Adriana Lisowska

Adriana Lisowska właściciel
Ogólnopolskiego
Internetowego Biura
Podróży Tr...

Temat: Zakaukazka trójka - wycieczka objazdowa: Gruzja,...

Tbilisi • Signagi • Monastyr Bodbe • Szeki • Samahi • Maraza • Dashgil • Qobustan • Baku • Surachany • Madarkan • Janar Dah • Mccheta • Klasztor Haghpat • Sewan • Erywań • Eczmiadzyn • Khor Virap • Monastyr Norawank • Garni • Klasztor Geghard • Erywań

Wspaniała wyprawa do magicznego Zakaukazia, krainy legend i mozaiki kultur, odkrywanie miejsc, gdzie nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Na pasjonującej trasie wspaniałe zabytki, porywające krajobrazy, a także spotkania z codziennością mieszkańców. W programie zakaukaskie stolice: Tbilisi, Baku i Erywań. W gościnnej, słynącej z wina Gruzji zaproszenie na domowy obiad i na tradycyjną kolację w Tbilisi. W Armenii, maleńkim kraju o wielkiej historii, sięgającej starożytnego Urartu, czekają takie atrakcje jak degustacja koniaku. Azerbejdżan - kraina ognia - na pewno zaintryguje wulkanami błotnymi i świątyniami wyznawców zaratustry, zachwyci stolicą z baśniowymi pałacami nafciarzy. Trasa w krajach zwiedzanych: ok. 1850 km.

1. dzień.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

2. dzień.
Śniadanie. Zwiedzanie TBILISI, stolicy Gruzji, jednego z najstarszych miast na świecie, leżącego na styku dwóch kultur. Oryginalne zabytki i gościnni mieszkańcy nadają Tbilisi niepowtarzalną atmosferę. Zwiedzanie: świątynia Matki Bożej Metechskiej; Kościół ormiański; katedra Sioni z krzyżem św. Niny - najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego. Przejazd na punkt widokowy. Spacer ulicami Starego Miasta: twierdza Narikała, pomnik Matki Gruzji, carskie banie - łaźnie siarkowe, Wielka Synagoga. Zwiedzanie katedry Świętej Trójcy - największej prawosławnej katedry w Gruzji i na Kaukazie. Spacer aleją Szoty Rustaweliego - gruzińskiego wieszcza. Kolacja w restauracji złożona z tradycyjnych gruzińskich przysmaków, połączona z programem folklorystycznym. Powrót do hotelu, nocleg.

3. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SIGNAGI i spacer po mieście-twierdzy, malowniczo położonym na szczycie góry. Przejazd do MONASTYRU BODBE, zwiedzanie kompleksu klasztornego św. Niny, według legendy wzniesionego w miejscu pochówku świętej. Wizyta w miejscowym domostwie, gdzie w piwnicach dojrzewają doskonałe gruzińskie wina, degustacja oraz obiad złożony z tradycyjnych domowych specjałów. Przejazd do Azerbejdżanu. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

4. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie SZEKI, jednego z najpiękniejszych miast w Azerbejdżanie: Pałac Szelińskich Chanów, jeden z trzech najwspanialszych tego typu obiektów obok Baku i Bakczysaraju, z unikalnymi zdobieniami, malunkami i witrażami w pełnej ferii barw; średniowieczny karawansaraj, miasto słynęło z handlu, zjeżdżali się tu kupcy podążający Jedwabnym Szlakiem. Wizyta w jednej z manufaktur, gdzie pod ręką lokalnych rzemieślników powstają słynne witraże. Wizyta w miejscowej cukierni, gdzie będzie możliwość zakupu i skosztowania pysznej chałwy. Przejazd do SAMAHI, miasta z ponad 3 tys. lat historii. Zwiedzanie mauzoleum Yeddi Gumbez z XV w. Przejazd do pobliskiej wioski MARAZA i zwiedzanie mauzoleum Diri Baba, którego oryginalna architektura harmonizuje z pięknem krajobrazu. Przejazd w okolice DASHGIL i podziwianie wulkanów błotnych, których aktywność wiąże się z występowaniem ropy naftowej i wydzielaniem gazu ziemnego. Przejazd w kierunku Baku. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

