze sobą w porozumieniu grupę fizjoterapeutów ( bo tak prawnie należałoby interpretować wypowiedz pana Macieja Barańskiego : " własnie takich ludzi eliminujemy") np. wyłączne prawo do wykonywania masaży", a także do zabierania głosu na ten temat...

Tego typu bezpodstawne działa w mojej ocenie wcale nie służą dobru pacjentów , a śmiało mogą być zakwalifikowane jako "działania nieuczciwej konkurencji".

Zgodnie z art. 3 ust. 1 USTAWY z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. W ustępie drugim tego artykułu ustawodawca wymienił przykłady niektórych zachowań przedsiębiorcy, które stanowią czyny nieuczciwej konkurencji. Wśród nich wyróżnić można np. utrudnianie dostępu do rynku, rozpowszechnianie nieprawdziwych i oszczerczych informacji o konkurencji.
Co ważne, katalog czynów nie ma charakteru zamkniętego, a czynem nieuczciwej konkurencji może być każde działanie przedsiębiorcy, o ile spełnia przesłanki określone w ust. 1.

Dodam że w prawnym zastosowaniu tej normy prawnej nie ma w zasadzie znaczenia czy Pan Maciej Barański prowadzi aktualnie działalność gospodarczą czy też jest tylko zatrudniony jako fizjoterapeuta, oraz że ja aktualnie od półtora roku ( tj od rozpoczęcia studiów na wydziale fizjoterapii) nie wykonuję żadnych masaży ani nie prowadzę kursów mojej metody. Bowiem w myśl przepisu art. 2 ustawy, przedsiębiorcami są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową uczestniczą w działalności gospodarczej.
Uzupełnienie wykształcenia przez masażystę wykształcenia do wymogów planowanej ustawy w trybie niestacjonarnym przez 3 lata to koszt 15.000 zł !
Więc choć przez półtora roku ,mogłem sobie pozwolić na nieprowadzenie działalności by podjąć studia,od 1.01 muszę podjąć albo działalność właśnie jako masażysta albo wykorzystać fakt że studiowałem na Politechnice na Wydziale Elektrycznym i podjąć za Nysą w Goerlitz prace np jako elektryk w którymś z niemieckich zakładów które mają problem w wschodnich landach z wyjazdami młodych po szkołach do zachodnich landów.

Nie mogę więc dalej pozwolić by "puścić płazem" tego typu publiczne pomówienia jakich tutaj dopuścił się Pan Maciej .

Więc albo Panie Macieju udowodni Pan prawdziwość swoich zarzutów wobec mnie np typu
"Pan Jerzy prowadzi nielegalnie i bez zezwolenia działalność gospodarczą na która musi mieć licencję " ( bo tak w zasadzie brzmiała Pana zarzuty , a przynajmniej tak je zrozumiała np Pani Agnieszka i dała im wiarę, Pana wypowiedzi miały wiec charakter bardzo sugestywnych pomówień!)


Dodam jeszcze że mimo że w tym temacie dyskutujemy co zrobić by pacjenci nie byli nie potrzebnie narażani na utratę zdrowia podczas masaży i zabiegów terapii manualnej szyjnego odcinka kręgosłupa, Pana wypowiedzi w tym temacie wcale nie były kierowane troską o pacjentów.

Wręcz przeciwnie atakując mnie i moje wypowiedzi już wcześniej na grupie fizjoterapia wykazał się Pan żenującą nie wiedzę na temat anatomii szyjnego odcinka kręgosłupa oraz patogenezy
niedokrwiennego udaru mózgu " w twierdzeniu:
"a co ma ją wspólnego choroby układu krążenia z tym że masażystka zgilonytowała pacjentce tętnice"

Otóż nikt nigdzie nie mówił że "masażystka zgilonytowała tętnicę" bo gdyby tak się doszłoby do krwotoku wewnętrznego i wykrwawienia poszkodowanej.
Określenie "uszkodziła tętnice" to pewien skrót myślowy ( "uszkodziła drożność" ) w żargonie lekarskim oznaczający
"doprowadzenie do zwężenia i niedrożności tętnicy kręgowej" ( przebiegające wewnątrz kręgów szyjnych!) http://www.kardiolo.pl/zwezeniatetnicszyjnych.htm

