Temat: Usługa z USA i "brak" faktury
Tutaj mamy do czynienia z importem usług. W imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi bez względu na to czy sprzedawca wystawił nam fakturę ze wszystkimi oczekiwanymi przez polskie przepisy danymi, czy też dane są niekompletne, lub w ogóle nie ma faktury. Mamy w tym przypadku obowiązek naliczyć podatek VAT . Jeżeli firma jest vatowcem, to będzie miała prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony z tytułu importu usług. W efekcie transakcja ta będzie podatkowo obojętna.
Przy zaliczaniu wydatku w koszty prowadzenia działalności kierujemy się jego zasadnością. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie oraz gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. Należy zatem ocenić związek danego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.
Aby dany wydatek mógł być zaliczony w koszty musi być on właściwie udokumentowany. Przy zakupie usług z krajów trzecich uzyskanie tego jest czasami wręcz niemożliwe. Wynika to z odmiennego ustawodawstwa i braku tak rygorystycznych wymagań przy dokumentowaniu transakcji. W tej sytuacji często jedyne co możemy otrzymać, to potwierdzenie zamówienia lub zakupu. Aby na tej podstawie można było zaksięgować koszt, dokument ten powinien zawierać następujące dane: numer lub inne oznaczenie na podstawie którego można powołać się dokonując zapisu w księdze (np. numer zamówienia), wskazanie stron uczestniczących w transakcji (nazwę firmy lub imię i nazwisko i adres), datę wystawienia dokumentu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, z tym, że jeżeli data wykonania operacji odpowiada dacie wystawienia dowodu, wtedy wystarczy podanie jednej daty, przedmiot, jego wartość oraz ilościowe określenie. Taki dokument należy wydrukować, podpisać i dołączyć do dokumentacji firmowej uzupełniając dokumentację o dowód dokonania opłaty np.przelew.