Temat: zgłoszenie do zus
Data osiągnięcia pierwszego przychodu nie jest datą wiążącą. Działalność gospodarczą prowadzi się oczywiście dla osiągania przychodów ale co jeśli nasze próby jego osiągnięcia kończą się niczym...?
Wtedy też musimy płacić składki bo wykonujemy czynności które w zamierzeniu mają nam ten dochód przynieść. Temat który poruszyliście to temat... Ach szkoda gadać... :)
ZUS w sytuacjach gdy zorientuje się, że w datach zgłoszenia na ZFA i ZUA, otrzymania wpisu do ewidencji oraz zgłoszenia w US coś nie gra wszczyna postępowanie. Chce sprawdzić co robiliśmy po otrzymaniu dokumentu będącego uprawnieniem do prowadzenia działalności.
Sprawdza czyli: przesłuchuje prowadzącego działalność, świadków tych zdarzeń, chce sprawdzić księgi, Fv, ewidencje itd. Szuka informacji w US. Do tego prawo ma inspektor kontroli ZUS.
Ale...
ZUS nie prowadzi kontroli (kontroli w rozumieniu rozdziału X ustawy o sus) wobec osób które prowadzą działalność i nie zatrudniają pracowników. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie zasad i trybu prowadzenia kontroli. Co do takich osób ZUS może wszcząć (i wszczyna masowo) zwykłe postępowanie na podstawie KPA.
A urzędnik ZUS na podstawie KPA moim zdaniem (ale nie tylko) nie ma prawa prosić nas o tak szczegółowe dokumenty o jakich wspomniałem wyżej. Znaczy prosić to on w sumie może ale my nie musimy mu ich przedłożyć...:) Nie mając jednak tych danych ZUS nie może nam udowodnić, że skłądki się należą. Chyba, że wyda decyzję dla nas niekorzystną licząć, że my się nie odwołamy.
Ludzie niestety na prośbę Pani z ZUS-u przynoszą wszystkie dokumenty jakie mają i obnażają się w ten sposób... A Pani z ZUS-u jest bezlitosna i mówi później... PŁACIMY Z ODSETKAMI... :)
Inaczej byłoby z kontrolą prowadzoną przez inspektora kontroli ZUS. Jemu trudno odmówić. Ale jak wspomniałem kontrola taka zwyczajowo (czyli w praktyce) nie dotyczy ona osób prowadzących samodzielnie działalność i będących płatnikami składek tylko na swoje ubezpieczenie.
A ogólnie osoba prowadząca działalność podlega ubezpieczeniom od momentu rozpoczęcia działalności do jej zaprzestania.... Wszystko jasne :)
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek.
Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Kontrole płatników składek zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, z wyłączeniem płatników składek zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie, przeprowadza się z częstotliwością umożliwiającą dochodzenie należności z tytułu składek i wypłaconych świadczeń.
2. W uzasadnionych przypadkach kontrole płatników składek określonych w ust. 1 mogą być przeprowadzone w krótszych odstępach czasu.
§ 2.
Kontrole płatników składek zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach.
Uzasadnionych przypadków w praktyce funkcjonującej w Polsce brak... :)
Piotr S. edytował(a) ten post dnia 16.08.07 o godzinie 18:19