Edyta
Połosa
Specjalista ds.
Księgowości
Robert Adam
Okulski
Doradca Podatkowy
lic. 1030
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
już weszły :)przy czym istnieje okres przejściowy w ktorym nadal można otrzymac licencje za ukończenie odpowiedniej szkoły.
w zamian za to można od 1.01 prowadzic ksiegi bez licencji, ale pod nadzorem osoby posiadajacej uprawnienia (co w praktyce i tak bardzo często miało miejsce w przeszłości)
Marcin
Karczewski
Własna działalność -
eventy, impresariat,
golf, księgowość
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Robert Adam Okulski:co w praktyce i tak bardzo często miało miejsce w przeszłości)
gdyby było inaczej to zapewne ponad połowa biur musiałaby przestać istnieć :)
Robert Adam
Okulski
Doradca Podatkowy
lic. 1030
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
lekko licząc.. ponad połowa :)to jeden z niewielu przykładów kiedy bezsensowne prawo zostało dostosowane do rzeczywistosci. co nie oznacza zresztą, że w wielu biurach nadzór nie będzie iluzorycznyRobert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 10.07.09 o godzinie 22:50
Marta
K.
Usus magister est
optimus!
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Robert Adam Okulski:
lekko licząc.. ponad połowa :)
to jeden z niewielu przykładów kiedy bezsensowne prawo zostało dostosowane do rzeczywistosci. co nie oznacza zresztą, że w wielu biurach nadzór nie będzie iluzorycznyRobert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 10.07.09 o godzinie 22:50
Witam serdecznie,
chciałabym się dowiedzieć (o ile to możliwe) o kilka spraw, które nie dają mi spokoju odkąd przeglądnęłam dokumentację znajomej w celu sprawdzenia poprawności księgowań biura rachunkowego.
W biurze rachunkowym - jednoosobowa działalność, właściciel bez uprawnień, zatrudniony pracownik z uprawnieniami - kto może podpisać się pod deklaracją do US - właściciel czy pracownik z uprawnieniami (o ile jest taki w ogóle zatrudniony)?
Jeśli takie biuro prowadzi KPiR oraz sporządza deklaracje w imieniu klienta i właściciel podpisuje deklaracje (są to działania z zakresu doradztwa podatkowego), to czy może nie być vatowcem?
Czy takie biuro powinno gdzieś umieszczać nr licencji pracownika? (Właściciel na pewno nie posiada uprawnień - sprawdziłam wszelkie możliwe listy uprawnionych)?
Czy jest jakaś instytucja, która mogła by skontrolować takie biuro właśnie pod względem posiadania uprawnień? (W US, UM i MF powiedziano mi, że nie kontrolują tych uprawnień)?
Rozumiem, że gdyby to biuro miało odpowiadać za swoje błędy pozostaje jedynie droga sądowa i odszkodowanie z OC (o ile takie ma)?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Robert Adam
Okulski
Doradca Podatkowy
lic. 1030
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
ad. 1prowadzić zapisy w księdze i sporządzać deklaracje poza siedzibą zleceniodawcy (do końca 2008) mogła wyłącznie osoba uprawniona, właściciel bądź zatrudniony pracownik. (nie ma podkreśleń więc to ostatnie podkreślam "ustnie" - zleceniobiorca, podwykonawca itp. odpada)
ad. 2
Sprawa jest niestety dyskusyjna, wykluczone ze zwolnienia z VAT jest "doradztwo podatkowe" a nie "wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego". Tyle przepisy prawa...
Urzędnicy w swoich interpretacjach... oczywiście także to drugie.
ad. 3
Nie ma takiego obowiązku. Natomiast zarządzający jednostka ma obowiązek dopełnienia należytej staranności przy zarządzaniu - w tym m.in. wyborze biura rachunkowego i powinien to (wraz z OC) sprawdzić w pierwszej kolejności) :))
ad. 4.
mogła by - myślę że wiele... czyn posiada znamiona przestępstwa
skontroluje - żadna
znajome biuro ma problemy z odzyskaniem dla klienta z tego typu "biura rachunkowego" dokumentacji. Nie pomogły prośby i skargi kierowane do US, policji i czort wie gdzie. Obecnie księgowania sa prowadzone za kilka lat wstecz od nowa na bazie duplikatów.
ad 5.
tak z tym że obowiązkowe OC ("jeśli takie ma"):
1. obejmuje wyłacznie prowadzenie ksiąg (nie obejmuje np. ZUS-ów)
2. minimalna jego wysokosć jest niewielka (5 czy 10.000 zł)
3. często jest zawierane "od pierwszego ryzyka" tj. jeśli juz za dany rok inny oszukany klient zgłosił się po wypłatę pula ulega uszczupleniu.
