Ewa Loba-Bronowicka

Ewa Loba-Bronowicka archeolożka
uziemiona

Temat: Różnice kursowe - jaki kurs waluty

Witam,
czy ktoś z Was może mi pomóc w sprawie księgowania różnic kursowych? Przyszło mi robić interesy z kontrahentem z Anglii, który wystawia faktury w funtach (inny, dużo większy kontrahent wystawia faktury w PLN).

Kupuję funty w kantorze internetowym, następnie płacę zbiorczo faktury robiąc przelew walutowy z konta walutowego. Na potwierdzeniu wykonania przelewu mam dwie daty: data księgowania i data waluty.
Moje pytanie brzmi: jaki kurs waluty zastosować w celu wyliczenia różnic kursowych? Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę? Średni kurs mojego banku z dnia, który określony jest na potwierdzeniu datą waluty? Kurs sprzedaży z mojego banku? Kurs po jakim kupuję funty w kantorze? Dodam, że korzystam z ifirma i tam powinnam podać Kurs z dnia zapłaty (ale jaki to dzień? Dzień, kiedy faktycznie zleciłam przelew, dzień księgowania czy dzień waluty?)
Pomocy!
Do tej pory nie miałam takiej zagadki, jeśli chodzi o księgowość :)
Beata Geruzel

Beata Geruzel główna księgowa

Temat: Różnice kursowe - jaki kurs waluty

Fakturę od kontrahenta z Anglii przeliczasz po średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury natomiast zapłatę - kurs po jakim kupujesz funty w kantorze
Ewa L.

Ewa L. Accountant

Temat: Różnice kursowe - jaki kurs waluty

Przy czym doprecyzowując - jeżeli kupowana jest waluta "na zapas" to tworzy się tzw. magazyn walut. Moim zdaniem, przy księgowaniu zapłaty, powinna Pani stosować kurs, po jakim kupiła Pani walutę w kantorze, według metody FIFO. Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.11.14 o godzinie 12:27



Wyślij zaproszenie do