Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam. Proszę o kontakt niepełnosprawnych (lub też sprawnych inaczej) terapeutów. Nie mam na myśli jedynie sporej grupy techników masażu z wadą wzroku lub niewidomych, ale inne osoby z innymi dolegliwościami zajmującymi się masażem czy pokrewnymi metodami.

Z pozdrowieniami Piotr Szczotka na prv.
Maria W.

Maria W. Fizjoterapeutka

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Z orzeczeniem o niepełnosprawności, czy niekoniecznie?
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Niekoniecznie:)
Ostatnio mamy (grupa znajomych) sygnały że coraz częściej utrudnia się życie osobom niepełnosprawnym będącymi jednocześnie wszelkiej "maści" terapeutami. A to ktoś na 3 roku tuż przed licencjatem, dowiaduje się że nie powinien być fizjoterapeutą, a to ktoś nie powinien obsługiwać tego a tego sprzętu, pomimo że ma kwalifikacje. To masażysta dyplomowany technik, nagle ma problemy bo jako osoba z wadą wzroku jest niewiarygodny, itd.
No, no XXI wiek, akcje w stylu zatrudnij niepełnosprawnych, a tu się wyrabia.
Co najdziwniejsze problemy te powodują czasem sami pracownicy "służby zdrowia":(

Do sytuacji gdzie dypl. masażysta po wypadku, jest na wózku i wyspecjalizował się w masażu twarzy i stóp, pracując w klinice, jednak nam daleko!!!Piotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 09.02.12 o godzinie 16:06
Edyta Kopacz

Edyta Kopacz
sprzedawca;przedstaw
iciel;prawo jazdy
kat.B; instruktor
j...

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam. Jestem tu nowa a trafiłam tutaj szukając wymogów prawnych zabraniających osobom z grupą niepełnosprawności kształcenia się w kireunku masazysty. Brzmi to dziwnie ,ale w zyciu własnie taka sytuacja mnie ostatnio spotkała( i to od wydawałoby się bliskiej znajomej osoby, która to wszelkimi mozliwymi sposobami stara się , utrudnić mi dokończenie szkoły i uzyskanie uprawnień zawodowych ).
Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosp.ze wzgledu na narząd ruchu, z endoprotezą stawu biodrowego a po wypadku końskim sprzed 2lat - chodzę o lasce. To własnie wypadek koński zmusił mnie niejako do przekwalifikowania się z instruktora jazdy konnej w kogoś innego (wybrałam zawód masazysty). W szkole nie mam problemów, na praktykach też nie, niemniej dowiedziałam się że osoba taka jak ja nie ma szans na pozytywne zdanie egzaminu końcowego i uzyskanie prawa wykonywania zawodu , gdyz niedopuszczalne jest aby masażystą była osoba niepełnosprawna o lasce. Ile jest w tym prawdy?
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam pani Edyto.
Jak widać "przygód" niepełnosprawnych ciąg dalszy. W ubiegłym roku w jednej z "wyższych" uczelni zabrakło wyobraźni - o dziwo dopiero pod koniec 3 lat płatnych studiów, fizjoterapii - i nagle jeden z wykładowców zakwestionował dalszą naukę osób: z wadą narządu ruchu, a druga z wadą wzroku, tuż przed egzaminami. Po interwencji telewizji sprawa ruszyła.
W swoim życiu oglądałem masażystów na wózkach (zajmowali się min refleksologią i wyspecjalizowali się w masażu twarzy), osoby z poważnymi wadami słuchu, itd.
Problem w tym, że tzw "opiekunowie" aby nie obrazić sięgającego czasów antycznych zawodu pedagoga, nie są w stanie sprostać własnej wyobraźni, a co dopiero przebojowych niepełnosprawnych lub też sprawnych inaczej:)

Sam ponad 25 lat temu miałem podobny dylemat. Może to brzmi z perspektywy dziwnie, ale nie dopuszczono mnie do matury z matmy, ot tak sobie wymyśliła matematyca, że symuluję wadę wzroku. To na kilka lat diametralnie zmieniło moje decyzje, życie. Jak się zmieniły przepisy zamiast matmy np. historia, po kilku latach poszedłem i zdałem z wolnej stopy. Ale to już inna historia:).

