Temat: Ustalenie wartości początkowej lokalu na podstawie wyceny...
EWELINA L.:
Tak jak powiedziałam znam i to bardzo dobrze. Widzę jednak że Panowie nie czytają dokładnie pytań innych tylko od razu kwestionują wiedzę drugiej osoby podając artykuły. Widzę że nic tu po mnie ...
serdecznie dziękuję i pozdrawiam
8. Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.
9. Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika.
To napiszę bardziej przystępnie - przy czym nie zauważyłem żeby żaden z Panów zakwestionował Pani wiedzę.
Wyceny dokonuje podatnik albo biegły, podatnik według cen rynkowych z grudnia roku poprzedzjącego rok założenia ewidencji albo biegły (rzeczoznawca).
Jeżli chce Pani dowiedzieć się czegoś więcej o wycenie nieruchomości to chyba faktycznie nie ta grupa.
W ustawie jasno jest napisane jakie kryteria musi spełniać wycena - musi uwzględniać ceny rynkowe - wartość użytkowa nie koniczenie jest zgodna z ceną rynkową bo może być inna dla różnych osób.
Sugeruję dokładnie czytać przepisy a niekoniecznie się obrażać.
A skoro kwestionuje Pani wycenę dokonaną przez podatnika to jak Pani zdaniem podatnik powinien wycenić nieruchomość?
P.S.
Uważam że Panowie pytania czytają dokładnie, wychodzą natomiast z założenia że nie będą odrabiać pracy za którą ktoś inny pobiera wynagrodzenie.
Paweł Architekt:
EWELINA L.:
art.22g mamjuż w jednym palcu, chodzi mi o konkretny przypadek. Nie wiem czy wycena jest dobrzesporządzona, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale pomyślałam że może ktoś miał podobny przypadek-dlatego pytałam. Dziękuję za wskazówkę
pozdrawiam
Jeżeli masz go w jednym palcu to zapewne znasz art. 22g ust. ust 8 i 9 ustawy.