konto usunięte

Temat: Ulga na złe długi

Witam,

Wiem że w wakacje o podatkach powinno się pisać tylko o ile są dobre wiadomości, dlatego informuję że od 1 lipca 2015 r. ustawodawca wprowadził kolejną nowelę ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), która m.in. rozszerza krąg podmiotów w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na złe długi.

Przypominam, że ulga na złe długi, to przepisy podatkowe zobowiązujące naszego dłużnika do skorygowania (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z faktury lub innego dokumentu, którego to zmniejszenia musi dokonać najpóźniej z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do swoich kosztów uzyskania przychodów, o ile nie dokonał płatności w tym terminie.

Z kolei przedsiębiorcy będący wierzycielem (a więc który nie otrzymał zapłaty za wystawione faktury w umówionym terminie), ustawodawca pozwala skorygować (obniżyć) podstawę opodatkowania podatku VAT należnego (a więc tego wykazywanego dla US), z tym że w tym przypadku, dopiero po upływie 150 dni, od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, max do 2 lat, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktur.

Dobra wiadomość to także że od 1 lipca, ustawodawca rozszerzył w tym zakresie listę podmiotów w stosunku do których będzie możliwe ww. korygowanie podatku VAT, o ile zrealizowaliśmy na ich rzecz dostawy i nie otrzymaliśmy na czas zapłaty.

Obecnie jest to już możliwe również w stosunku do podmiotów działających w ramach tzw. grupy kapitałowej, a szerzej również podmiotów powiązanych (o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia), kapitałowym, majątkowym, lub wynikające ze stosunku pracy, oraz dłużników znajdujących się w trakcie postępowania upadłościowego albo w trakcie likwidacji.

Z kolei ww. dłużnicy, będą zobowiązani pomniejszyć swój odliczony od tych zobowiązań podatek VAT naliczony (patrz art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług).