Radosław C.

Radosław C. plant manager,
Hutchinson Poland
Sp. z o.o.

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Witam,
czy wg Was systemy MRP typu SAP mogą współistnieć z filozofią Lean Manufacturing w jednej fabryce?
Jestem bardzo ciekaw Waszych doświadczeń na ten temat. Wg mnie absolutnie NIE. Co Wy na to?
Radek

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

W tej materi jestem tylko toretykiem. Natomiast od konsultanta Kaizen, który wspomagał nas we wdrożeniu, usłyszałem, że najpierw trzeba poukładać procesy w firmie a dopiero później zabierać się do wdrażania systemu MRP. Inaczej całością firmy rządzić będzie MRP, zamiast wspomagać.

Marcin
Arkadiusz Szmańda

Arkadiusz Szmańda manager, trener
biznesu, coach,
lider-praktyk Kaizen

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Powiem więcej, będzie się "naginać" proces do systemu -a to już klapa.

Generalnie uważam,iż elastyczność oraz częstość wprowadzania zmian towarzysząca LEAN czy KAIZEN w zasadzie stoi w opozycji do "sztywnych" systemów MRP a do SAP-a w szczególności.

pozdrawiam,Arek

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

zgadzam się z moim przedmówcą.

Systemy klasy ERP, w tym omawiany SAP mają "skłonności" to pełnej kontroli przedsiębiorstwa i do "manipulacji" nim, w takich przypadkach dochodzi do sytuacji w których wszystkie zmiany, które mają nastąpić dzieli się na 2 grupy: te, które będą miały swoje odzwierciedlenie w SAPie i te które nie - więc się z nich rezygnuje.

Głównym czynnikiem takich decyzji są wcześniej poniesione koszta, związane z procesem wdrożenia ERP'a (wiadomo, nie są to systemy za przysłowiowe kilka groszy) i strach przed rozdrabnianiem się w poszczególne projekty (zmiany) korzystając z różnych systemów wsparcia (Exel, MRP) tym samym doprowadzając do dezinformacji wewnątrz własnej organizacji. Aby w pełni korzystać z możliwości jakie niosą ze sobą ERP'y, należy w możliwie jak najszerszy sposób przenieść (mówiąc kolokwialnie) wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie do np. SAP'a.

Niestety, z doświadczenia wiem, że tylko w nielicznych przypadkach wdrożeń SAP'a, jest to jedyny system informatyczny (oraz informacyjny) w firmie. Często zostają stare przyzwyczajenia w postaci np. Exel'a , co doprowadza do tego o czym wcześniej wspomniałem - rozszczepienia strumienia przepływu informacji, a jak wiemy doskonale wszyscy, prowadzi to do chaosu w czystej postaci, bo jeżeli na krótką metę można z takiego rozwiązania korzystać, to przy wystąpieniu dodatkowych czynników zakłócających (jak np. urlop jednego z pracowników znających "system") prowadzi często do mniejszych lub większych tragedii w firmie.

Tak więc wracając do głównego wątku, SAP kontra filozofia LM, także w moim zamyśle, na dłuższą metę nie ma prawa bytu.

Dla przeciwników mojej myśli, podam sytuację którą sprowokowałem niejako w firmie, Continous Improvement kontra SAP.
Zmiana, prowadząca do oszczędności: czasu, energii i pieniędzy w firmie wiązała się ze zmianą w SAP'pie kilku parametrów, aby to wykonać, nie wystarczy gość z support'u i kwadrans przed monitorem, potrzebny jest nowy "Go live!" lub implementacja na szerszą skalę, co wiąże się z czasem, kosztami i przede wszystkim z chęciami. Efekt był taki, że samotnie przez miesiąc walczyłem "o swoje", gdyż przebicie się przez SAP'omaniactwo na pewnych szczeblach wiąże się z cudem.

