Grzegorz B.

Grzegorz B. Dyrektor Operacyjny

Temat: MES - wersja trial - co polecicie?

Chcialbym przetestowac mozliwie duzo softu MES korzystajac z wersji trial. Czy mozecie polecic zrodla skad mozna zaczerpnac taki soft ?
Jarosław Gracel

Jarosław Gracel Członek Zarządu
Operacyjnego.
Dyrektor ds.
Przemysłu 4.0,...

Temat: MES - wersja trial - co polecicie?

Witam,
z mojego doświadczenia wynika, że nie istnieje (a przynajmniej nie powinno istnieć)coś takiego jak system MES w wersji trial.

Przyczyna jest prosta - rozwiązania MES dla każdej firmy oznacza coś innego - dla jednych zarządzanie wydajnością, a dla innych integrację z ERP i zarządzanie wykonaniem produkcji i personelem, dla jeszcze innych wspomaganie zarządzania jakością.

I o ile w produkcji masowej (seryjnej) da się znaleźć pewne wspólne obszary zastosowań, o tyle w produkcji jednostkowej (pod konkretne zamówienia klienta) ostateczny kształt systemu i jego funkcjonalność powstaje po indywidualnej analizie wstępnej (procesy, potrzeby). Postępując inaczej można się tylko zrazić i finalnie powiedzieć, że system MES nie działa i nie spełnia oczekiwań...

Podsumowując ze swojej strony polecam podejście:
1) Analiza potrzeb,
2) Przeprowadzenie wdrożenia pilotażowego (ograniczone koszty i ryzyko),
3) Roll-out rozwiązania w przypadku spełnienia przez "pilota" oczekiwań.

Pozdrawiam,
Jarek GracelJarosław G. edytował(a) ten post dnia 17.06.10 o godzinie 11:06
Łukasz Leszczyński

Łukasz Leszczyński Właściciel EXLO

Temat: MES - wersja trial - co polecicie?

Witam,

W mojej firmie powstało coś takiego jak symulator systemu, którym posługują się handlowcy/konsultanci podczas wizyt u klientów. Nie można tego nazwać wersją trial bo nie udostępniamy klientowi bezpośrednio takiego oprogramowania. Oczywiście symulator przedstawia tylko standard systemu w określonej specyfice produkcji (akurat u nas jest to produkcja dyskretna i głównie kontrola postępu produkcji i monitorowanie wydajności stanowisk produkcyjnych i ludzi). W takim przypadku klient może przynajmniej "dotknąć" systemu.
Taki symulator umożliwia podgląd online stanowisk produkcyjnych i oczywiście przejrzeć historię produkcji - resztę trzeba sobie "dopowiedzieć" np. integrację z ERP. Trzeba też pamiętać, że oprócz oprogramowania drugą stronę systemu stanowią urządzenia elektroniczne umożliwiające pozyskiwanie sygnałów o postępie produkcji od maszyn i ludzi.
Rozumiem tutaj doskonale klienta, który nie chce kupić przysłowiowego kota w worku :).

Można także doprowadzić do wizyty referencyjnej u klienta, który wdrożył system MES, ale nie zawsze się tak da z różnych względów.

Zapraszam do wypowiedzenia się jak to robią inne firmy wdrażające rozwiązania MES :D.

Oczywiście zgadzam się z przedmówcą co do kwestii, ze "rozwiązania MES dla każdej firmy oznaczają coś innego". Z mojego doświadczenia wynika, że realizując wdrożenie jeszcze nie było takiego przypadku, że wdrażamy standard systemu. Zawsze występują większe lub mniejsze zmiany bądź to w "otoczce" systemu, bądź wręcz w samym kernelu. Powód: wszystko zależy właśnie od specyfiki i organizacji produkcji, która jest bardzo zróżnicowana i dlatego każde wdrożenie jest traktowane przez profesjonalne firmy jako nowy projekt, w którym przechodzi się przez typową dla projektu ścieżkę, aby uzyskać jak największe korzyści.

Następna dyskusja:

Identyfikacja skrótu MES




Wyślij zaproszenie do