Jak będą poważniejsze trudności pani Edyto, to może po prostu warto zmienić szkołę na integracyjną. W tym dobry jest Kraków. A tej bliskiej osobie po prostu podziękować.

Cóż, może i w pierwszym odruchu ktoś zadaje sobie to pytanie, jak osoba o lasce da sobie rady w tym zawodzie. Mnie takie reakcje w sumie nie dziwią, proszę też ludzi zrozumieć. Nie znam dalszych relacji, może to troska, nadopiekuńczość.

Pytanie tylko, na jakiej zasadzie sądzi że jest niedopuszczalne?
Z drugiej strony ufam, iż wie pani doskonale jak ten zawód wygląda od strony praktycznej.
Podstawowe pytanie, w jakim zakresie chce się pani zająć masażem, czy jako podstawowy zawód na pełnym etacie, czy dodatkowa praca?

Ad koni:)
http://www.imbw.pl/pdf/2%20-%20Pacjenci%20trudni%20w%2...

Pozdrawiam i życzę powodzenia, dobrych wyborów, życzliwych ludzi obok siebie.
Piotr Szczotka.Piotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 02.07.12 o godzinie 09:06
Monika O.

Monika O. analityk akt

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Piotr Szczotka:
>
Ad koni:)
http://www.imbw.pl/pdf/2%20-%20Pacjenci%20trudni%20w%2...

Piotrze to doskonały tekst. Sama przed wypadkiem trochę jeździłam i mam podobne odczucia w odniesieniu do kontaktu i porozumienia z koniem.

Co do niepełnosprawnych terapeutów - swego czasu poznałam osobę z paraplegią, poruszającą się na wózku, która już po wypadku została właśnie terapeutą i zdaje się wyspecjalizowała się w masażu. Niestety nie mam już do niej kontaktu, to było kilka lat temu.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Tak się składa że w przyszłym roku jest 60 lat tzw Krakowskiej Szkoły Masażu dla niewidomych. Miała różne nazwy. Obecnie jest szkołą integracyjną. Ufam, iż na wiosnę uda się spotkać w większym gronie. Znam terapeutów - tu już poza szkołą - z wadami słuchu, narządu ruchu. Radzą sobie całkiem dobrze w kraju jak i zagranicą:).

Co do koni temat przewija się co jakiś czas:) Mnie raczej nie jest dane, wada wzroku, jazda odpada. Ale patrząc z boku na terapeutów, świetna sprawa. Co ciekawe, ich terapia zaczyna się od terapii jeźdźca.Piotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 12.11.12 o godzinie 22:04

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam,
jestem niedowidzący i po udarze lewej półkuli móżdżku. Jestem masażystą.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam w klubie panie Rafale:).

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Zastanawiałem się co napisać, żeby odpowiedzieć na pytanie czy są niepełnosprawni msażyści oprócz osób z dysfunkcjją wzroku i napisałem... Czy jest nas więcej? Jak radzą sobie inni na rynku pracy?

Pozdrawiam
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Rafale, radzą sobie różnie. Minęły lata kiedy była jedna szkoła dające pełne kwalifikacje masażystom. To normalne, rozpoczynał Kraków, potem pojawił się bodaj Lublin (dostosowana klasa) Bydgoszcz i jest też chyba ukierunkowany pod tym względem Chorzów. Dziś sytuacja diametralnie się zmienia, jest zupełnie inny rynek, zmieniły się też uprawnienia. To trzeba zrozumieć chce ktoś tego czy nie.

