konto usunięte

Temat: Samochody od 1.04.2014

Marek G.:
Żeby obecnie odliczać 50% vat od paliwa wystarczy, że auto nie jest samochodem osobowym i nie łapie się na art.12.1.2 ustawy zmieniającej. Są takie auta.

A dokładnie to jakie to auta, które nie łapią się na 100% VATu i nie łapią się na art. 12?
Jakub Kocot

Jakub Kocot .NET Software
Developer at Bank
Pekao

Temat: Samochody od 1.04.2014

Agnieszka A.:
Marek G.:
Żeby odliczyć 100% vat od części do pojazdu samochodowego musiałabyś spełnić warunki dla samochodu używanego wyłącznie do działalności gospodarczej (stan faktyczny, zasady korzystania, przestrzeganie zasad, kilometrówka, vat-26).

Jeśli - natomiast - odliczysz 50% vat od części, to nie masz już obowiązku opodatkowywania prywatnego używania (art.8 ust.5-6 ustawy). 50% podatku vat, którego nie możesz odliczyć, pełni tu rolę ryczałtowo pobranego podatku od prywatnego używania.

Głowa do góry więc... :-)

No właśnie głowa nie chce mi się podnieść po tym, jak przeczytałam przykład nr 3 z broszury MF ;) Dlatego właśnie poruszyłam ten temat:

Przykład 3:
Podatnik posiada samochód, przy nabyciu którego nie posiadał prawa do odliczenia (zakup
od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej).
Podatnik w styczniu 2014 r. poniósł wydatki związane z ww. samochodem (zakup silnika
i układu wydechowego), przy nabyciu których odliczył podatek w pełnej wysokości.
Od dnia 1 kwietnia 2014 r. podatnik wykorzystuje posiadany samochód do celów
„mieszanych” (jadąc do swojego biura z miejsca zamieszkania podatnik dowozi dzieci do
szkoły). W opisanej powyżej sytuacji podatnik ma obowiązek opodatkowania użytku
prywatnego ww. samochodu.

Tak jakby to, że teraz mam prawo do odliczenia 50% VAT od części nie zmienia faktu, że przed 1 kwietnia mogłam odliczyć 100% VAT, a więc spełniam warunek z art. 8 ust. 2 pkt 1 - przysługiwało w całości prawo do odliczenia VAT od części składowych... :)


Przykład z MF jest głupi. Poza tym ustawa nie precyzuje zasad rozpisywania kilometrówki. Mój przykład:

Mam samochód, który wykorzystuje zarówno w DG jak i do celów prywatnych. Najczęściej wykorzystuje go na dojazdy do biura i do kontrahentów, jednak zdarza mi się wykorzystywać go prywatnie. Czy naprawdę aż tak trudno ukryć to prywatne wykorzystanie w kilometrówce? Czy w ustawie jest napisane, że mam poruszać się z pk A do B najkrótszą trasą, mogę zrobić 3 kółka po mieście bo mam taki kaprys i urzędnikom skarbowym guzik do tego.
Maciej Nowicki

Maciej Nowicki Specjalista z branży
IT

Temat: Samochody od 1.04.2014

Przepraszam za odgrzebywanie starego wątku, ale natrafiłem na poniższą interpetację sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a może komuś szukającemu oświecenia w kwestii rozliczania auta w firmie się przyda:
http://www.podatki.biz/artykuly/amortyzacja-samochodu-...
Marek D.

Marek D. adwokat i solicitor
(non-practising) w
kancelarii Wardyń...

Temat: Samochody od 1.04.2014

ok, czyli dobrze rozumiem, że odliczamy od przychodu to, co jesteśmy w stanie uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? czyli czy zgodnie z tą interpretacją coś się de facto zmieniło w stosunku do tego co było przed 1 kwietnia?

konto usunięte

Temat: Samochody od 1.04.2014

Marek D.:
ok, czyli dobrze rozumiem, że odliczamy od przychodu to, co jesteśmy w stanie uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? czyli czy zgodnie z tą interpretacją coś się de facto zmieniło w stosunku do tego co było przed 1 kwietnia?
Zmieniło się dużo w VAT a kup chyba nic, ale o co dokładnie pytasz?
Marek D.