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

ERP vs LEAN
ERP (MRP II)__________________________| LEAN

Prognoza sprzedaży____________________| Aktualne zapotrzebowanie

Śledzenie transakcji i materiałów_____| Realizacja procesu

Kolekcjonowanie i przetwarzanie danych_| Eliminacja marnotrawstwa
(formalizowanie marnotrawstwa)

Pracownicy rejestrują dane, skanują____| Pracownicy dodają wartości
kody______________________________| do produktu
|
Harmonogramy i raporty | Wizualna kontrolaJarek Zielonka edytował(a) ten post dnia 25.08.07 o godzinie 18:16

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

System SAP można wykorzystać do koordynowania przeglądów TPM, w tej materii jest to super system, i potwierdzony w praktyce.
Arkadiusz Szmańda

Arkadiusz Szmańda manager, trener
biznesu, coach,
lider-praktyk Kaizen

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Czy mógłbyś rozwinąć ten wątek?
Jak to działa?
Przykłady praktyczne?

pozdrawiam,
Arek

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

System SAP odpowiedzialny jest za dotrzymanie terminów przeglądów. Po wprowadzeniu intrukcji, nadaniu odpowiednich częstotliwości przeglądów w zależności od czynności i odpowiedzialnej grupy roboczej, system informuje nas o zbliżającym się terminie i o czynnościach jakie mamy do wykonania i przez kogo ma być zrealizowany (mechanik, elektryk, firma zewnętrzna). System generuje nam kalendarz przeglądów oraz listę zleceń. Po wykonaniu danego przeglądu wprowadzamy raport dokonanych czynności oraz ewentualnych napraw, dzięki temu tworzymy niezłą bazę danych orach historię poszczególnych maszyn. Jest to bardzo pożyteczne i funkcjonalne w zakładach produkcyjnych posiadających znaczną ilość maszyn. Dzięki temu nie umknie nam żaden przegląd, kalibracja czy serwis firm zewnętrznych.

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Który moduł to umożliwia?Marcin Jamrozik edytował(a) ten post dnia 28.08.07 o godzinie 22:03

konto usunięte

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Są to moduły techniczne:
Moduł IH - zawiera wszystkie lokalizacje funkcjonalne oraz obiekty techniczne za pomocą tego modułu generujemy także kalendarz przeglądów
Moduł IP - w tym module tworzymy wszystkie przeglądy (czynności, odpowiedzialne stanowisko robocze, częstotliwości przeglądów (dniowe, tygodniowe, miesięczne, roczne, roboczogodziny)
Moduł IW - odpowiedzialny za generowanie zleceń wykonania przeglądu, kalibracji, serwisu, a także służy do tworzenia raportu końcowego.
Marcin Dreksler

Marcin Dreksler Naturalność to
bardzo trudna do
utrzymania poza

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Radosław C.:
Witam,
czy wg Was systemy MRP typu SAP mogą współistnieć z filozofią Lean Manufacturing w jednej fabryce?
Jestem bardzo ciekaw Waszych doświadczeń na ten temat. Wg mnie absolutnie NIE. Co Wy na to?
Radek

Moga. Jest wiele firm, gdzie wspolistnieja. Zalezy jak ustawisz system i jego aplikacje. Oraz jakie sa oczekiwania wzgledem MRP do wparcia lean mfg. Dlaczego absolutnie nie???

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

MRP/ERP mogą spokojnie współdziałać z Lean'em, w końcu to tylko software. Problemy zazwyczaj są gdzieś indziej:
1. Ludzie od systemu (IT). Muszą chcieć wprowadzać zmiany, a przede wszystkim muszą rozumieć Lean. bardzo często słyszę że system czegoś nie może, nie da się itp. Jak zacząć drążyć to się okazuje że ludziom się nie chce prowadzić jakichkolwiek zmian.
2. Ludzie używający systemu. Lean wymaga od nich myślenia, więc nie chce im się. Przecież prościej wrzucić do systemu i sam wyjdzie plan produkcji. Co z tego że się rozjedzie z rzeczywistością, system tak zrobił.
3. Brak dobrze zdefiniowanych oczekiwań i potrzeb od wdrożenia MRP/ERP. Wdraża się bez sensu, nie znając procesów, zwłaszcza na produkcji i potem dopasowuje firmę do systemu. I mamy totalną porażkę.

A jak to firmy obchodzą? Często po jakimś czasie firmy przestają używać lub ograniczają funkcje modułu produkcyjnego i jedynie wrzucają potrzebne dane innym modułom. Albo fundują sobie drugi system, dla produkcji współpracujący z MRP. I dostawcy softu w 7 niebie:).

