Temat: Rozliczanie pracowników produkcji i praca technologa.
Panie Konradzie moim zdaniem to powinno wyglądać tak:
Konrad G.:
Dariusz Lipski:
(...)
rozumiem Panie Konradzie że w RZiS chciałby Pan zobaczyć wśród kosztów pozycje terminowość :)
Konrad wystarczy ;-) Czy chcę - nie, ale na przykładzie...
Obecnie czas realizacji zamówienia Klienta to 4 tygodnie. Reorganizujemy produkcję i redukujemy ten czas do 2 tygodni. Czy widać to w RZiS?
ależ widać - skoro zakadane koszty i przychody zrealizowano w 50% czasu, wiem że temat nie jest latwy dlatego proponuje zapoznać sie ze standardem PMI EVM
http://www.docstoc.com/docs/7734153/Earned-Value-Manag...
Nie, więc teoretycznie dobrze wykonaliśmy nikomu niepotrzebną robotę! Też nie!! Jeżeli dział handlowy nie zechce tego wykorzystać do:
- pozyskania nowych Klientów;
- zwiększenia zysku z tak szybkiej realizacji;
jeśli tak dziala DH sugerowalbym wykonać samemu stosowne analizy i umówić sie a spotkanie z Zarządem.
... to rzeczywiście nie ma sensu wdrażać LM :-( Ale jeżeli Klient przychodzi i twierdzi, że konkurencja robi to samo w 2
tutaj pozostaje kwestia technologi, organizacji produjkcji, kosztów powiązań kapitalowych i lańcucha dostaw etc...
tygodnie??? My potrafimy utrzymać Klienta - wynik w RZiS pozostaje jednak bez zmian!!!
W ten sposób Pan jej nie zobaczy, ale jeśli patrzymy np na koszty ubrań roboczych np projektu który ma wg planu miał
trwać 6 miesiecy a trwa 10 miesiecy to widać różnice w kosztach. > Podobnie z kosztami narzędzi itp... Nie wspominając o
wynagrodzeniach.
Ale tu mamy kwestię projektu, budżetu na projekt i terminowego jego zakończenia. Wydaje mi się, że to trochę inna sprawa, tym bardziej, że nie zakończenie projektu w terminie, to nie tylko płace ludzi i ich ubrania, ale przede wszystkim utrata zysków z produkcji i sprzedaży, który ten nowy projekt miał zapewnić!!!
Proces czy projekt, aby zachować ciąglość realizujemy w kilka projektów i otrzymujemy proces. Firmy aby trwać na rynku mają portfel projektów, inaczej firma powstawala by do każdego projektu na nowo a tak nie jest.
Innymi słowy - jeżeli zbudowanie nowej linii produkcyjnej opóźni się o miesiąc, koszty paru/parunastu techników to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale straty z powodu nie dostarczenia produktu do Klienta to parę milionów!
Tu znowu mamy materię zlożoną, mieszamy postanowienia kontraktowe za które odpowiedzialne jest cale kierownictwo a nie tylko jedna osoba. I nigdy nie jest tak że calą odpowiedzialność przejmujejedna osoba np Prezes. Zawsze wiadomo kto dokladnie zawinil.
Jeżeli inwestujemy to mamy plan inwestycji, za tą część odpowiada z reguly Dyrektor Finansowy albo Projec Manager ale na podstawie analiz i rekomendacji z DF.
Dla zakupionych urządzeń czy calych lini technologicznych zakladamy okres zwrotu, jak również stopę zwrotu.
Kary kontraktowe też są do uzgodnienia, jeżeli kontrakt jest źle zbudowany to można go renegocjować lub też nie podpisywać. Można też stosować jako zabezpieczenie OPCJE FINANSOWE.
I tutaj dochodzimy do klu programu czy w kontrakcie na
realizacje projektu mamy płacone za godziny obecności czy za godziny technologiczne. Jeśli za godziny technologiczne to mamy o
co walczyć bo sprzedajemy godziny taniej podwykonawcom,
wprowadzamy akord.
A po wprowadzeniu akordu jakoś(ć) będzie...
Tak, znam firmy gdzie nie mam z tym problemu.
Wszystko to bezpośrednio przekłada się na najważniejszą pozycję RZiS jaką jest WYNIK FINANSOWY
dlatego każdy budżet kończy sie RZiS i jest aktualizowany co miesiąc :)
Jasne ;-)
W RZiS zawsze mamy mniej więcej jako przyklad (zalezy od firmy) :
Przychody
Koszty
Wynagrodzenia
Narzuty,
ZUS
Amortyzacja
Transport
Narzędzia
Czynsz
Telekomunikacja
.....
Taki podzial wg rodzaju i wg okresu np miesieczny pozwala odnaleźć wszystkie szanse jak i zagrożenia mogące pojawić się w związku finansowaniem przedsięwzięcia po prostu robimy kilka scenariuszy, tutaj to by nie byl pozytywny i negatywny, ale przy realizacji zadania w 30% czasu, 50%, 70% 90% chciaż z reguly przy wydajności bo jest to wydajność manewrujemy w granicach pola 85%
O ile zakladamy że koszty są stale bo nie ważne czy ci pracownicy będą robili w pocie czola czy leżeli do góry brzuchami to wszystkie pozycje kosztów na pewno nam się pojawią. Jedynie przychody mnożymy razy wspóczynnik wydajnośći.
kilka metod takiego pomiaru podaje poniżej
http://dareklipski.blox.pl/html/1310721,262146,169,170...Dariusz Lipski edytował(a) ten post dnia 23.02.10 o godzinie 11:23