Jacek Cieśla

Jacek Cieśla Logistyka -
Zaopatrzenie -
Magazynowanie

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Mam do Was prośbę o opinię na temat oznaczania wrobów kosmetcznych kodami SSCC lub innymi.
- czy to jest obowiązkowe czy zalecane?
- jakie są przepisy mówiące o tym oznakowaniu?
- jak to się ma do traceability
Będę wdzięczny za wypowiedzi i informacje.
jack

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Jacek C.:
Mam do Was prośbę o opinię na temat oznaczania wrobów kosmetcznych kodami SSCC lub innymi.
- czy to jest obowiązkowe czy zalecane?
- jakie są przepisy mówiące o tym oznakowaniu?
- jak to się ma do traceability
Będę wdzięczny za wypowiedzi i informacje.
jack

Na pierwsze pytanie niestety odpowiedzi nie znam, natomiast zakładam, że obowiązkowe nie jest, tak samo jak obowiązkowe nie jest korzystanie z jednostek logistycznych.

Przepisy/zasady - odsyłam - http://www.gs1pl.org/narzedzia-i-zasoby/zasoby/publika...

SSCC a traceability - hmm... identyfikuje jednoznacznie jednostki logistyczne, więc pomaga utrzymać traceability w całym łańcuchu dostaw.

konto usunięte

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Witam ,
SSCC - jest to unikatowy kod każdej jednostki wysyłkowej. SSCC korzystają z identyfikatorów zastosowań IZ (00) A tam już masz zawarte w skrócie: co , kto , do kogo , od kogo. Czyli jest możliwość tracebility.
Co reszty zadanych wyżej pytań musiałbym się dłużej zastanowić , gdyż nigdy nie miałem styczności z branżą kosmetyczną.
Pozdrawiam
Marcin
Anna T.

Anna T. Wszystko jest
możliwe. Niemożliwe
po prostu wymaga
więcej...

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Kod SSCC (Serial Shipping Container Code) stosowany jest do identyfikacji jednostek transportowych (palet, skrzyń) i jest jednym z 250 oficjalnie istnieje standardów. Numer seryjny jest nadawany tylko raz, w momencie formowania danej jednostki logistycznej. Etykieta dystrybucyjna z kodem, umożliwia śledzenie przemieszczanych jednostek transportowych, dzięki połączeniu ruchu jednostki i przepływu związanych z nimi informacji. Stosowanie kodu daje możliwość wdrożenia różnych operacji na bazie jednostki np.: przeładunek, automatyczne przyjęcie, automatyczne skanowanie i wydawanie towaru i może być stosowany przez wszystkich partnerów uczestniczących w łańcuchu dostaw, pod warunkiem że posiadają możliwość odczytania danych zawartych w tym kodzie.

Atutem tej symboliki kodu SSCC są Identyfikatory Zastosowania GS1 (prefiksy zapisane w nawiasach, definiujące znaczenie i format występujących po nich rzędu cyfr), które oprócz automatycznej identyfikacji dóbr, umożliwiają zakodowanie informacji dotyczących np. daty ważności, numeru serii, miar handlowych i logistycznych, numerów lokalizacyjnych, relacji usługowych i innych informacji biznesowych.

Odpowiadając na pana pytania:

1. kody SSCC nie są obowiązkowe w przemyśle kosmetycznym ale są rekomendowane w logistyce z punktu widzenia przepływu dóbr w łańcuchu dostaw (i coraz częściej używane).
Nigdzie w prawie dotyczącym kosmetyków (czy też farmaceutyków) nie ma mowy o kodach SSCC ale o systemie umożliwiającym identyfikację produktu w łańcuchu dostaw tzn skąd dany produkt przyjechał, gdzie był składowany, gdzie nastąpił przeładunek, jak wyglądała organizacja transportu itp., w przypadku kosmetyków doszły również rekomendacje unijne dotyczące warunków przewozu oraz składowania. Musi być możliwość wskazania warunków składowania co do temperatury dla danej partii (serii produktów)
2. podobnie jak w przypadku pozostałych sposobów kodowania (np.: EAN-8 i EAN-13), SSCC poprzez swoją unikatowość zapewnia jednoznaczną identyfikację jednostek transportowych.
Stosowanie kodów w tym również i SSCC, umożliwia zidentyfikowanie źródła pochodzenia, tożsamość i charakterystykę produktu, śledzenie ruchów produktów wraz z wszystkimi dodatkowymi informacjami takimi jak numer serii, data produkcji, data ważności itp. w całym łańcuchu dostaw tzn. umożliwia zachować zasadę traceability.