Skoro Pan nadal nie rozumie etiologii ( przyczyn medycznych) tego co się stało w tym głośnym wypadku na stole masażystki w Kluczborku , jak wiec jak mógłby Pan prawidłowo "udzielić kwalifikowanej pomocy medycznej"( od 2007 jest to obowiązkowy przedmiot na kierunku fizjoterapia) gdy by taka sytuacja przydarzyła się w Pana gabinecie?! A samo posiadania Dyplomu Licencjata fizjoterapii ani nie chroni pana od wystąpienia zagrożenia podobną sytuacją ani nie jest daje recepty jak się zachować w takim przypadku !
Przecież jeżeli w takiej sytuacji uznałby Pan że "widocznie doszło do "zgilotynowania tętnicy' i próbował by Pan jak pomoc ratunkowa uciskać tętnice szyjną http://www.pierwszapomoc.com/urazy-szyi/ to tylko by Pan pogłębił niedokrwienny udar mózgu !

Otóż wg mnie ten przypadek powinien być szczegółowo analizowany np na wykładach anatomii i fizjologii na i roku studiów Fizjotrapii a także przez Fizjoteraputów i masażystów jako studium przypadku , by do takich sytuacji nigdy nie dochodziło w gabinetach !


A co do sceptycyzmu naukowego którego chce bronić Pani Agnieszka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sceptycyzm może on dotyczyć ogólnie nieuznanych teorii i dziedzin nie uznanych przez naukę , a nie szczegółowych zagadnień w ramach uprawianego zwodu masażysty czy fizjoterapeuty! Wiec Pani wypowiedzi o dziedzinie na której się Pani w ogóle nie za, to całkowite nieporozumienie, bo poprała Pani wypowiedzi Pana Macieja tylko dlatego że odpowiadał Pani ton retoryki Pana Macieja rzekomego "ataku na pseudo naukę "Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.12.13 o godzinie 21:51
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Odradzam korzystania z masaży szyi i karku u masażystów...

NO MORE COMENS : BEZ KOMENTARZA DOWODY KOMPETENCJI ZAWODOWYCH LICENCJATA FIZJOTERAPII PANA MACIEJA BARAŃSKIEGO

http://www.goldenline.pl/forum/3393017/fizjoterapia-i-...
-------------------------------------------------
Maciej B.:

I co mają choroby krążenia do zgilotynowanej tętnicy ?!
13.12.2013, 19:28 Nadużycie | Link | Cytuj
Wartościowa |
--------------------------------------------------
Jerzy C.:

Dowód 1.:
http://anatomiazycia.pl/szczegolowe-przeciwwskazania-d...
Przeciwwskazania do masażu klasycznego w następujących chorobach układu krążenia:
Stan po przebytym zawale serca
Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.
Nadciśnienie (110 rozkurczowe)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
Zakrzepowe zapalenie żył
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych.
Choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.

Dowód 2:
http://www.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=...

Kształcenie w zakresie Fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych ( w tym kardiologicznych)
Przedmiot ten został wprowadzonego do programów kształcenia Fizjoterapii zgodnie z załącznikiem nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunkach studiów i z uwzględnieniem Wytycznych Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Confederation for Physical Therapy – WCPT).
(Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2011 r w sprawie standardów kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0... )

Celem nauczania tego przedmiotu ( 150 godzin nauki na ostatnich semestrach studiów licencjackich) jest rola Fizjoterapii w całokształcie leczenia chorego oraz dobieranie zabiegów fizjoterapeutycznych i metod fizjoterapii stosownie do rozpoznania klinicznego, okresu choroby, funkcjonalnego stanu rehabilitowanej osoby.

