Tomasz Mendak

Tomasz Mendak Co-Owner / R&D
Manager

Temat: Przewlekły ból głowy? Drętwienie rąk? Może cierpisz na...

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego - powszechne schorzenie występujące u osób pracujących w pozycji siedzącej za biurkiem. Objawia się niepozornym bólem karku, natomiast nieleczone może doprowadzić do zaburzeń w pracy kończyn górnych, dolnych a nawet ograniczyć ruchomość głowy.


Obrazek


Przyczyną jest głównie zmniejszona aktywność fizyczna, długotrwała praca siedząca, które powolnie doprowadzają do zmian degeneracyjnych w strukturach kręgosłupa oraz osłabienia mięśni szyi i karku. Procesy degeneracyjne kręgosłupa postępują również wraz z upływem lat u każdego z nas. Pewne okoliczności mogą jednak przyspieszyć rozwój schorzenia, należy do nich uraz komunikacyjny kręgosłupaoraz codzienne mikrourazy, jak również przeciążenia towarzyszące skokom, bieganiu po twardej powierzchni. Oczywiście duże znaczenia mają tutaj również uwarunkowania genetyczne, skolioza kręgosłupa, płaskostopie.

Do najczęstszych objawów należą: przewlekłe bóle głowy, karku, ograniczona ruchliwość szyi, sztywność karku, zaburzenia wzroku i słuchu, nudności, wymioty, a nawet niedowład kończyny górnej.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej pozycji podczas pracy siedzącej, co oznacza że nie powinno się nadmiernie pochylać głowy do przodu lub w dół (zdarza się to często podczas pracy na laptopie), należy wykonywać drobne ćwiczenia rozluźniające odcinek szyjny lub wykonać automasaż szyi i karku. Doraźnie przy dolegliwościach bólowych należy stosować zabiegi cieplne, jak np. nagrzewanie bolącego rejonu, ciepła kąpiel. Dużą popularnością cieszą się również specjalne poduszki ortopedyczne do spania.

Jak leczyć? W schorzeniu tym niestety nie ma sposobu na całkowite wyleczenie, ale odpowiednie postępowanie zachowawcze może zmniejszyć dolegliwości. Ortopedzi często zalecają stosowanie gąbkowych kołnierzy ortopedycznych, które odciążają struktury kręgosłupa (nie należy go jednak stosować dłużej niż kilka dni)! Ponadto potrzebne jest leczenie farmakologiczne - stosuje się leki przeciwzapalne (diklofenak, piroxycam) i zmniejszające napięcie mięśni (tetrazepam). Ważne są też odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające, masaż, fizykoterapia oraz utrzymywanie właściwej postawy ciała.


Obrazek