Temat: Wady Lean Management
Słusznie lub nie, ale mam wrażenie, że dotychczasowi dyskutanci już się wypisali do końca, nowych nie widać. Dziękuję za wypowiedzi, teraz proszę o krytykę tego co napiszę. Obiecałem, że podam wady, jakie w moim przekonaniu ma LM. Nie będę polemizować z krytykami, ale z uwagą przeczytam każdą wypowiedź. Za dotychczasowe, dziękuję pięknie.
Przechodząc do rzeczy. Oto moja lista wad lean management z drobnym komentarzem przy każdej z nich. :
1. Metody zarządzania lean management nie można firmie narzucić/przynieść jej w teczce.
Chyba każda inna (tak sądzę) metoda zarządzania może być wprowadzona do firmy dosyć arbitralnie. Seria szkoleń, decyzją szefa/zarządu (najlepiej nowego), albo działaniami zatrudnionego konsultanta i mamy w firmie zarządzanie przez cele; reengineering; benchmarking; outsourcing itp. Najpierw kulawo, a potem co raz lepiej wejdą. Ludzie się nauczą, raczej nie będzie zbiorowej kontestacji. Co najwyżej trudności w przystosowaniu się. Na szczupłe zarządzanie, niestety, musi być zgoda. Konsensus można osiągnąć wyłącznie na drodze argumentów, dobrych przykładów, odwoływania się do wartości.
2. Choć efekty z konkretnego zastosowania przychodzą szybko, wdrożenie w całej firmie trwa bardzo długo.
Jeśli skutecznie zastosujemy lean w jakimś procesie, to natychmiast uzyskamy efekt, ale objęcie tym sposobem zarządzania całej załogi/firmy zawsze będzie procesem długim.
3. Lan management wymaga relacji nauczyciel-uczeń. Potrzebny supervizor.
Nie wyobrażam sobie, aby firma wprowadzała lean bez zatrudnienia konsultanta z zewnątrz. Oczywiście tę rolę może wziąć na siebie nowy szef firmy, to wyjątek. Jednak dotychczasowy zarząd, podejmujący decyzję o zmianie metodyki zarządzania, MUSI wspomagać się wyspecjalizowaną siłą najemną.
4. Skuteczne zastosowanie laen management wymaga "kupienia całego pracownika".
Inne metody, też chętnie z tego skorzystają, ale potrafią zadowolić się kiedy firma kupuje jedynie ręce pracowników. Wystarczy, że tylko mała część z nich daje od siebie więcej i za to ma zapłacone.
5. Lean management wymaga radykalnej zmiany w sposobione myślenia.
To jak przestawienie się na ruch lewostronny, albo czytanie wspak.
6. Mała przydatność do przeprowadzania zmian progowych.
Lean managemnt, na pewno doskonale rozwiązuje problemy zmiany liniowej (doskonalenie), ale nie znajduję przykładów wykorzystywania tej metody do zmiany progowej. Zostawiam na boku własne doświadczenia (są w tym zakresie zerowe), ale literatura i opisywane zasady, nie dają mi recepty na tego typu zmianę.
Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.04.14 o godzinie 15:05