Wspomniany był moduł UTR w SAP'ie. Absolutnie się zgadzam, dobrze zdefiniowany jest naprawdę dobry do TPM, w sumie chyba jedyny dobry moduł UTR'owy do MRP jaki widziałem.
Radosław C.

Radosław C. plant manager,
Hutchinson Poland
Sp. z o.o.

Temat: SAP kontra Lean Manufacturing

Z artykułu Lean Management – racjonalne zarządzanie zasobami firmy
2006-03-29 00:00:00 Katarzyna Ostrowska | Wydawnictwo Forum Sp. z o. o.
http://dyrektor.nf.pl/Artykul/6630/Lean-management-

Lean Manufacturing kontra Enterprise Resource Planning
Jeszcze do niedawna nikt nie przypuszczał, że koncepcja szczupłego zarządzania może konkurować z systemem ERP (Enterprise Resorce Planning). MRP (Manufacturing Resorce Planning) – poprzednik ERP – opierał produkcję na prognozach sprzedaży, natomiast metodologia Lean Management opiera poziom produkcji na aktualnym zapotrzebowaniu klientów.

Lean kładzie nacisk na rewizję procesu produkcyjnego i późniejsze, ciągłe kontynuowanie jego usprawnień. W ERP nacisk jest na planowaniu. Ten poprzedni ma za cel wyeliminowanie całego marnowanego czasu, transportu i zapasów materiałowych; ten ostatni koncentruje się na śledzeniu transakcji i każdego kawałka materiału w obszarze produkcji. Lean jest zorientowany na czynności procesowe; ERP opiera się na kolekcjonowaniu i przetwarzaniu danych. Jeden ma pracowników wykonujących czynności, które zwiększają wartość produktów; drugi oczekuje od nich rejestrowania danych i kodów kreskowych, by śledzić zapasy i zaawansowanie robocizny.

Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do systemów prognozowania sprzedaży, gdyż twierdzą, że są one omylne.

Zdania na temat koegzystowania Lean i ERP są podzielone. Niektórzy twierdzą, że koncepcje te są sprzeczne i ich współdziałanie może doprowadzić przedsiębiorstwo do porażki. Inni natomiast uważają, że nie ma przeciwwskazań do ich łączenia. Nasuwa się pytanie – kto ma rację i czyim zdaniem należy się kierować? Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jakiej kolejności koncepcje te są wdrażane.

Wprowadzanie ERP do „nieuporządkowanej” firmy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Mimo tego, niektórzy producenci wydali miliony dolarów wprowadzając ERP do swoich firm bez uprzedniego przeprojektowania procesów wytwarzania. Wcześniej wdrożone zasady Lean pozwolą uporządkować procesy przedsiębiorstwa i wykorzystać systemy informatyczne tylko tam, gdzie jest to niezbędne. Niektórzy są jednak zdania, że jeśli już proces przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby angażowania tak kosztownych narzędzi jak ERP. Istnieją przedsiębiorstwa, które po wdrożeniu Lean Manufacturing zrezygnowały z MRP i przeszły całkowicie na system zarządzania sterowany zapotrzebowaniem. Wiele firm informatycznych próbuje jednak tworzyć oprogramowanie na potrzeby Lean. Powstają też uzupełnienia ERP w rodzaju APS (Advanced Planning System), FCS (Finite Capacity Scheduling) czy CRM (Consumer Relationship Management).

Oczywiście w wielu firmach Lean i ERP współistnieją, nawet jeśli tylko z konieczności. Z jednej strony, ERP było wdrażane z dala od wydziałów produkcyjnych, w pierwszym rzędzie, by zarządzać rachunkowością, kadrami i planowaniem na poziomie korporacji. W międzyczasie zakłady mogły kontynuować wdrożenie koncepcji Lean pod tym samym korporacyjnym dachem.

Ja jestem po stronie tych co twierdzą iż sam Lean wystarcza.
Pozdrawiam

Radek

Następna dyskusja:

Szkolenie na temat Lean Man...




Wyślij zaproszenie do