Temat: wykaz firm posiadających Lean
Tomasz NOWICKI:
Koniec off-topic! Teraz na temat: ciekaw jestem, co sądzicie o takim kryterium "bycia Lean": skoro firma twierdzi, że jest Lean, to znaczy że jest!
Cześć, wciąż brak jest niestety wzorca z Sèvres dla lean management, każda firma ma różną trajektorię wdrażania lean i jest na różnym tego etapie, no a do tego jest mnóstwo definicji lean. Jednak patrząc na literaturę zagraniczną, to punktem odniesienia dla większości autorów w ocenie, czy firma jest lean czy nie jest, pozostaje sławne pięć zasad Womacka i Jonesa z 1996 r., czyli:
1.
Value (zdefiniowanie i zorientowanie na tworzenie wartości dla klienta)
2.
The Value Stream (analiza strumienia wartości w celu intensyfikacji działań tworzących wartość dodaną i bezwzględnej eliminacji marnotrawstwa)
3.
Flow (ciągły przepływ)
4.
Pull (system ciągniony/ssący)
5.
Perfection (ciągłe doskonalenie)
Jeżeli organizacja działa w ten właśnie sposób, można przyjąć, że jest szczupłą organizacją. Dobór samych narzędzi należy do firmy (jak wiemy nie wszystkie narzędzia lean można i trzeba wdrożyć wszędzie, zwłaszcza poza produkcją). Oczywiście formalny program, który zbiera i daje takie rezultaty, wcale nie musi mieć słowa „lean” w nazwie. Firmy nazywają to często na swój sposób, zwykle po prostu jako swój system produkcyjny. Ważne, aby dawał takie wyniki.
Drugą ważną kwestią, na którą zresztą trafnie zwracali uwagę w swoich wypowiedziach m.in. Maciek i Marcin na forum „Zarządzanie Produkcją”, jest to, że lean to zintegrowany system socjotechniczny. Jego zewnętrzna warstwa to widoczne dla wszystkich narzędzia, techniki i praktyki o dobrze znanych nam, często japońskich, nazwach. Natomiast głębiej jest kultura, trwała zmiana organizacyjna. Samo stosowanie narzędzi nie oznacza, że firma jest lub posiada lean. Zresztą lean przestał być systemem podnoszenia efektywności i doskonałości operacyjnej, a stałem się systemem zarządzania biznesem w ogóle. Zarządzania w całym łańcuchu dostaw – od dostawców, aż po klientów i dystrybutorów, od wynalezienia i zaprojektowania nowego wyrobu i usługi aż do dostarczenia ich na rynek.
Z artykułów po polsku przystępnie napisał na ten temat m.in. prof. Tomasz Koch w swoim artykule dostępnym na stronach LEI Polska (zresztą polecam Wam także pozostałe artykuły na
na ich stronie w zakładce
Baza wiedzy ->
Artykuły)
http://lean.org.pl/lean/o-lean-naukowo
Zresztą sam też niedawno próbowałem „wyłuskać” cechy organizacji lean w jednym ze swoich tekstów (możecie zerknąć na niego
tutaj, na str. 2-6, ale oczywiście lista tych czternastu cech nie jest pełna, bo artykuł dotyczył lean w środowisku administracyjnym - Ci z Was, którzy pracują w firmach produkcyjnych, od razu dostrzegą, czego brakuje).
Tomek: jeżeli chodzi o Twój temat, to spotkałem odniesienia do
tej książki. Sam osobiście jej nie posiadam, ale jeżeli chcesz mogę zapytać kilka osób z branży, czy przypadkiem jej nie mają i czy nie mogłyby Ci jej pożyczyć (oczywiście, jeżeli nie wpadła Ci już przedtem w ręce, zresztą zobacz że Amazon podpowiada jeszcze kilka innych tytułów o Lean Construction).
Pozdrawiam, Adrian
Adrian Grycuk edytował(a) ten post dnia 20.02.11 o godzinie 11:32