5. dzień.
Śniadanie. Przejazd do QOBUSTANU, miasta słynącego z cennych znalezisk archeologicznych i wulkanów błotnych. Qobustan uznawany jest za jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Azerbejdżanie. Zwiedzanie rezerwatu archeologicznego, którego zadaniem jest chronić odkryte tu skalne rysunki, które należą do najcenniejszych znalezisk tego typu na świecie i zostały wpisane na Listę UNESCO. Przystanek w punkcie widokowym, z którego widać pola naftowe. Przejazd do BAKU, stolicy Azerbejdżanu. Od boomu naftowego w XIX w. miasto stało się światową stolicą wydobycia ropy. Duży wpływ na wygląd Baku mieli polscy architekci, którzy zaprojektowali większość pięknych gmachów w centrum w stylu bakijskiej secesji. Spacer po najstarszej części miasta - Iczeri Szecher, gdzie wśród labiryntu wąskich uliczek kryją się liczne łaźnie, karawansaraje, meczety, bazar Wieża Dziewicza - jeden z symboli Baku, pałac Szirwanszachów - Perła Starego Baku. Stare Miasto z Pałacem Szirwanszachów i Wieżą Dziewiczą zostało wpisane na Listę UNESCO. Podziwianie panoramy miasta ze wzgórza, które jest jednocześnie miejscem upamiętniającym tragedię "dni styczniowych" w 1990 r. Tradycyjna kolacja połączona z programem folklorystycznym. Powrót do hotelu, nocleg.

6. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Spacer po nadmorskim bulwarze. Przejazd do SURACHAN�"W, podbakijskiej miejscowości, trasą wzdłuż pól naftowych. Zwiedzanie największej atrakcji Półwyspu Apszerońskiego - świątyni Zoroastrian -Ateszgiach, czyli Świątyni Ognia. Przejazd do MARDAKAN i zwiedzanie średniowiecznej fortecy. Przejazd do JANAR DAH i podziwianie tzw. płonących skał. W Azerbejdżanie nazywanym krainą ognia w wielu miejscach wydobywający się spod powierzchni gaz pali się samoistnie. Janar Dah jest najbardziej znanym miejscem, gdzie można obserwować to zjawisko. Transfer na stację kolejową. Nocny przejazd pociągiem do Tbilisi.

7. dzień.
Przyjazd do Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Późne śniadanie. Przejazd do MCCHETY, dawnej stolicy i jednego z najpiękniejszych miast Gruzji, które zostało wpisane na Listę UNESCO. Zwiedzanie: monastyr Dżwari - perła gruzińskiej architektury, położony na szczycie wzgórza ze wspaniałą panoramą na miasto; katedra Sweti Cchoweli (Drzewo życia), uznawana za najważniejszy gruziński zabytek. Powrót do hotelu, nocleg.

8. dzień.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przekroczenie gruzińsko-armeńskiej granicy. Zwiedzanie KLASZTORU HAGHPAT, który jako perła armeńskiej średniowiecznej architektury został wpisany na Listę UNESCO. Przejazd do SEWAN i zwiedzanie klasztoru Sewanawank - jednego z najsłynniejszych armeńskich zabytków, pięknie położonego na półwyspie w otoczeniu górskich szczytów i tafli jeziora Sewan. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

9. dzień.
Śniadanie. Zwiedzanie ERYWANIA, stolicy i największego miasta Armenii. Przy sprzyjającej aurze doskonale widać stąd masyw Araratu (5165 m n.p.m.) - świętej góry Ormian. Spacer po mieście: Akademia Nauk, budynek parlamentu, Pałac Prezydencki, budynek Teatru Opery i Baletu, pomnik Aleksandra Tamaniana - architekta Erywania, monumentalne schody Kaskada, pomnik Matki Armenii. Wizyta w fabryce koniaku - poznanie procesu produkcji tego wybornego trunku i degustacja. Przejazd do ECZMIADZYNU, nazywanego Watykanem Ormian. Zwiedzanie: katedra - najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii, wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa; ruiny katedry Zwartnoc z VII w. Kompleks katedralny w Eczmiadzynie i ruiny katedry w Zwartnoc zostały wpisane na Listę UNESCO. Powrót do hotelu, nocleg.

