Karol Bąk QRM, LEAN, RFS
Temat: Propozycja: Jak napisać pracę Mgr, Inż na temat Lean...
WitamDostałem już kilka emaili na priv. z pytaniami "jak napisać prace mgr", "czy struktur pracy jest ok", więc aby nie odpowiadać każdemu oddzielnie napiszę pewne podsumowanie:
Struktura pracy:
Rozdział 1.
1.1 Wstęp - Umotywowanie dlaczego warto się zając właśnie tym a nie innym tematem.
1.2 Cel główny (usprawnienie procesów na wydziale X, cele dodatkowe
1.3 Mierniki pracy
1.4 Zarys pracy (opis w kilku zdaniach każdego rozdziału, które będziemy pisać)
Rozdział 2. Charakterystyka obszaru w którym będziemy działać, który chcemy usprawnić. (ogólnie rzecz biorąc mapa stanu obecnego).
W tym rozdziale nie możemy dawać opinii subiektywnej a jedynie obiektywnie opisać stan rzeczy. (logicznie biorąc nie jesteśmy jeszcze specjalistami i nie potrafimy ocenić sytuacji, ale na podstawie kolejnych rozdziałów dowiedziemy że coś jest dobre lub złe).
Podsumowanie co było najważniejsze w danym rozdziale w odniesieniu do TEMATU PRACY !!!
W tym rozdziale w ogóle nie wspominamy o LM !
Rozdział 3. Analiza dostępnych źródeł (literatura, Internet, inne) pod kątem obszarów, które wytypowaliśmy w rozdziale 2.
W tym rozdziale nie wymieniamy wszystkich możliwych (nam znanych) narzędzi LM (PO CO ?).
Wymieniamy tylko te, które mają związek z obszarami z punktu 2. Co więcej w danym rozdziale analizujemy również inną literaturę mającą powiązanie z obszarem działania. Przykładowo jeżeli chcemy użyć analizy pareto(ABC), to mówimy opisać co to i z czym się to je, a nie jest to przecież narzędzie LM a jedynie LM to narzędzie wykorzystuje.
Jeżeli piszemy o przepływie (gniazdo OPF) to należy tez opisać co to jest produkcja liniowa (która z punktu widzenia bilansu na takie samo założenie).
Analiza spaghetti tez opiera się na czymś takim jak wykres sznurkowy, który oznacza dokładnie to samo a wykorzystywany był zanim Toyot zaczęła robić samochody.
Czyli ogólnie biorąc w danym rozdziale przytaczamy dostępne źródła, na podstawie których możemy rozpocząć analizę stanu obecnego. Nasza przyszła praca projektowa będzie się opierać właśnie na teorii z danego rozdziału.
Przytoczę kilka pozycji, po przeczytaniu których 90% osób stwierdzi że jest technicznie tożsama z wieloma narzędziami Lean.
- Jackowicz R., Lis S., Wagner K., Projektowanie organizacji komórki produkcyjnej w warunkach produkcji powtarzalnej, WPW Warszawa, 1980
- Garnik Igor, Matematyczne modele przestrzennej organizacji stanowisk pracy, Politechnika Gdańska
- Brzeziński Marek, Organizacja i sterowanie produkcją, Placet, Warszawa, 2002
- Pietrowski Henryk, proejktowanie systemu organizacyjnego przesdsiębiorstwa przemysłowego, PWE, Warszawa, 1977
Podsumowanie: co było najważniejsze w danym rozdziale w odniesieniu do TEMATU PRACY !!!
Rozdział 4. Analiza stanu obecnego obszaru, który chcemy usprawnić
W tym rozdziale wykorzystując teoretyczną wiedzę (wystudiowaną z rozdziału 3) i odnosimy się do naszego przedsiębiorstwa.
Tu możemy zdefiniować jaki mamy proces (stacjonarny, liniowy, wieloseryjny, małoseryjny itd…), skoro już wiemy jakie są procesy z rozdziału 3, a następnie ocenić (odnosząc się do literatury) czy w naszym obszarze działania można coś usprawnić czy nie.
Przykładowo.
Stwierdziliśmy, że w naszym obszarze działania maszyny są ustawione oddzielnie, operatorzy sami szukają i zabezpieczają sobie materiał, i średni czas szukania trwa 23 min.
Z teorii organizacji stanowisk maszyny ustawić obok siebie eliminując zbędne przemieszczanie towarów oraz
na podstawie SMED funkcję szukacza i dostarczyciela materiału powierzyć logistykowi co może lepiej wykorzystać czas operatora.
Itd…
W skrócie. W tym rozdziale szukamy jakie odniesienie opisanej literatury ma do obszaru w którym działamy.
Podsumowanie: co było najważniejsze w danym rozdziale w odniesieniu do TEMATU PRACY !!!
UWAGA: w tytule pracy nie pisałbym czegoś w rodzaju „z wykorzystanie narzędzi LM” gdyż to czy z nich skorzystam wyjdzie właśnie w tym rozdziale.
Rozdział 5. Projekt usprawnienia. (mapa stanu przyszłego)
Skoro w rozdziale 4 już wiemy co można usprawnić to zacznijmy to robić,
Zaproponujmy nowy layout, nową organizację Stanowska roboczego, nowy standard. Wszystko odnosi się do obszaru z tematu pracy. Pod koniec każdej propozycji musimy ubrać nasze wyniki w liczby. Czyli na podstawie wykresu spaghetti przed i po drogi transportowe się skróciły o 26 %, ilość ludzi przed i po spadała z 10 do 5 czyli o 50%, zapotrzebowanie na powierzchnię produkcyjną spadło o 35%, Zapasy w toku zmniejszą się o 16% itd…
Oczywiście kalkulujemy te dane związane z miernikami pracy z rozdziału 1.
Podsumowanie: co było najważniejsze w danym rozdziale w odniesieniu do TEMATU PRACY !!!
Rozdział 6. Analiza finansowa (ROI)
W tym rozdziale trzeba „nasze wypociny” w postaci liczb i procentów przerobić na bilans finansowy. Tu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto zainwestować X w zmianę aby mieć korzyć na poziomie Y co zagwarantuje zwrot kosztów po Z czasie.
Analiza porównawcza rachunku wyników,
Bilans inwestycyjny,
Analiza efektywności finansowej,
Itd…
Podsumowanie: co było najważniejsze w danym rozdziale w odniesieniu do TEMATU PRACY !!!
Rozdział 7. Podsumowanie
- Tutaj w odniesieniu do tematu pracy streszczamy każdy rozdział (w sumie 1-1,5 str.)
- Odnosimy się do mierników pracy (czy cel został osiągnięty)
- czy wdrożenie projektu jest rentowne,
MOJE PODSUMOWANIE:
UWAGA, DOBRZE NAPISANA PRACA TO TAKA, W KTÓREJ PRZECZYTANIE ROZDZIAŁU 1 I 7 POZWOLI NA ZROZUMIENIE I OCENĘ PRACY. WIELU RECENZENTÓW WŁASNIE TAK ROBI.
Koncepcja „Lean: w pracy jest środkiem a nie celem. Jeżeli ten „środek” dobrze umotywujemy wśród innych „środków” i osiągniemy cel to oznacza, że potrafimy korzystać z narzędzi Koncepcji „Lean”.
W analizie literatury LM jest tylko jednym podrozdziałem, w którym opisujemy tylko te narzędzia, które będziemy używać.
Oczywiście przedstawiony przeze mnie schemat nie jest jedynym i słusznym, przedstawiam jedynie moje przemyślenia. A przez kilka dobrych prac się "przewinąłem".
Pozdrawiam
Karol Bąk