Znam sporą grupę bardzo aktywnym masażystów tak niewidomych jak z różnymi dysfunkcjami wzroku. Szkoły integracyjne natomiast przyjmują z różnymi problemami zdrowotnymi. Poznałem osoby z wadą słuchu. Myślę że zdecydowana większość (nie ma odpowiednich statystyk, ale mogę wnioskować ze spotkań, korespondencji, rozmów) pracuje lub szuka pracy przede wszystkim na etatach w przychodniach, szpitalach, sanatoriach. To niestety bardzo ogranicza tak rozwój jak i możliwość samej pracy. Mniej po prostu myśli i działa w kierunku stworzenia sobie swoich miejsc pracy, promocji, itd. W nurcie spa czy w ogóle na rynku poza ściśle terapeutycznym, nie każdy potrafi się odnaleźć. Niestety także dochodzą informacje iż w sumie coraz trudniej im się zatrudnić w placówkach z zabiegami refundowanymi przez NFZ. Ten traktuje trochę fizjoterapię jak pakiety zakupowe w supermarkiecie. W rezultacie fizjoterapeuci zajmują się wszystkim, a tych z wadą wzroku (nie tylko masażystów) jest niewielu.
Tu podkreślam to nie jest żaden przytyk, absolutnie. Po prostu takie są mechanizmy rynkowe, a na nie mamy niewielki wpływ. Poza tym środowiska masażystów są dosyć niezorganizowane medialnie, nie zajmują się promocją, tak jakby nie istniały w społecznej świadomości! Chyba że pacjent, klient po prostu zetknie się w końcu z osobą niepełnosprawną w praktyce. Ale w sumie tak jest generalnie wszędzie, z tym że nam po prostu trudniej. Dla mnie to był zawsze fenomen, i generalnie uchodziłem za dziwaka angażując się w wiele projektów bez względu na ich międzyśrodowiskowy wymiar.

Ciekawym zjawiskiem jest dołączanie do grona masażystów z różnymi schorzeniami, osób które reprezentują dodatkowo inne zawody. Sporo jest masażystów jednocześnie po biologi, psychologi, socjologi, pedagogice :). Oni wnoszą coś nowego, to tak jakby ich decyzje o podjęciu nauki w tym kierunku są dojrzalsze, pełniejsze.

Znam sporo bardzo aktywnych niepełnosprawnych masażystów, ale to są wyjątki. Nie dalej jak wczoraj napisał do mnie kolega, znamy się lata, z prośbą o pomoc w napisaniu artykułu. Zrozumiał, iż sam musi zająć się promocją. Drugi mimo olbrzymiego sceptycyzmu sięgnął w końcu po wschodnie metody, jeszcze inny zainteresował się relaksacją i znalazł pracę w prywatnym gabinecie. Jest też kilku nauczycieli/wykładowców.

A sytuacja społeczna, ochrona socjalna? Cóż, może tak samo skutecznie uśpić. Tak jest min w Dani, Szwecji czy Niemczech, gdzie niepełnosprawna osoba zastanawia się czy zatrudnienie przyniesie jej wymierne korzyści finansowe. Tj. różnica pomiędzy ich socjalem, a podstawowymi stawkami w zatrudnieniu. Tak, tak, są kraje gdzie system potrafi także rozpieścić, a hasła "rehabilitacja przez pracę" są raczej dla nich socjalistyczną propagandą.

Paradoksalnie, zatrudnienie osoby z wadą wzroku jest dla pracodawcy finansową marchewką. Jednak tu trzeba chcieć, przedstawić wszystkie za i przekonać.
Czasem jeżdżę do szkół o profilu technika masażysty z wykładami, prezentacjami, ale generalnie jest jakaś ściana trudna do przejścia. Prowadzę warsztaty dotyczące prywatnej praktyki, promocji, jako ten któremu sie jakoś udało. Rozmawiam z nimi, mają przedmiot podstawy przedsiębiorczości, marketingu czy jakoś tak. Staram się do nich dotrzeć, a im nauczyciele tłumaczą że podstawa to etat, zdecydowanie myślą o etacie 6-7 godzinach itd. Tak, 20 lat temu może:). Świat się zmienił, to trzeba zrozumieć, zaakceptował.