Należy pamiętać że SSCC pozwala śledzić głównie jednostki transportowe. Jest to dość duży gabarytowo kod tak więc inaczej już będziemy śledzić w łańcuchu dostaw niewielkie sztuki produktu dostarczane do klienta indywidualnego (ostatecznego) i tu coraz częściej, obok standardowego EAN13, stosowany jest kod dwuwymiarowy DataMatrix. Kod ten zawiera nawet do 1,5 kilobajta danych, a utrata nawet 20% kodu zapewnia pełny jego odczyt.

Mam nadzieję, że pomogłam.

pozdrawiam,
Jacek Cieśla

Jacek Cieśla Logistyka -
Zaopatrzenie -
Magazynowanie

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

- mam jednak jeszcze jedo pytanie.
Wszyscy piszą o tym, że używając etykiety GS1 zawierającej kod SSCC mogę śledzić drogę jednostki ładunkowej od miejsca powstania (wyprodukowania) do finalnego klienta. Zakłądając nawet, że cały czas w całym kanale dystrybucyjnym ta jednostka ładunkowa będzie niezmienna i wędrowac będzie od miejsca wytworzenia poprzez dystrybutora, potem hurtownika, inny magazyn dystrybucyjny i trafi do ostatecznego klienta - jak mam w miejscu produkcji znając ten konkretny interesujący mnie kod SSCC sprawdzić drogę tej jednostki ładunkowej?? Czy to nie jest tak, że do tych wszystkich uczestników tego łańcucha logistycznego muszę wysłać konkretne zapytanie podając wspomniany kod i oczekiwać na odpowieć?? Czy istnieje inny sposób na sprawdzenie drogi tego ładunku. Wydaje mi się, że nawet posiadając Elektroniczny System Wymiany Danych (EDI) z tymi uczestnikami łańcucha logistycznego i tak bezpośrednio nie uzyskam takich informacji.
Proszę o Wasze opinie z Waszego doświadczenia.
Dziękuję z góry.
Pozdrawiam.
Jacek
Anna T.

Anna T. Wszystko jest
możliwe. Niemożliwe
po prostu wymaga
więcej...

Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC

Jeśli chcemy mieć pewność zachowania tracebility przez cały łańcuch dostaw musimy podejmować współpracę z podmiotami, które mają wdrożony system umożliwiający śledzenie produktu po utracie kodu SSCC np.: przy dekompletacji jednostki transportowej podczas tworzenia palety heterogenicznej. Taka współpraca nie daje jednak gwarancji, że trzeci i kolejny element łańcucha dostaw będzie potrafił odczytać i zarejestrować stworzony na paletę heterogeniczną (jednostkę transportową) nowy kod SSCC. Tym samym tracimy możliwość śledzenia.

Rozwiązanie:
Podczas przyjęcia dostaw do magazynu centralnego bądź hurtowni (pierwsze miejsce rozładunku) oprócz kodu SSCC należy rejestrować numer serii produktu, datę przydatności dla każdej partii produktu. One pozwolą na dalszą identyfikację produktu w dystrybucji.

Nie jestem już na bieżąco jakie regulacje są w kosmetyce, ale w przypadku farmacji każdy z elementów łańcucha dostaw (producent, skład konsygnacyjny, hurtownia i apteka) musi mieć możliwość rejestracji daty przydatności oraz numeru serii. Identyfikacja produktu oraz jego drogi następuje właśnie poprzez numer serii.

pozdrawiam

Następna dyskusja:

Unia Celna - wprowadzanie d...




Wyślij zaproszenie do