Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

Temat: pytanie produkcyjne

Karina Popieluch:
c) wyeliminuj trzecią zmianę lini A, (zwolnij ok 40% pracowników, albo wszystkich zatrudnij na 3/5 etatu)

Jak rozumiem, to ironia ? :)
Adam Barański

Adam Barański "You won't Get
Lean... until you
Get Visual!"

Temat: pytanie produkcyjne

Same informacje dot. wydajności procesów A i B nie wystarczą. Żeby zaproponować jakieś rozwiązania potrzeba kilka dodatkowych danych, o których wspomnieli wcześniej przedmówcy (TAKT TIME, czasy cykli procesów, liczba maszym, liczba operatorów, OEE, czas przezbrojeń, FTQ). Ja najlepiej rozrysowałbym VSM tego procesu, tam jak na dłoni powinno być widać problemy (nadprodukcja, wąskie gardła, potrzeby SMED, material & information flow).
Andrzej Marcinkiewicz

Andrzej Marcinkiewicz Inżynier Produkcji

Temat: pytanie produkcyjne

Proszę Was! Co to ma wspólnego z moim pytaniem? Ludzie błagam was, po prostu czy budować supermarket ale tracę na ilości przezbrojeń (tak, pracuję nad skróceniem czasów przezbrojeń) czy nie meć supermarketu ale mieć continuous flow ale pracownicy będą częściej przezbrajać maszyny? Nie piszcie mi że mam wyrzucić 12%A, maszyny sprzedać to już jest next step
Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

Temat: pytanie produkcyjne

Dla takich danych, jakie mam, powiem "zbuduj przepływ", bo nic nie tracisz, a możesz zyskać (np. na wczesnym wykryciu błędu seryjnego).

Ale jakbyś powiedział, że w przypadku budowania buforu możesz gdzieś sensownie zaangażować pracowników z A, którzy po zrobieniu planu nie mają zajęcia, to buduj bufor. Za sensowne zaangażowanie uważam takie, które przynosi wartość dodaną, zamiatanie placu albo plewienie chwastów (tak, i z czymś takim się zetknąłem) to głupia szykana, a nie praca, tu mam pogląd zbieżny z Wojtkiem Mazurkiem.
Maksymilian T.

Maksymilian T. Inżynier
Konstruktor, GE

Temat: pytanie produkcyjne

Panie Andrzeju,
Zamiast czytać te pierdoły, polecam sięgnąć do książek i samemu poszukać rozwiązania.
Takie pytania nie mają sensu bo ile ludzi tyle pomysłów.
Tu chodzi o to, żeby to był PANA pomysł, raz gorszy, raz lepszy, w końcu dojdzie Pan do rozwiązania.
Satysfakcja gwarantowana! :)

Pozdrawiam,
Max
Michał Nowacki

Michał Nowacki specjalista ds BHP,
Ochrony Środowiska,
Lean Manufacturing

Temat: pytanie produkcyjne

Panie Andrzeju. Niech Pan przeczyta swój ostatni post. Jest on tak chaotyczny jak Pana oczekiwania w stosunku do podpowiedzi. Wiec niech Pan nie oczekuje, że ktoś Panu da złoty środek, bo na razie wygląda to tak jak z pacjentem który przychodzi do lekarza i mówi że sie źle czuje, a lekarz na to wypisuje mu receptę.
Andrzej Marcinkiewicz

Andrzej Marcinkiewicz Inżynier Produkcji

Temat: pytanie produkcyjne

We każdej książce która przecyztałem (learning to see, lean thinking toyota way itp.) podstawa to ciągły przepływ a nie supermarkety. Jest to jednak teoria i zastanawiam się czy w praktyce też dążyć do tego za wszelką cenę. U mnie miejsce gdzie powstał supermarket nie jest jakoś niezbędne dla jakiegoś innego procesu. Oczywiste jest też że ciągły przepływ przekłada sie też na jakość wyrobów i wczesne wykrywanie błędów.

konto usunięte

Temat: pytanie produkcyjne

Pozwolicie Panowie, że wykorzystam Waszą dyskusję jako case study dla swoich studentów ekonomii?