10. dzień.
Śniadanie. Przejazd do KHOR VIRAP, dawnej ormiańskiej stolicy. Zwiedzanie monastyru, w którym przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, jednej z największych atrakcji turystycznych w Armenii. Podobno właśnie stąd roztacza się najlepszy widok na górę Ararat. Przejazd do MONASTYRU NORAWANK z XIII w., zbudowanego na skalnej półce, dzieła słynnego architekta Momika Vardpet. Powrót do hotelu, nocleg.

11. dzień.
Śniadanie. Zwiedzanie muzeum Matendaran z bezcenną kolekcją ormiańskich manuskryptów. Przejazd w okolice GARNI, niewielkiej wsi położonej w prowincji Kotajk. Z kompleksu zabudowań obejmujących twierdzę, pałac i świątynię do dziś zachowała się jedynie ta ostatnia. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę, opisany przez Ryszarda Kapuścińskiego w "Imperium". Zwiedzanie świątyni Słońca - jedynej pogańskiej świątyni na terenie współczesnej Armenii. Zwiedzanie: KLASZTORU GEGHARD - w tłumaczeniu klasztor św. Włóczni, częściowo wykuty w skale, miejsce święte dla Ormian i cel licznych pielgrzymek. Klasztor został wpisany na Listę UNESCO. Powrót do ERYWANIA. Krótki spacer, m.in. pod pomnik Ofiar Ludobójstwa, poświęcony zbrodni popełnionej na Ormianach. Kolacja w lokalnej restauracji połączona z programem folklorystycznym. Powrót do hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

12. dzień.
Przylot do Polski.

Wydarzenia:
wrzesień - Gruziński Międzynarodowy Festiwal Teatralny GIFT w Tbilisiwrzesień i październik - sezon kulturalny w Erywaniu bogaty w wydarzenia kulturalnewrzesień - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Baku

Świadczenia:
10 noclegów na trasie wycieczki w hotelach klasy turystycznej**/*** w miastach lub okolicy miast: 3 w Tbilisi, 1 w Szeki, 2 w Baku, 3 w Erywaniu • 1 nocny przejazd pociągiem • 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • wyżywienie: 10 śniadań, 1 obiad, 3 kolacje, degustacja wina • przelot: Warszawa - Tbilisi, Erywań - Warszawa • przejazd klimatyzowanym minibusem lub autokarem (zależnie od ilości osób) • opieka pilota • przewodnicy lokalni • ubezpieczenie KL i NW

Uwagi:
Wizy: B.P. ITAKA pośredniczy w uzyskaniu wiz do Azerbejdżanu. Potrzebne dokumenty należy przesłać co najmniej 21 dni przed wylotem na adres: Itaka, ul. Garibaldiego 4 lok.18, 04-078 Warszawa, tel.: 22 448 68 88 z dopiskiem Wizy. Lista niezbędnych dokumentów jest dostępna na stronie http://itaka.pl. Opłata za wizę turystyczną oraz pośrednictwo: 280 PLN/os. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu obywateli RP i pobytu do 90 dni na terytorium Gruzji jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Wizę do Armenii można uzyskać na przejściu granicznym z Gruzją. Koszt: ok. 10 USD.Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, degustacja ormiańskiego koniaku: ok. 120 USD, napiwki: ok. 4 USD/dzień, dopłata do kuszetek: ok. 80 USD.Należy zabrać obuwie trekkingowe.

Więcej informacji i rezerwacja: http://travelneo.pl, ada@travelneo.pl, tel. 12 4466793, gg: 22485753