Rafał Płachta

Rafał Płachta Proaktywny Key
Account Manager

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Jaki ma wpływ na rozwój firmy ?
Co o tym myślicie ?

konto usunięte

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Psychologia w takich przypadkach pełni role "służebną". Nie zastępuje dobrych menagerów tylko wspomaga.
Z moich doświadczeń: w firmie zrobiono "ciśnienie" - wyniki, czepianie się, straszenie zwolnieniami z pracy tudzież inne sugestie, itp. itd. Akurat przebadałem 95% populacji mojego działu pod kątem źródeł stresu. Wyszło że największy stres to praca i przełożeni. jakieś 1,5 roku później firmę zalała fala zwolnień lekarskich. A to normalna reakcja na tego typu działania. Można też było to i przewidzieć i uniknąć.

konto usunięte

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Witajcie
Uważam że wiele zależy od charakteru firmy i kultury organizacji jaka w niej występuje, a dobry manager musi być po części psychologiem.
Im wyższe stanowisko tym więcej psychologii powinno się na nim stosować, aby skutecznie inspirować ludzi do osiągania coraz wyższych pułapów i motywowania do przełamywania własnych barier.
Jeżeli do wiedzy psychologicznej dołożymy jeszcze konsekwencję działania, oraz jasne i klarowne zasady funkcjonowania to rozwój takiej firmy przedstawia się w różowych kolorach.
Pozdrawiam
Piotrek
Artur Pawłowski

Artur Pawłowski Likwidator spółek HR
konsultant,doradca,
wykładowca, mena...

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Bardzo sie cieszę, że ten temat został zainicjowany. Jeżeli moge doradzic pomysłodawcy...może zamieścic go na Forum - ogólne ? Moim zdaniem, to jeden z najważniejszych problemów w zarzadzaniu....celowo przejaskrawię, ale...od róznych dziedzin biznesu zawsze mogę znalezc i zatrudnic np. wybitnych handlowców, fianansistów, informatyków, kadrowców itd, itd....np. wykształconych na amerykanskich uniwersytetach i po praktyce w korporacjach. Ale problem bez wzgledu na szerokosc geogarficzną...pozostaje ten sam. Szef powinien znac się przede wszystkim na...tych wybitnych specjalistach ich motywacjach, zachowaniach, mocnych i słabych stronach, a nie głownie na ich specjalnościach...no tyle o ile...Myśle, że ida czasy menedżerów"psychologów", niekoniecznie po studiach psychologicznych , ale doceniajacych wiedze o psychologi ludzkich zachowan, socjotechnikach, motywacjach uzaleznonych od wielu zmiennych osobowościowych itp. Operuje sktótami myslowymi...celowo. Jakby nie patrzył - najlepszymi menedzerami są wybitni fachowcy z jakiejs dziedziny biznesu plus wiedza psychologiczna w jednym....Ale czy przypadkiem , ktoś taki nie nazywa się......liderem?

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Artur P.:Ale czy przypadkiem , ktoś taki nie nazywa się......liderem?


Chciałbym zauważyć, że lider nie zawsze bywa dobrym menedżerem, jak również dobry menedżer liderem. Tych dwóch ról firma nie powinna mylić, o ile nie chce sukcesywnie popadać w kłopoty.
Temat roli lidera oraz menedżera porusza Marcus Buckingham i Curt Coffman w swojej książce zatytułowanej: "Po pierwsze: złam wszelkie zasady."

Oczywiście istnieje niewielka liczba osób, które potrafią pogodzić obydwie role w organizacji i zazwyczaj są to wybitni menedżerowie.

konto usunięte

Temat: Psychologia w zarządzaniu

z mojego doświadczenia wynika, że szefowie pokładają wielkie nadzieje w pracownikach z wiedzą, doświadczeniem czy wykształceniem psychologicznym, z drugiej strony nader często zapominaja o nich w momencie kiedy coś zaczyna ,,kuleć'' i próbują sami wyważać drzwi które ktoś juz otworzył,
myślę, że psycholog w firmie to pogotowie ratunkowe i oddział prewencji w jednym, trzeba się (drodzy szefowie) tylko nauczyć korzystac z ich wiedzy...
Aleksandra S.

Aleksandra S. psycholog, coach,
trener, mediator

Temat: Psychologia w zarządzaniu

nie przeceniam roli psychologii, ale przeprowadzając szkolenie w firmie, w 90 % możemy postawić naprawdę dobra diagnozę. Jeżeli kadra zarządzająca zechece z nami rozmawiać i wyciagnąć wnioski ... firma może tylko zyskać
Danuta Wojtowicz

Danuta Wojtowicz Specjalista ds.
Rekrutacji, JDE
Consulting

Temat: Psychologia w zarządzaniu

Dobry manager powinien orientować się w trendach i wiedzieć, jak kierować i motywować zespół do pracy. Niestety, firmy oszczędzają na szkoleniach Managerskich a co za tym idzie często osoby 'po awansie' nie potrafią odnaleźć się w nowej funkcji - nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystywać metody psychologiczne do motywowania zespołu. Zawsze z pomocą w takich sytuacjach przychodzi fachowa literatura - nie mam tu na myśli kolorowych gazetek o tym, jak być ładnym managerem. Mam raczej na myśli branżowe magazyny takie jak np. Personel i Zarządzanie.

Następna dyskusja:

Psychologia




Wyślij zaproszenie do