Temat: Rozliczenie wypłaty środków od ubezpieczyciela (szkoda-...
to powinno wszystko wyjaśnić : (Cyt. z portalu Gofin)
"Otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z działalnością gospodarczą stanowią przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o pdof). Jednak z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 27 kwietnia 2007 r., nr MB8/232/2007 stanowiącego odpowiedź na zapytanie naszego Wydawnictwa wynika, że w przypadku samochodów wysokość przychodu zależy od tego, czy podatnik poniesione koszty remontów zaliczył do kosztów podatkowych. Zdaniem resortu finansów art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof wyłącza z przychodów tę część odszkodowania, która stanowi zwrot poniesionych wydatków na remont powypadkowy w kwocie niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.
Uwzględnienie zaprezentowanych uregulowań w praktyce oznacza, że przychodem z działalności gospodarczej jest:
w całości otrzymane odszkodowanie dotyczące samochodu (osobowego i ciężarowego) będącego środkiem trwałym, którego koszty remontu powypadkowego zostały zaliczone do kosztów podatkowych (z uwagi na objęcie go ubezpieczeniem AC),
nadwyżka otrzymanego odszkodowania ponad poniesionymi wydatkami na remont powypadkowy samochodu (osobowego i ciężarowego), które z mocy art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdof nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych; dotyczy to sytuacji, gdy samochód będący środkiem trwałym, nieobjęty ubezpieczeniem AC, ulega wypadkowi, a odszkodowanie jest wypłacane z polisy sprawcy wypadku."