Katarzyna R.

Katarzyna R. specjalista ds.
biurowo-księgowych,
Firma budowlana

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

Ustawa Vat określa szczególny moment powstania obowiązku Vat przy usługach budowlanych. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit d, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych. Jak jednak określić moment wykonania usług budowlanych? Ustawa Vat wprost nie mówi o tym. W branży budowlanej wykonanie usługi rozumie się jak odbiór techniczny robót, na którego okoliczność sporządza się stosowny protokół odbioru (czyli dzień sporządzenia odbioru=data sprzedaży usługi).
Dlatego też wystawiając fakturę, żądam protokół odbioru, by na jego podstawie móc określić datę sprzedaży usługi. Niestety nie mogę tego wyegzekwować. Najczęściej jest tak, że wystawiam fakturę, za jakiś czas dostaję protokół i oczywiście data sprzedaży na fakturze jest inna niż data sporządzenia protokołu. Jak o tym mówię, reakcje są różne - ja oczywiście nie mam racji. Czy postępuję właściwie?. Czy do każdej faktury na usługę budowlaną,nawet na niską kwotę powinnam mieć protokół odbioru robót?
Dagmara Nowak

Dagmara Nowak Właściciel biura
rachunkowego Finesti

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

Witam

Na Twoim miejscu postąpiłabym tak samo i do każdej faktury za usługi budowlane żądałabym protokołu odbioru usługi.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji wykonania usługi, dlatego jeżeli mowa o usługach budowlanych za datę wykonania usługi przyjmuje się dzień odbioru technicznego robót, który musi zostać potwierdzony stosownym protokołem zdawczo–odbiorczym lub innym dokumentem stwierdzającym przyjęcie wykonanej usługi. Zatem, dzień wykonania usługi - to dzień podpisania protokołu.

Pozdrawiam.
Katarzyna R.

Katarzyna R. specjalista ds.
biurowo-księgowych,
Firma budowlana

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

Tak tylko księgowa urzędu gminy mówi szefowi co innego "że ma 7 dni na wystawienie faktury", szef powołuje się na jej kompetencje bo ma certyfikat MF. Ja sama byłam uczestnikiem rozmowy, kiedy inna pani skarbnik i pracownik referatu komunalnego, patrzyli na mnie i dziwili co ja chcę, a ja tylko prosiłam o podpis faktury korygującej, bo data protokołu a sprzedaży na fakturze były inne. Mówili, że żaden z wykonawców nie robi takich problemów. Ale skoro to ma mnie uszczęśliwić to podpiszą.
Dzisiaj jak szefowi kazałam przynieś protokół to mówił, że robię mu problemy, że te usługi na które wystawia protokoły podlegają gwarancji 12 m-cy zgodnie z kodeksem cywilnym, a te na które wystawia same faktury to nie. Nie wiem skąd bierze takie interpretacje.
I nie ważne, że wcześniej pokazywałam mu art. na ten temat i ustawę Vat, w której na moja niekorzyść jest jedynie mowa o odbiorach częściowych robót na podstawie protokołów.
Małgorzata Ślesińska

Małgorzata Ślesińska finanse/ księgowość/
SSC/ doradztwo
podatkowe

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

To bywa problematyczne. Rozliczam firmę, która z FV dostarcza mi protokół. Problem polega na tym, że protokół jest np. z 26.11 a FV 02.12. Moja przełożona podjęła decyzję, że w trakcie roku przeżyjemy, ale w grudniu trzeba "3 razy obejrzeć" Fv zanim się ją zaksięguje...
Katarzyna R.

Katarzyna R. specjalista ds.
biurowo-księgowych,
Firma budowlana

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

..
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Usługi budowlane - moment powstania obowiązku Vat

(interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Katowicach z 13 lutego 2009 r., nr IBPP2/443-1112/08/ASz, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)

„(…) Wnioskodawca, podatnik podatku od towarów i usług, jest wykonawcą robót budowlanych. Na wykonywane roboty budowlane zawiera z inwestorami, z których przeważająca część to podmioty zobowiązane do stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, umowy o roboty budowlane.

Wykonując roboty budowlane wystawia zgodnie z postanowieniami podpisanych umów faktury. (…)

Procedury odbiorowe, w tym w szczególności przy tzw. odbiorze końcowym, trwają niekiedy od kilku do kilkunastu dni (niekiedy nawet 3 tygodnie lub więcej). Wnioskodawca zgłasza inwestorowi zakończenie robót. Inwestor po otrzymaniu zgłoszenia zakończenia robót podejmuje decyzję o wyznaczeniu terminu odbioru końcowego, w znacznej liczbie przypadków odbiór jest zwoływany po np. 2 tygodniach od daty otrzymania przez inwestora zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. Sama procedura odbiorowa trwa niekiedy kilka dni i kończy się podpisaniem przez inwestora protokołu odbioru końcowego i potwierdzeniem odbioru przez niego wykonanych robót.

(…) Czy obowiązek podatkowy powstaje nie później niż 30. dnia licząc od daty podpisania przez inwestora protokołu odbioru wykonanych robót?

(…) W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy (o VAT - przyp. red.), obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Oznacza to, że z tytułu wykonania usługi budowlanej dla powstania obowiązku podatkowego znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę przed upływem 30 dni od dnia jej wykonania (podpisania protokołu odbioru robót), gdyż 30. dnia obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy zapłaty dokonano, czy nie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż obowiązek podatkowy powstaje nie później niż 30-go dnia licząc od dnia podpisania protokołu odbioru wykonanych robót należało uznać za prawidłowe. (…)”

Za datę wykonania usługi przyjmuję,jak pewnie większość księgowych, datę odbioru technicznego robót.Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 08.12.09 o godzinie 10:20



Wyślij zaproszenie do