konto usunięte

Temat: zakup paliwa zagranicą

Zakup paliwa zagranicą przeliczam wg kursu NBP z dnia poprzedniego do wystawienia faktury czy wg faktycznej zapłaty?
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Temat: zakup paliwa zagranicą

Dariusz Jan Nowak:
Zakup paliwa zagranicą przeliczam wg kursu NBP z dnia poprzedniego do wystawienia faktury czy wg faktycznej zapłaty?

Dla celów podatku dochodowego koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF i art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP). Zgodnie z art. 24c ust. 7 ustawy o PDOF i art. 15a ust. 7 ustawy PDOP, dla celów ustalenia różnic kursowych za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Wobec czego do przeliczenia kosztu należy przyjąć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ten sam kurs będzie również właściwy dla celów bilansowych.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że jeżeli kontrahent obciążył podatnika za zakup paliwa doliczając do wartości paliwa kwotę podatku od wartości dodanej, do kosztów podatkowych podatnik powinien zaliczyć jedynie kwotę netto. Jak bowiem uznają organy podatkowe, kwotę podatku od wartości dodanej należy traktować analogicznie jak VAT naliczony, który - jeżeli podlega odliczeniu - nie jest kosztem podatkowym. Skoro zatem podatnik ma prawo na podstawie odrębnych przepisów ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej, kwoty tego podatku - zdaniem organów podatkowych - nie może zarachować w koszty podatkowe. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2009 r., nr ILPB1/415-360/09-2/IM:

"(...) Z uwagi na tożsamość podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług podatek ten podlega tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych co podatek od towarów i usług, obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (...)"

Powyższe nie wynika jednak z przepisów podatkowych. Ponadto znane są nam również stanowiska odmienne. Przykładowo - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2009 r., nr IBPBI/1/415-1007/08/BK przyznał rację podatnikowi, iż wartość brutto z faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego można zaliczyć do kosztów podatkowych (o ile wydatek ten związany jest z uzyskaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów). Natomiast w przypadku zwrotu podatku z zagranicy, odzyskany podatek należałoby zaliczyć do przychodów podatkowych. Podobne stanowisko zaprezentował WSA w Gliwicach w wyroku z 27 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Gl 924/07. Niemniej jednak, powyższe stanowiska na dzień dzisiejszy są raczej odosobnione. Stąd też jeżeli podatnik nie chce wejść w spór z organem podatkowym, bezpieczniej jest kwotę podatku od wartości dodanej wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów.


Źródło: http://www.gofin.pl/17,1,61,126615.html



Wyślij zaproszenie do