konto usunięte

Temat: Mikrobiologia orzechów

Witam Wszystkich,

Mam pytanie, konkretnie z dziedziny mikrobiologii orzechów. Czy pobraną próbkę orzechów z linii technologicznej do badania mikrobiologicznego trzeba koniecznie zmielić? Mnie wydaje się, że nie. Myślę, że wystarczy tylko dobrze wytrząsnąć. Pracowałam wcześniej w laboratorium, w którym akurat nie miałam przyjemności badać orzechów i nie jestem pewna. Czy jest ktoś kto dokładnie wie? Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam, Dorota.
Michał Nycz

Michał Nycz Doświadczony manager
sprzedaży

Temat: Mikrobiologia orzechów

Poleciłbym mimo wszystko próbę poddać homogenizacji w celu ujednolicenia próbki oraz przy ewentualnym badaniu na obecność patogenów lub form przetrwalnikowych rozgniecenie/homogenizacja ułatwi dostęp do "jedzonka" mikrobom co zwiększy czułość badania ;)Michał Nycz edytował(a) ten post dnia 14.12.10 o godzinie 21:23
Sebastian Wojciech Przemieniecki

Sebastian Wojciech Przemieniecki Mikrobiologia
molekularna/środowis
kowa, biotechnologia

Temat: Mikrobiologia orzechów

Myślę, że trzeba koniecznie poddać homogenizacji - prosta analogia jak u ziemniaka : dobrze wygląda z zewnątrz, a środek czasem bywa czarny.

Jeśli chodzi o badania form przetrwalnikowych - konieczna homogenizacja

Pozdrawiam

ps. tu znalazłem publikacje, sprawdź metodykę, może coś się z niej przyda :)

http://aem.asm.org/cgi/content/full/68/2/476

i jeszcze tu:

http://www.sipav.org/main/jpp/volumes/0209/020911.pdfSebastian Wojciech Przemieniecki edytował(a) ten post dnia 05.01.11 o godzinie 23:53

konto usunięte

Temat: Mikrobiologia orzechów

Dzięki chłopaki za odpowiedzi i dobre rady :) Co prawda to już nieaktualne ale zawsze dobrze skonsultować. Normalnie każda matryca do badań mikrobiologicznych powinna być dobrze rozdrobniona by być jak najbardziej jednorodna, ale akurat pracując w laboratorium zakładowym miałam problem ze sprzętem. Dodam jeszcze (już po czasie), że w przypadku orzechów głównym zagrożeniem są przede wszystkim pleśnie także jak miały wyjść to wychodziły, niezależnie od stopnia rozdrobnienia. Z Salmonellą w orzechach na szczęście się nie spotkałam osobiście ;) Clostridiów i ich przetrwalników nie badałam w ogóle w tej matrycy, więc nie przetestowałam. Jeśli chodzi o Pseudomonasa, zdziwiłabym się gdyby go na/w orzechach nie było, on jest prawie wszędzie ;)
Pozdrawiam.Dorota F. edytował(a) ten post dnia 23.09.11 o godzinie 19:29

Następna dyskusja:

Konferencja "Mikrobiologia ...




Wyślij zaproszenie do