W tej chwili jedni sobie odpoczywają, a inni grzebiemy w internecie:).
Jednym się chce, drugim nie.
Masz przykłady - tu już bez względu na sprawność terapeutów - ile osób ogranicza się do wpisu "szukam pracy" i na tym koniec.

Pozdrawiam PiotrPiotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 21.11.12 o godzinie 20:17

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam serdecznie.Bardzo ciekawy temat i inicjatywa.
Tu masażysta po integracyjnej szkole chorzowskiej-wykładowcy z tzw szkoły krakowskiej.
Mam wadę wzroku i słuchu.Pracuję w zawodzie masażysty,odnalazłem się w tym-słyszę to również od pacjentów:) Pozdrawiam
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Pozdrowienia panie Danielu dla Chorzowskiej ekipy:). Ongiś i chyba tak jest nadal, Chorzowsko-Katowicki oddział Krajowej Sekcji Masażystów Niewidomych był/jest jednym z prężniej działających oddziałów. Pamiętam jeszcze z czasów kiedy mieszkałem na Śląsku (w Rybniku).
Obecnie słyszy się dużo dobrego o wykładowcach, nauczycielach z tego Studium. Ponadto regionalnym zaangażowaniu min w działalność stowarzyszenia limfologicznego. Ciekawe kursy, szkolenia itd. Ufam, iż tak jest nadal.

Z pozdrowieniami, powodzenia PiotrPiotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 20.12.12 o godzinie 08:46

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam ponownie.
Przepraszam panie Piotrze za brak odzewu-święta:)
Miałem zaszczyt poznać i uczyć się od obu wykładowców-również poprzez kurs drenażu l.
Sam kurs oceniam jako profesjonalnie prowadzony,sami wykładowcy mają cierpliwe podejście do nauczania.Stowarzyszenie limfologiczne nadal funkcjonuje,w samym mieście Chorzów jest także przychodnia specjalizująca się m.in.w KTP.Podawać nazwisk nie muszę,kto chce sam poszuka.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku:)
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Polecam dodatek w "Massage and Bodywork Magazine", artykuły w języku angielskim z ułatwieniem dla osób z wadą wzroku: http://www.abmp.com/textonlymags/magazine.php?magazine=1

Wystarczy też włączyć tłumaczenie stron w ustawieniach. Artykuły pisane bardzo uniwersalnym językiem. Zarówno wnoszące coś nowego dla praktyków, jak i potencjalnych klientów, hobbystów, amatorów. Tego u nas ciągle brakuje:).

Przykładowo bardzo prosty acz rzeczowy artykuł:
Practice Without Pain By Gloria Coppola
http://www.abmp.com/textonlymags/article.php?article=577

przez The Pelvic Lift A Rolf-Approved Session Finisher
By Thomas Myers
http://www.abmp.com/textonlymags/article.php?article=587

do Polarity Therapy in Hospice Care
By Anna C. Palmer
http://www.abmp.com/textonlymags/article.php?article=570

Do wyboru, do koloru jak to mówią. A może zależnie kto jaką prowadzi praktykę.
Inspirującej lektury życzę.

Pozdrawiam PiotrPiotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 08.01.13 o godzinie 10:35

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam wszystkich,
jak wcześniej pisałem jestem niedowidzący i miałem epizod neurologiczny w 2006 roku - niedokrwienny udar móżdżku. Pomimo tej ostatniej dysfunkcji jestem sprawny fizycznie. Problem jaki istnieje, to niesprawność lewej ręki, czego konsekwencją jest zniesienie koordynacji z prawą ręką. Jest to przyczyną braku zdolności do szybkiego oklepywania.
Z rozcieraniem, głaskaniami itd. sobie radzę bez problemu.

Jestem uczniem szkoły policealnej na profilu technik masażysta od lutego 20012. W ramach praktycznego zaliczenia masażu powłok brzusznych, prowadząca zajęcia stwierdziła, że nie wie czy mogę być masażystą, ponieważ nie dam rady szybko oklepywać oburącz. Stwierdziła, że nie mam płynności ruchów przy naprzemienności... Poprosiła, żebym zweryfikował swoje plany dotyczące masażu ponieważ nie mogę wykonywać wszystkich technik.