Co prawda studenci uczeni są przeze mnie podstawowych metod organizatorskich, zasad harmonizacji stanowisk, podziału pracy i tym podobnych przystępnych kwestii, ale chciałbym ten wątek wykorzystać po to, aby kończącym przedmiot uświadomić, ile jeszcze wiedzy zostało do opanowania, gdyby się zdecydowali na zaszczytną karierę w organizacji produkcji ;-) Przedmiot prowadzony w oszałamiającym wymiarze 7,5 ćwiczeń po 1,5 godziny (15h). Chciałbym na przykładzie Waszej dyskusji pokazać, że na świecie są ludzie, którzy w praktyce wykorzystują wiedzę organizatorską a problem typu: dwa stanowiska, ich harmonizacja i podział pracy między nie oraz produkcja na magazyn to kwestia na dobrą, wartką dyskusję... niekoniecznie z optymalnym zakończeniem ;-)

Acha, i zgadzam się z Adamem, że brakuje danych m.in. nt. taktu maszyn, normy obsługi, etc. żeby zobaczyć jednoznaczną odpowiedź. Jedno zoptymalizowane stanowisko wygenerowało problem na kolejnym stanowisku, ale na rynku, gdzie rządzi klient (a padła tu uwaga o kolejnym stanowisku z ręczną pracą i wartością dodaną, co do optymalizacji której są pewne granice - tak to zrozumiałem) może się okazać, że produkcji kierowanej kaprysami zamówień nie da się zoptymalizować w zakresie przezbrojeń i magazynów do końca.

Ja więc oprócz brakującyh danych wymienionych przez Adama zastanowiłbym się, czy przypadkiem produkcją w tym wypadku nie steruje (też) zindywidualizowane zamówienie. I pojawia się odwieczny problem - realizować szybciej zamówienie i częściej przezbrajać mając gorszą efektywność produkcji, czy produkować w większych seriach, na magazyn, nie przezbrajać tak często, ale zamrażać pieniądze i wydłużać okresy realizacji jednostkowych zamówień.
Patryk Brychcy

Patryk Brychcy Lean Manager ⛩
Trener Biznesu ?‍?

Temat: pytanie produkcyjne

Witam,

uważam, że Karina podała kilka ciekawych rozwiązań :
- uruchom dodatkową zmianę lini B
Musisz zobaczyć jakie są realia wprowadzenia drugiej lini B, czy nie będzie ograniczeń, jakie będą koszty roboczogodzin dodadkowej lini B.
Pamiętajmy, że to Klient dyktuje Takt
- wyeliminuj trzecią zmianę lini A, (zwolnij ok 40% pracowników, albo wszystkich zatrudnij na 3/5 etatu)
Zwolnij ? Troszkę wstrzymałbym się od tego rozwiązania... ale jest możliwość przesunięcia tych pracowników do gniazda B... jeżeli jest taka możliwość to uda się Tobie wypoziomować Takt...
- sprzedaj 38% lini A
Może przesuń, spróbuj wypoziomować produkcję...
- znajdź zbyt dla półproduktów z linii A(coocompetition)
Dobry pomysł... jeżeli jest realny

Rozwiązań jest kilka, sprawdz dokładnie wszystkie realia, policz dokładnie która opcja jest najlepsza, znajdz złoty środek :)

Pozdrawiam
Patryk


Więc:

a) dostosuj kompetencje pracowniów lini A tak aby mogli być również operatorami lini B i wprowadź harmonogram zrównoważony
b) uruchom dodatkową zmianę lini B
c) wyeliminuj trzecią zmianę lini A, (zwolnij ok 40% pracowników, albo wszystkich zatrudnij na 3/5 etatu)
d) sprzedaj 38% lini A
e) dokup 60% linii i operatorów B
f) znajdź zbyt dla półproduktów z linii A(coocompetition)
g) policz ile kosztuje magazyn wyrobów gotowych albo średni ważony koszt kapitału - koszt zapasów, produkcji w toku i zobowiązań od dostawców.

Co sądzę?
Pytanie mam.
... po co optymalizowałeś SMAED na linii A?

Pozdrawiam
Karina

Następna dyskusja:

Pytanie (nie)retoryczne?!




Wyślij zaproszenie do