WNIOSKI:

Jeżeli w Polsce poza powstałym jeszcze w czasach PRL Stowarzyszeniem masażystów niewidomych nie powstało dotąd ( od 1989 ) praktycznie żadne skuteczne i reprezentatywne i integrujące masażystów różnych metod stowarzyszenie jak można mówić o jakiejkolwiek sensownej i merytorycznej dyskusji np nad doprecyzowaniem i rozumieniem oraz sposobem diagnozowania np. przeciwwskazań do zabiegów masażu i fizjoterapii , bo jak się okazuje np z poniższej dyskusji na forum e-masąz jeżeli nie ma wspólnie przez całe środowisko uznanej procedur, zawsze każdy inaczej będzie interpretował te przeciwwskazania:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19581#19581

Tak wiec w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż uczy się teoretycznie masażystów na kursach i w technikach, a w Polsce w ogóle praktycznie nie ma dobrej współpracy miedzy lekarzami , a fizjoterapeutami a masażystami bo jest tylko krótkowzroczna "walka o pacjenta" zamiast współpracy !

A przykład wypadku jaki zdarzył się w Kluczborku jest dowodem do czego może prowadzić brak powszechnie uznanych procedur i dobrych praktyk w masażu i fizjoterapii w Polsce!
http://natemat.pl/74573,masazystka-uszkodzila-jej-tetn...

Masażystka uszkodziła jej tętnicę. Jest sparaliżowana. Katarzyna Wiatr to jedna z tysięcy ofiar pseudoekspertów
Katarzyna Wiatr, 32-letnia lekarka weterynarii już rok walczy o powrót do sprawności. Mimo zaangażowania lekarzy i fizjoterapeutów nie wiadomo, czy to kiedykolwiek się uda. Podczas masażu pseudospecjalistka doprowadziła do niedrożności tętnicy, co wywołało udar. Kobieta jest sparaliżowana. Masażystki nie spotkały żadne konsekwencje. Do dziś przyjmuje pacjentów. Jak wielu innych "ekspertów'' bez uprawnień, którzy codziennie narażają zdrowie i życie osób szukających pomocy. Są bezkarni, bo nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Literatura :
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha tłumaczenie prof. dr hab. Stanisław Filipecki Świat książki 2006
Część 5: Leczenie chorób serca i naczyń rozdział 23 Rehabilitacja str 475 -487 (Udar mózgu a choroby serca 157-159)
Plan działań rehabilitacyjnych
Etap I Rehabilitacja szpitalna
Etap ten dotyczy pobytu pacjenta w szpitalu po przebiegu ostrego zawału serca ,operacji lub innej choroby wymagającej rehabilitacji (pobyt szpitalny do 7 dni).
Zaniechanie działań rehabilitacyjnych na tym etapie powoduje utratę 15% siły mięśniowej w czasie tygodniowego pobytu, a przy po-udarowym niedowładzie bądź paraliżu połowy ciała niepodjęcie w tym okresie rehabilitacji grozi całkowitym uszkodzeniem -zanikiem propriocepcji (zmysł kinestetyczny, czucia głębokiego) w porażonej części!

http://fc.viamedica.pl
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/barcel...
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/cypr_0...

http://zawal-serca.eprace.edu.pl/511.Zasady_rehabilita...
Zasady rehabilitacji pozawałowej
W nowoczesnej medycynie nikt już nie neguje faktu, iż kompleksowa, holistyczna rehabilitacja jest niezbędnym elementem prawidłowego leczenia osób po zwale serca.. Prowadzenie pełnej rehabilitacji kardiologicznej uzasadnia konieczność przywrócenia pacjentowi optymalnych czynności fizjologicznych, psychosocjalnych, zawodowych i fizycznych, co zmienia i poprawia jego jakość życia.
Zadaniem rehabilitacji jest pomoc pacjentowi w jak najszybszym osiągnięciu normalnego stylu życia lub-jeśli jest to niemożliwe –jak najkorzystniejsze zaadoptowanie się do nowych warunków, będących konsekwencją choroby(12). Dotyczy to każdej sfery życia pacjenta.

Rehabilitacja kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego rozpoczyna się praktycznie od momentu przyjęcia chorego do szpitala.

13.12.2013, 09:13 Nadużycie | Link | Edytuj | Cytuj

Następna dyskusja:

eurobank? Odradzam zdecydow...




Wyślij zaproszenie do