Marek D. adwokat i solicitor
(non-practising) w
kancelarii Wardyń...

Temat: Samochody od 1.04.2014

chodzi mi o odliczenie od przychodu kosztów (nie VATu) samochodu kupionego w tym roku przed 1 kwietnia używanego na cele mieszane...
Maciej Nowicki

Maciej Nowicki Specjalista z branży
IT

Temat: Samochody od 1.04.2014

01.04.2014 zmieniły się tylko przepisy dotyczące VAT, w KUP się nic nie zmieniło. Problem w tym, że zmiany w VAT wprowadziły zamieszanie w kwestii zaliczania pojazdów do środków trwałych i poddały w wątpliwość interpretacje przepisów według niektórych US, które uważały że środek trwały może być użytkowany TYLKO na potrzeby DG.

Być może nazbyt optymistycznie interpretuję wskazane przeze mnie pismo, ale wygląda na to, że teraz przedsiębiorca chcąc użytkować auto w sposób mieszany (na potrzeby prowadzonej firmy oraz prywatnie), zaoszczędzić jak najwięcej i dodatkowo sprowadzić formalności do minimum, może wprowadzić pojazd do środków trwałych (nawet jeśli będzie użytkował go również prywatnie, patrz *) i wybrać 50% odliczenie VAT. Mając taką opcję, można zapomnieć o pojęciu użytkowania prywatnego auta do celów służbowych i kilometrówce, bo to się zwyczajnie nie opłaca - środek trwały i jego eksploatację wliczymy w koszta w 100% (no ok. - do limitu 20k Euro)

Jednak proponuję poczekać na odpowiedź prawnika, ja jestem tylko programistą i w tej kwestii nie można mi zaufać ;).

* Cytat z wskazanego pisma: "Należy więc przyjąć za Naczelnym Sądem Administracyjnym, że „(...) wykładnia art. 22a ust. 1 oraz art. 23a pkt 1 u.p.d.o.f. nie daje podstaw do przyjęcia, że z uprawnienia do dokonywania odpisów nie mogą korzystać podatnicy wykorzystujący środki trwałe poza potrzebami związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą również do innych celów. Brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dotyczy wyłącznie podatników niewykorzystujących w ogóle tych środków na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. (…) zasadniczym warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą."

konto usunięte

Temat: Samochody od 1.04.2014

Obecnie utrwalona praktyka jest jw. tzn. samochód wskazany jako mieszany do VAT nie oznacza że jest mieszany do PIT/CIT ani nie oznacza że jest stosowany do celów prywatnych w 50%. To tylko oznacza że przedsiębiorcy który wybrał odliczenie 50%, z punktu widzenia VAT, może mu się zdarzyć stosować samochód do celów prywatnych.

Natomiast w zakresie PIT/CIT nic się nie zmieniło a powyższa deklaracja do VAT nie jest żadnym dowodem do CIT/PIT. Do PIT/CIT nadal obowiązuje zasada że przedsiębiorca powinien zaliczyć do kup tylko tez koszty które są związane z przychodem. Czyli np. proporcjonalnie tylko taką część kosztów samochodu w jakiej części stosował go na cele służbowe a pozostałą część zaliczyć do PIT pracownika jako korzyść do opodatkowania.

Ale to teoria, bowiem chyba prawie nikt nie przyznaje się do stosowania samochodów na cele prywatne a wszyscy je prywatnie stosują. USK dobrze wie jak jest ale raczej przymyka oko, bo dowodowo to jest trudne a jednostkowe korzyści fiskalne są małe.

Ale ma to się zmienić o tyle że trzeba będzie wskazać pracownika korzystającego z samochodu służbowego i do jego podstawy obliczania PIT będzie doliczana miesięcznie pewna kwota.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.11.14 o godzinie 22:28

Następna dyskusja:

2014 zmiany w VAT - co sadz...




Wyślij zaproszenie do