Anna M.

Anna M. grafik projektant

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

witam,
sprawa wygląda następująco: prowadzę firmę jednoosobową,(projekty reklamowe i graficzne),nie jestem płatnikiem VAT, trafiło mi się zlecenie dla klienta z Hiszpanii, który chce faktury, w moim przypadku są to rachunki.
Klient nie ma unijnego nr VAT. Uzyskałam 2 różne interpretacje,
w urzędzie skarbowym powiedzieli, że:

1)mam wypełnić zgłoszenie VAT-R, zapłacić 170 zł, czekać na przyznanie nr VAT UE

2)na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, powiedzieli że jako podmiotu zwolnionego z VAT, ten europejski nr VAT mnie nie dotyczy i mogę wystawić zwykły rachunek, zwłaszcza, że ta hiszpańska firma też nie ma europejskiego nr VAT.

Proszę o opinie.
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

Jest zobowiązana wg mnie do wystawienia faktury zgodnie z art. 106 ust. 2.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

Temat jest dość złożony.
Na początek: Czy rejestracja jako podatnik vat-ue wiążę się (w US Anny) z rejestracją jako podatnik zwolniony?
Z przepisów taki automat nie wynika, wiem jednak, że niektóre US-y tak rejestrują (kłania się tu konstrukcja vat-r).
Jeśli Anna zostanie zarejestrowana jako podatnik zwolniony - zastosowanie znajdzie art.106.2. Wydaje się, że wystarczałoby wystawianie rachunku, o którym mowa w Ordynacji podatkowej (które rozporządzenie fakturowe w §17.4 zrównuje z "fakturą"). Powstanie jednak problem w przypadku otrzymania zaliczki (art.106.3) - rachunki nie służą do dokumentowania otrzymanych zaliczek. Problem ten rozwiązuje wystawianie faktur, o których mowa w §26 rozporządzenia fakturowego...
Urszula Jankowska

Urszula Jankowska Prezes Zarządu /
Główny Księgowy

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

wydaje się, że to US podpowiedział poprawnie.
zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie wystawiania faktur... a dokładniej najnowszego brzmienia art. 25 tego rozporządzenia (ostatnia zmiana tego art była w grudniu 2010 r) przepisy nakładają obowiązek wystawiania faktur dla świadczenia usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza krajem i w tym innym państwie podatnik świadczący te usługi nie jest zarejestrowany do VAT (lub innego podatku typu VAT)
Oznacza to wg mnie, że sprzedaż usług przez polskiego przedsiębiorcę zagranicznym kontrahentom wymusza niejako złożenie VAT-R i zarejestrowanie się do VAT-u UE, (w części "C" można natomiast pozostawić zwolnienie jeśli nie ma jeszcze potrzeby bycia vatowcem w Polsce).
Z tego co wiem, zgłoszenie wyłącznie do VAT UE kosztuje tyle samo co pełnie zgłoszenie do VAT - czyli 170 zł

konto usunięte

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

wg mnie jeżeli ten klient z Hiszpanii to firma (prowadzi dg) to nie musisz się rejestrować do vat czynnego ponieważ jest to czynność podlegając opodatkowaniu vat (jeżeli już) na terytorium państwa siedziby Twojego kontrahenta czyli w Hiszpanii wg art.28b ustawy o vat

a Ty masz zwolnienie z vat z art.113.1 ustawy gdzie jest napisane
1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

czyli "sprzedaży opodatkowanej" na terytorium Polski
tak że tej sprzedaży opodatkowanej na terytorium Hiszpanii nawet nie musisz wliczać do tego limitu

nie musisz mieć też VAT-UE bo art.97 ust.3 ustawy
3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:
2) świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Ty nie świadczysz usługi dla podatnika podatku od wartości dodanej tylko dla podatnika zwolnionego z vat

konto usunięte

Temat: VAT UE dla nie-vatowca

w związku z brakiem odpowiedzi pytanie przeniosłam tutaj : http://www.goldenline.pl/forum/3148275/vat-ue-nie-vato...Anna Giedryś edytował(a) ten post dnia 11.01.13 o godzinie 15:24

Następna dyskusja:

VAT w UE i USA dla nie-Vatowca




Wyślij zaproszenie do