Temat: Oznaczenie wyrobów kosmetycznych kodami SSCC
Kod SSCC (Serial Shipping Container Code) stosowany jest do identyfikacji jednostek transportowych (palet, skrzyń) i jest jednym z 250 oficjalnie istnieje standardów. Numer seryjny jest nadawany tylko raz, w momencie formowania danej jednostki logistycznej. Etykieta dystrybucyjna z kodem, umożliwia śledzenie przemieszczanych jednostek transportowych, dzięki połączeniu ruchu jednostki i przepływu związanych z nimi informacji. Stosowanie kodu daje możliwość wdrożenia różnych operacji na bazie jednostki np.: przeładunek, automatyczne przyjęcie, automatyczne skanowanie i wydawanie towaru i może być stosowany przez wszystkich partnerów uczestniczących w łańcuchu dostaw, pod warunkiem że posiadają możliwość odczytania danych zawartych w tym kodzie.
Atutem tej symboliki kodu SSCC są Identyfikatory Zastosowania GS1 (prefiksy zapisane w nawiasach, definiujące znaczenie i format występujących po nich rzędu cyfr), które oprócz automatycznej identyfikacji dóbr, umożliwiają zakodowanie informacji dotyczących np. daty ważności, numeru serii, miar handlowych i logistycznych, numerów lokalizacyjnych, relacji usługowych i innych informacji biznesowych.
Odpowiadając na pana pytania:
1. kody SSCC nie są obowiązkowe w przemyśle kosmetycznym ale są rekomendowane w logistyce z punktu widzenia przepływu dóbr w łańcuchu dostaw (i coraz częściej używane).
Nigdzie w prawie dotyczącym kosmetyków (czy też farmaceutyków) nie ma mowy o kodach SSCC ale o systemie umożliwiającym identyfikację produktu w łańcuchu dostaw tzn skąd dany produkt przyjechał, gdzie był składowany, gdzie nastąpił przeładunek, jak wyglądała organizacja transportu itp., w przypadku kosmetyków doszły również rekomendacje unijne dotyczące warunków przewozu oraz składowania. Musi być możliwość wskazania warunków składowania co do temperatury dla danej partii (serii produktów)
2. podobnie jak w przypadku pozostałych sposobów kodowania (np.: EAN-8 i EAN-13), SSCC poprzez swoją unikatowość zapewnia jednoznaczną identyfikację jednostek transportowych.
Stosowanie kodów w tym również i SSCC, umożliwia zidentyfikowanie źródła pochodzenia, tożsamość i charakterystykę produktu, śledzenie ruchów produktów wraz z wszystkimi dodatkowymi informacjami takimi jak numer serii, data produkcji, data ważności itp. w całym łańcuchu dostaw tzn. umożliwia zachować zasadę traceability.
Należy pamiętać że SSCC pozwala śledzić głównie jednostki transportowe. Jest to dość duży gabarytowo kod tak więc inaczej już będziemy śledzić w łańcuchu dostaw niewielkie sztuki produktu dostarczane do klienta indywidualnego (ostatecznego) i tu coraz częściej, obok standardowego EAN13, stosowany jest kod dwuwymiarowy DataMatrix. Kod ten zawiera nawet do 1,5 kilobajta danych, a utrata nawet 20% kodu zapewnia pełny jego odczyt.
Mam nadzieję, że pomogłam.
pozdrawiam,