Poradźcie czy takie dysfunkcje, jak moje mogą być powodem usunięcia mnie ze szkoły? Co zrobilibyście na moim miejscu?
Pozdrawiam
Rafał
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Rafał Jakoniuk:
Witam wszystkich,
Witam, dotknąłeś bardzo ważnej sprawy. A mianowicie ukończenia szkoły, a wykonywania zawodu. To problem mentalny wielu ludzi w tym kraju, coś im się nie mieści w głowie. Przykładem jest np kończenie medycyny po to aby zostać lekarzem. A kto powiedział że to jedyny powód i warunek?
Do rzeczy.
jak wcześniej pisałem jestem niedowidzący i miałem epizod neurologiczny w 2006 roku - niedokrwienny udar móżdżku. Pomimo tej ostatniej dysfunkcji jestem sprawny fizycznie. Problem jaki istnieje, to niesprawność lewej ręki, czego konsekwencją jest zniesienie koordynacji z prawą ręką. Jest to przyczyną braku zdolności do szybkiego oklepywania.
No akurat oklepywanie jest tak ważne we współczesnym masażu że szok. Nie pamiętam kiedy ostatni raz oklepywałem pacjenta. Może w masażu sportowym, sportowca.
Z rozcieraniem, głaskaniami itd. sobie radzę bez problemu.
Obecnie w masażu liczy się przede wszystkim precyzja, zdolność odczuć warstwowych, tzn. możliwości palpacyjne, a to czy dajesz sobie rady z koordynacją oburącz jest tu wtórną sprawą. Bynajmniej nie najważniejszą. Co jakiś czas pracuję min. z dyplomowanymi masażystami czy z fizjoterapeutami którzy ni jak nie mogą uruchomić drugiej ręki. Nie przeszkadza im to jednak w pracy. Chyba że pojawi się jakiś uraz, przesilenie i dopiero wtedy zauważają, jak słaba manualnie jest druga ręka :).
Jestem uczniem szkoły policealnej na profilu technik masażysta od lutego 20012. W ramach praktycznego zaliczenia masażu powłok brzusznych, prowadząca zajęcia stwierdziła, że nie wie czy mogę być masażystą, ponieważ nie dam rady szybko oklepywać oburącz. Stwierdziła, że nie mam płynności ruchów przy
Ludzie, a kto szybko oklepuje oburącz powłoki brzuszne? Zdarza się, ale ile razy w codziennej praktyce? Co ta kobieta ma jakiś "klub miłośników oklepywania" czy co?
naprzemienności... Poprosiła, żebym zweryfikował swoje plany dotyczące masażu ponieważ nie mogę wykonywać wszystkich technik.
Równie dobrze można zweryfikować metody masażu, szkołę. Są integracyjne np Kraków.
Wytłumaczę to trochę z innej perspektywy. Kiedyś jednym z testów był egzamin dopuszczający do nauki w szkole MSZ, z manualnych zdolności przed przyjęciem do szkoły. Nauczyciele, także praktykujący masażyści, mieli wgląd kto ma jakie predyspozycje. Trudno powiedzieć czy faktycznie ludzie odpadali na potęgę, jeśli mieli z nią problem. Ale wtedy jeszcze obowiązywała min. nauka systemu Braila, to dopiero było wyzwanie, wyczuwanie sześciopunktu w porównaniu z problemem z koordynacją to pikuś.
W praktyce problem z koordynacją jest sporym utrudnieniem, to fakt. Ale może się okazać, iż także nauka masażu, jest swojego rodzaju sposobem rehabilitacji.
Jeśli masz problem z jednego rodzaju techniką, niekoniecznie musi to rzutować na całą praktykę. Akurat wspomniane oklepywanie jest we współczesnym masażu tylko jakimś procentem. Co to ma np do pracy z powięzią, punktami spustowymi, drenażem manualnym czy nawet szeroko rozumianym klasykiem. Samo oklepywanie da się w praktyce zastąpić. Naprawdę co jakiś czas, widzę na szkoleniach masażystów, fizjoterapeutów mających problemy z koordynacją, np jak mają pracować przykręgosłupowo i z jednej strony pracują zgodnie ze wskazówkami, a z drugiej odwrotnie. To dla wielu prawdziwe wyzwanie.
Poradźcie czy takie dysfunkcje, jak moje mogą być powodem usunięcia mnie ze szkoły? Co zrobilibyście na moim miejscu?
Czy faktycznie taki problem może mieć miejsce? Ktoś ci sugerował usunięcie ze szkoły?
Z tego co zrozumiałem jesteś w połowie drogi? A co z innymi przedmiotami?
Nikt za ciebie decyzji nie podejmie. Moim zdaniem, jeśli problem tkwi w jednego rodzaju technice, powtarzam jeśli dotyczy jednego rodzaju chwytów, to nie jest problemem rzutujący na całą praktykę.

