Temat: pokolenie młodych bezrobotnych?
gdy mrzonki o internetowych milionach (jak Nasza Klasa, Facebook, Pizzaportal..) zderzą się z rzeczywistością,
gdy okaże się że handel na allegro jest trudny i ryzykowny,
nikt nie zapisze sie do naszego wymyślonego MLM i zaden interes z siedzeniem w domu i pracującymi ludźmi w terenie nie wyszedł,
gdy w końcu forex zrujnował oszczędności...
lub gdy okaże się że wbrew zapewnieniom uczelni nie potrzeba 250-tysięcznego absolwenta resocjalizacji na rynku (bo jest tylko 5000 etatów)
wtedy ->
bardzo ciekawe:
Niemiecki dualny model kształcenia. Wzór dla Europy?
Dualny system edukacji zawodowej sprawdził się w niemieckim rzemiośle i przemyśle. Dziś Niemcy są z niego dumni. Coraz bardziej interesuje się nim również zagranica.
Obojętnie, czy młody człowiek ukończył w Niemczech dziewięć klas, to znaczy szkołę podstawową i szkołę główną (Hauptschule), czy też zdał po dwunastu, albo trzynastu latach nauki maturę. O miejsce nauki zawodu w systemie dualnym mogą się ubiegać wszyscy młodzi posiadający świadectwa ukończenia szkoły.
System dualny charakteryzuje się tym, że szkolenie w zakładzie pracy jest połączone z zajęciami teoretycznymi w szkole zawodowej. - Wiedzę fachową młodzież zdobywa w ciągu dwóch do trzech i pół roku nauki - wyjaśnia Markus Eickhoff, kierownik wydziału polityki edukacyjnej w Izbie Rzemieślniczej w Kolonii.
Edukacja z tradycjami
Ten rodzaj edukacji w Niemczech jest czymś unikalnym. Już w średniowieczu młodzi uczyli się zawodu w cechach i gildiach. W 1869 roku wprowadzono w Niemczech „obowiązek uczęszczania do szkoły zawodowej” dla robotników w wieku poniżej 18 lat.
Dzisiaj uczniowie 15 i 16-letni decydują, czy chcą się na przykład uczyć zawodu stolarza, kucharza czy pielęgniarki.
344 zawody do wyboru
Młodzież w Niemczech może obecnie wybierać pomiędzy 344 zawodami. Dualna forma edukacji kryje „niesamowite korzyści” mówi Eickhoff, ponieważ młodzi mogą w spokoju zapoznawać się z tajnikami zawodu rzemieślnika, czy handlowca.
Korzyści z tego modelu edukacji czerpią również same firmy, ponieważ natychmiast po ukończeniu nauki mogą przyjąć absolwentów do pracy.
http://www.dw.de/niemiecki-dualny-model-kszta%C5%82cen...Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.07.13 o godzinie 08:35