konto usunięte

Temat: Tak znikały banki. Który następny? Fuzje i przejęcia w...

Tak znikały banki. Który następny? Fuzje i przejęcia w sektorze.

W minionym roku pożegnaliśmy dwie dobrze znane marki bankowe – BZ WBK i Raiffeisen Polbank. W 2019 roku z rynku znikną BGŻ, eurobank i Idea Bank. I choć wydawać by się mogło, że to dopiero początek procesów konsolidacyjnych, to w rzeczywistości już od kilkunastu lat polski sektor bankowy podlega nieustannym zmianom.

Historia bankowości komercyjnej w Polsce zaczyna się dopiero po roku 1989 na fali reform zachodzących w gospodarce po obaleniu poprzedniego ustroju. W styczniu 1989 roku uchwalone zostają dwie kluczowe ustawy: Prawo bankowe i ustawa o Narodowym Banku Polskim. Dokumenty te zakładają całkowitą rekonstrukcję polskiego systemu bankowego.

W efekcie ze struktur NBP zostaje wydzielonych 9 banków komercyjnych, które przejmują od banku centralnego funkcje depozytowe i kredytowe. Zmiany zachodzące w kolejnych latach – do roku 2001 – polegają głównie na przekształcaniu się systemu monobankowego w system wolnorynkowy. W 2001 roku na rynku działa 75 banków komercyjnych, w tym jeden państwowy i dwa z przewagą kapitału państwowego*.

Tylko w ciągu kilku ostatnich lat z rynku zniknęły takie marki banków jak: Nordea Bank Polska, AIG Bank, Dominet Bank, Fortis Bank, Meritum Bank, Bank Smart czy Invest-Bank. W roku 2018 pożegnaliśmy Bank Zachodni WBK, który zmienił się w Santander Bank Polska. Z rynku zniknęła też marka Raiffeisen Polbanku, który został wchłonięty przez BGŻ BNP Paribas. Jego wydzielona część, w której zostały m.in. kredyty hipoteczne, połączyła się z Raiffeisen Bank International AG.

Wkrótce i sam BGŻ zniknie z rynku. Akcjonariusze BGŻ BNP Paribas przegłosowali zmianę nazwy banku na BNP Paribas Bank Polska. Zgodnie z zapowiedziami rebranding oddziałów ruszy na wiosnę. W tym roku z rynku zniknie też eurobank, który zostanie włączony w struktury Banku Millennium. Operacja ta została przewidziana na IV kwartał 2019 r. Po uzyskaniu wymaganych zgód nadzorczych i korporacyjnych może również dojść do połączenia Idea Banku i Getin Noble Banku – nowy podmiot będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank.
(...)
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-znikaly-banki-Ktor...

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-znikaly-banki-Ktor...