Nie mam zamiaru też krytykować tu nauczyciela, praktyka. Na oklepywaniu w masaży świat się ani nie kończy, ani nie zaczyna. Może jednak zauważyła inne problemy. Zrozum, w sumie taka jest jej rola, wskazywać na ewentualne problemy. Ale co innego zwracać uwagę, a co innego wyrokować o przyszłości w danym zawodzie. Porozmawiaj z nauczycielami szczerze, to podstawa.

Mam taką sugestię. Wykonaj jeśli można na znajomych, rodzinie, jak największą ilość masaży. Poproś o odczucia, opisanie efektów, ale szczerze. Akurat powtarzam, koordynacja ad jednego tylko chwytu nie jest problemem, przynajmniej niczego nie przesądza. Problemem mogło by być np: brak odpowiedniego czucia, możliwość przeforsowania ręki, problem z pracą warstwową, precyzja ruchów.
Wykonaj kilka masaży twarzy, zapytaj odbiorców jak to czują, porównuj lewą i prawą stronę.
Podstawowe pytanie. A jak Pan/ty czujesz ten problem? Od tego zacznij?
Ukończenie szkoły to jedno, dyplom to drugie, a przyszła praktyka to trzecie.
Rozpoczyna się jednak od dziś.
Pozdrawiam
Rafał
Pozdrawiam, powodzenia. PiotrPiotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 17.01.13 o godzinie 10:03

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Panie Piotrze,
dziękuję za tak obszerną i treściwą odpowiedź.
Ma Pan rację. Powinienem porozmawiać i tak też zrobię - w sobotę mam spotkanie.
Jeśli chodzi o inne problemy to ich nie ma - czucie jest ok, ręce nie są przeciążone. Znajomych i rodzinę masuję już od dawna i to oni mnie przekonali o nauce i zdobyciu dyplomu(mają pozytywne odczucia). Rzeczywiście masując jestem skupiony na "gorszej" ręce, bo inaczej traci ona moc ucisku, ale da się to przeskoczyć :).
Dziękuję jeszcze raz za rady - podał miPan argumenty w rozmowie (nie będę wspominał kto mi to powiedział :)

Pozdrawiam
Rafał
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Powodzenia.

konto usunięte

Temat: Niepełnosprawni terapeuci

Witam,
jest Pan owiele bardziej doświadczonym człowiekiem i masażystą ode mnie. Mam wiele pytań...
mógłby Pan napisać mi jakie masaże wymagają oklepywań?
Znam tylko izometryczny i sportowy.
Czy oklepywania są potrzebne, kiedy chcemy osiągną wzmocnienie osłabionych mięśni, np. po unieruchomieniu kończyny dolnej? Szybki i intensywny masaż z technikami poprzecznymi nie wystarcza?
W jakich masażach mógłbym najlepiej poczuć się?
Będę wdzięczny za odpowiedź, choćby w kilku słowach.

Z poważaniem i pozdrowieniami
Rafał



Wyślij zaproszenie do