Dawid M.

Dawid M. Lean Manufacturing
manager

Temat: Mały kejsik

Cześć Marcinie,
Pytanie tak na prawde sprowadza się do prostej rzeczy:
Chcecie obciąć wynagrodzenia pracowników czy nie?
Jeśli nie wystarczy to dobrze sprzedać, dodatkowo można postarać się "przy okazji" zbudować dobry system motywacji nakierownay na najbardziej pożądane przez was cechy. Aby to dobrze sprzedać wystarczy dobry PRoweic i jakaś dobra kampania promocyjna.
W drugim przypadku sytuacja podobna tyle że PRowiec musi być znacznie lepszy :] (polecam poszukać w otoczeniu naszych politykow) :)
Jakub Nowosad

Jakub Nowosad Value Stream
Manager, Oticon
Polska Production
Sp.z o.o.

Temat: Mały kejsik

Hej

Tak czytam te posty i jestem trochę przerażony ponieważ tak łatwo rzucane są tu osądy, że ktoś coś źle ustalił, mówi się o potrzebie robienia rewolucji, wyrzucaniu z pracy odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, o jakiś wstrząsach itp. Ja jednak sugerowałbym spojrzeć na ten problem z trochę innej strony, ponieważ przeprowadzając tu rewolucję możemy zrobić więcej szkody niż dobrego ponieważ uderzymy mocno w motywacje pracowników i to tych szeregowych, którzy i tak powiedzmy sobie szczerze nie zarabiają kokosów, a są filarem produkcji.

Dlatego mam pytanie czy firma z punktu ekonomicznego więcej zarabia na tym, że pracownik robi 200%/300% normy czy koszt dodatku za wydajność przewyższa zyski z tych 200%/300%? Jest to dodatek do godziny, kwota stała dodawana do pensji zasadniczej?

Nie jestem zwolennikiem ustalania czasów, aby wydajność czy efektywność sięgała 300% jednak od momentu pierwotnego ustalenia czasów standardowych mogło się wiele zmienić mogły zostać poczynione czy to inwestycje, czy jakieś usprawnienia (nota bene często zaproponowane i zrealizowane przez szeregowych pracowników - kaizen'y - pytam dlaczego ich za to karać?).

Wielkość tego dodatku może w ogóle nie wpływać lub wpływać nieznacząco na koszt jednostkowy wyrobu, natomiast ze ktoś coś wykonuje w ilości 3 razy większej, czy inaczej mówiąc 3 razy szybciej może powodować, że dzięki tej samej liczbie zasobów jesteśmy wstanie osiągnąć dość znacznych rozmiarów output, a zatem mamy więcej sztuk, które możemy sprzedać, a to już znacząco wpłynie na jednostkowy koszt wyrobu itp.

Jeżeli chodzi o zabieranie dodatku, lub zmianę normy w celu płacenia ludziom mniej to będzie miało taki skutek, że ludzi zdemotywujemy do przekraczania dalszych granic wydajnościowych i ograniczymy się. Bo nikt się nie wychyli po za nową normę bo jutro ta norma będzie bazą i znów zostanie taryfikator płac zweryfikowany :).

Oczywiście można zweryfikować te normy i ustalić je na nowo (metoda chronometrażu lub MTM), ale trzeba dokładnie przemyśleć również nowy system motywacyjny dla pracowników produkcyjnych oraz powiedzieć naczelnemu kierownictwu ze poprzednie 200% to teraz 66% i co oni na to.

konto usunięte

Temat: Mały kejsik

Witaj
Kilka pytań zanim coś napiszę.

Ile zarabia pracownik (procentowo) w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem z twojego regionu na podobnym stanowisku??
Czy robiliście w firmie badanie z poziomu satysfakcji pracowników z pracy??
Jaki jest wskaźnik rotacji pracowników w firmie??
Ile wynosi wskaźnik bezrobocia w regionie??

To tak na początek.

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do