Dodatkowo :
4. firmy ubezpieczeniowe niechętnie uznają "naprawienie szkody" - czyli błednie prowadzonej księgowości przez inne biuro. Zazwyczaj "szkodą" jest dla nich nie "bajzel" w dokumentacji tylko "opłata" na rzecz US - a to musiało by oznaczać autodonos. (to tak jak kiedyś próbowano w ubezpieczeniach komunikacyjnych wypłacać tylko wtedy gdy interweniowała policja)
5. w celu udowodnienia szkody nie zawsze wystarczy sam podpis na deklaracji. potrzebna jest jeszcze umowa i dowód że była realizowana (faktury). Często tego typu biura nie podpisują badź nie przekazuja klientowi egzemplarza umowy, ew. rozliczają się bez faktury (bo taniej). Znam także przypadek - gdy umowa podpisana była z jedną firmą a dokumentację (bez faktur) prowadziła inna - kto wtedy odpowiada ??
6. za zaniedbania przed US i KKS odpowiada własciciel/zarządzający firmą - a do biura rachunkowego ma tylko regres.
W szczególności - księgi prowadzone przez osobę nieuprawnioną mogą zostać uznane za nierzetelne.
pozdrawiam
robert okulskiRobert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 19.08.09 o godzinie 14:27
konto usunięte
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Robert Adam Okulski:
ad. 1
prowadzić zapisy w księdze i sporządzać deklaracje poza siedzibą zleceniodawcy (do końca 2008) mogła wyłącznie osoba uprawniona, właściciel bądź zatrudniony pracownik. (nie ma podkreśleń więc to ostatnie podkreślam "ustnie" - zleceniobiorca, podwykonawca itp. odpada)
Do końca 2008 czynności wymienione w rozporządzeniu (nie ma tam sporządzania deklaracji) musiały być wykonywane przez osoby z uprawnieniami. Od tego roku (już wg UoR) - pod nadzorem osoby z uprawnieniami.
Co do deklaracji to wystarczy upoważnienie i AFAIK żadna licencja nie jest potrzebna (jak papierowo, to wolnym tekstem jak elektronicznie to UPL-1).
ad 5.
tak z tym że obowiązkowe OC ("jeśli takie ma"):
2. minimalna jego wysokosć jest niewielka (5 czy 10.000 zł)
Minimalna to 10 000 ale euro. I nie obejmuje wtedy doradztwa podatkowego, a za takie jest uznawane prowadzenie KPiR - trzeba wykupić na 15 tys euro.
W szczególności - księgi prowadzone przez osobę nieuprawnioną mogą zostać uznane za nierzetelne.
Nie ma takiego zagrożenia. Czy są rzetelnie prowadzone, czy nie nie zależy od tego, kto prowadzi.
Co do naprawiania szkód - jeden nasz klient pozwał poprzednią księgową, która narobiła niezłego miszmaszu (korekty za trzy lata trzeba było robić). Prowadziła księgowość nie tylko bez uprawnień ale i bez podstawowych umiejętności (księgowała np. regularnie franki bez przeliczania na złotówki, nie odliczała żadnego VATu od materiałów eksploatacyjnych i napraw samochodu, kilka razy te same faktury zaksięgowane, faktury zaliczkowe wrzucała w koszty a potem rozliczeniowa w całości drugi raz w koszty itd.). Klient wygrał sprawę i eks"księgowa" spłaca odszkodowanie.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 19.08.09 o godzinie 14:55
Marta
K.
Usus magister est
optimus!
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienia.Czyli najlepiej by chyba było, jakby znajoma zabrała dokumenty z tego biura, dała do kogoś z uprawnieniami (sprawdzając wszystko wcześniej) lub zatrudniła kogoś właściwego i we własnym interesie porządnie je skontrolowała.
konto usunięte
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
To jest najlepsze rozwiązanie. Najlepiej poszukać kogoś poleconego lub znajomego.
Rafał
M.
"Wiedza to władza.
Ale niewiedza,
niestety, nie
oznacza j...
Temat: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
zapraszam do MDDP na weekendowy kurs przygotowujący do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg. Kurs rozpoczyna się 3 grudnia 2012. Zostały cztery wolne miejsca. Więcej informacji:Kurs usługowe prowadzenie ksiąg
Podobne tematy
-
Księgowość.... » Nowe obowiązki biur rachunkowych, czyli jak... -
-
Księgowość.... » Program dla biur rachunkowych -
-
Księgowość.... » Rząd planuje wsparcie biur rachunkowych ... !!! -
-
Księgowość.... » Blady strach na przedsiębiorców = więcej pracy dla... -
-
Księgowość.... » Otrzymanie (wyłącznie) zaliczki przez przedsiębiorcę... -
-
Księgowość.... » Jak ułatwić prowadzenie biznesu -
-
Księgowość.... » kasy fiskalne w biurach rachunkowych (oraz u "Pani Kasi"... -
Następna dyskusja: