Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

W przerwie śniadaniowej, więc proszę to docenić :D
choć nieco trąci myszką :DD
Pismo

z dnia 7 listopada 2006 r.

Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie

PD.423-44/06

Wpływ różnic kursowych na ustalenie wartości początkowej środka trwałego.

Niezrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązania dewizowego nie mają wpływu na ustalenie wartości początkowej środka trwałego.

http://mofnet.gov.pl, D.Podatnika.2007.8.10

POSTANOWIENIE
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wpływu różnic kursowych na ustalenie wartości początkowej środka trwałego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 18 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22 sierpnia 2006 r.) X Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z zakupem za granicą urządzenia produkcyjnego (środka trwałego) otrzymała od dostawcy w maju 2006 r. fakturę wystawioną (również w maju) w walucie obcej (CHF). Środek trwały został przyjęty do używania i wprowadzony do ewidencji w lipcu 2006 r. Zapłata za środek trwały (za fakturę) zgodnie z umową nastąpić miała we wrześniu 2006 r. (a więc po przyjęciu środka trwałego do używania).
Pytanie Spółki brzmi: Czy niezrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązania dewizowego mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego? A jeśli tak, to w jaki sposób (pomiędzy jakimi kursami: kupna, sprzedaży, średni NBP) należy te różnice ustalić, w związku z brakiem stosownych precyzyjnych uregulowań w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w tym zakresie?
Stanowisko Spółki w tej sprawie: Zdaniem Spółki, niezrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązań dewizowych nie mają wpływu na wartość początkową środka trwałego. Powołując się na ugruntowaną linię orzecznictwa Spółka podnosi, że podatkowe różnice powstają jedynie w przypadku zdarzeń gospodarczych bezpośrednio związanych z faktyczną zapłatą zobowiązań, z faktycznymi przepływami środków finansowych. Są to tzw. "różnice kursowe zrealizowane". W każdym przypadku, aby można było mówić o podatkowych różnicach kursowych, konieczny jest rzeczywisty "ruch pieniądza" (wpływ lub wypływ środków pieniężnych na lub z rachunku bankowego). Nie ma zatem podstaw, aby wartość początkową środka trwałego korygować o różnice kursowe "statystycznie" obliczone na dzień przekazania środka trwałego do używania od niezapłaconych zobowiązań dotyczących ceny należnej sprzedającemu, a wyrażonych w walutach obcych, ponieważ w przepisach art. 15 ust. 1 oraz ust. 1a, zgodnie z którymi następuje wyliczenie różnic kursowych, nie ma mowy o kursie z dnia oddania środka trwałego do używania.
W związku z tym, że zapłata za zobowiązanie następuje po dniu przyjęcia środka trwałego do używania, w świetle art. 16g ust. 5 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe powstające z porównania kursu średniego z dnia zarachowania kosztu (z dnia faktury dokumentującej zakup środka trwałego - maj 2006 r.) z kursem sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania ogłaszanym przez bank, z którego usług korzysta Spółka (wrzesień 2006 r.) nie ma wpływu na określenie wartości początkowej środka trwałego.
Ustosunkowując się do powyższego, stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeśli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Norma art. 15 ust. 6 ww. ustawy stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Na podstawie art. 16a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ww. ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ww. ustawy, zwane środkami trwałymi.
W oparciu o art. 16g ww. ustawy, co do zasady, w razie odpłatnego nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, za wartość początkową uważa się cenę ich nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 5 ww. ustawy cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Należy stwierdzić, iż co do zasady, jeśli między nabyciem urządzenia produkcyjnego a uzyskaniem przychodu przez Spółkę zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, jak również jeśli wydatki związane z ww. nabyciem nie znajdują się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów normą art. 16 ust. 1 ww. ustawy, to odpisy amortyzacyjne przedmiotowego urządzenia będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Spółka nabyła odpłatnie przedmiotowe urządzenie, zatem w celu ustalenia jego wartości początkowej należy zastosować normę art. 16g ust. 1 ww. ustawy w związku z normą art. 16g ust. 5 ww. ustawy, stanowiących, iż zasadniczo wartością początkową przedmiotowego urządzenia będzie cena nabycia, tj. kwota należna zbywcy, skorygowana o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Artykuł 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi o kosztach uzyskania przychodów w odniesieniu do różnic kursowych. Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, aby powstały różnice kursowe, musi nastąpić w pierwszej kolejności zarachowanie kosztu, następnie koszt ten musi być realnie poniesiony, a ponadto między dniem zarachowania kosztu a dniem realnego poniesienia kosztu musi wystąpić zmiana kursu waluty. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych występują w momencie ich naliczenia. Naliczenie ww. różnic kursowych następuje w chwili realizacji zobowiązania wyrażonego w walucie obcej, tj. w dniu zapłaty tego zobowiązania, jednakże pod warunkiem, że kurs waluty obcej z dnia poniesienia kosztów jest inny niż kurs tej waluty z dnia jego zarachowania. Mając na względzie powyższe, w stosunku do ustalania różnic kursowych dotyczących wartości początkowej środka trwałego należy stosować analogiczne rozwiązania. Konsekwentnie zatem, cenę nabycia środka trwałego koryguje się tylko o zrealizowane różnice kursowe.
Na podstawie przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, do dnia przekazania środka trwałego do używania nie dojdzie do uregulowania należności od dostawcy. Fakturę na zakup urządzenia produkcyjnego Spółka otrzymała w maju 2006 r., a termin płatności określony jest na wrzesień 2006 r. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadza obowiązku obliczania kursu waluty obcej na dzień przekazania środka trwałego do używania. Zatem jeśli w okresie od dnia otrzymania faktury w walucie obcej do dnia przyjęcia środka trwałego do używania nie dojdzie do uregulowania wynikających z tej faktury należności, to nie ma podstaw prawnych do naliczenia różnic kursowych. W oparciu o dyspozycję art. 16g ust. 5 w związku z art. 16g ust. 3 oraz z art. 15 ust. 1 ww. ustawy niezrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązania dewizowego nie mają wpływu na ustalenie wartości początkowej środka trwałego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

konto usunięte

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 21.01.10 o godzinie 10:37
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Mariusz G.:
.
Zmieniłeś zdanie? :)
Dobrze...koryguję wartość nieruchomości o różnice kursowe zrealizowane od kapitału...co z odsetkami? :)Piotr R. edytował(a) ten post dnia 21.01.10 o godzinie 10:42
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Zaraz, zaraz, to zapłaciłeś ratę kapitału (bo powstawły różnice) a odsetek nie? Jeśli nie, to nie ma różnic kursowych.
Aczkolwiek tak się zastanawiam, czy aby napewno ta interpretacja jest słuszna. 16g ust. 5 mówi o naliczonych różnicach, więc czy aby nie lepiej byłoby interpretować termin "naliczone" analogicznie jak w przypadku odsetek? Tak więc traktować dzień OT jako "zapłatę" i o tę wartość zwiększać/zmniejszać wartość śt, a dopiero różnice powstałe po dacie OT odnosić bezpośrednio w KUP albo przychody?
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Daniel Więckowski:
Zaraz, zaraz, to zapłaciłeś ratę kapitału (bo powstawły różnice) a odsetek nie? Jeśli nie, to nie ma różnic kursowych.
Aczkolwiek tak się zastanawiam, czy aby napewno ta interpretacja jest słuszna. 16g ust. 5 mówi o naliczonych różnicach, więc czy aby nie lepiej byłoby interpretować termin "naliczone" analogicznie jak w przypadku odsetek? Tak więc traktować dzień OT jako "zapłatę" i o tę wartość zwiększać/zmniejszać wartość śt, a dopiero różnice powstałe po dacie OT odnosić bezpośrednio w KUP albo przychody?
Odsetki zapłacone po przyjęciu śr. trwałego do użytkowania...jak się mają naliczone odsetki do odsetek zapłaconych?
Na logikę nie rozumiem jak mogę odsetkami naliczonymi powiększyć wartość środka trwałego...skoro na odsetkach nie mogę wyznaczyć różnic kursowych to w jaki sposób rozliczyć zobowiązanie zaksięgowane w momencie naliczenia odsetek z zapłatą tych odsetek? :)))
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Daniel Więckowski:
Zaraz, zaraz, to zapłaciłeś ratę kapitału (bo powstawły różnice) a odsetek nie? Jeśli nie, to nie ma różnic kursowych.
Aczkolwiek tak się zastanawiam, czy aby napewno ta interpretacja jest słuszna. 16g ust. 5 mówi o naliczonych różnicach, więc czy aby nie lepiej byłoby interpretować termin "naliczone" analogicznie jak w przypadku odsetek? Tak więc traktować dzień OT jako "zapłatę" i o tę wartość zwiększać/zmniejszać wartość śt, a dopiero różnice powstałe po dacie OT odnosić bezpośrednio w KUP albo przychody?
Zresztą co oznaczają naliczone różnice...w momencie przekazania środka trwałego do użytkowania nie jestem w stanie wyznaczyć kursu waluty jaki będzie w momencie spłaty raty kredytu :))
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Daniel Więckowski:
no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
jak rozliczysz potem rzeczywistą spłatę w księgach...bo ja jakoś tego nie widzę :]
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Daniel Więckowski:
Zaraz, zaraz, to zapłaciłeś ratę kapitału (bo powstawły różnice) a odsetek nie? Jeśli nie, to nie ma różnic kursowych.
Aczkolwiek tak się zastanawiam, czy aby napewno ta interpretacja jest słuszna. 16g ust. 5 mówi o naliczonych różnicach, więc czy aby nie lepiej byłoby interpretować termin "naliczone" analogicznie jak w przypadku odsetek? Tak więc traktować dzień OT jako "zapłatę" i o tę wartość zwiększać/zmniejszać wartość śt, a dopiero różnice powstałe po dacie OT odnosić bezpośrednio w KUP albo przychody?

Ale zwróć uwagę, że w ustawie podatkowej masz definicję różnic kursowych - i powstają one tylko przy zapłacie, kompensacie, przewalutowaniu. Natomiast odsetki "naliczają się" na bieżąco.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

ok, ale w takim razie termin "naliczonych" przy odsetkach i innych zobowiązaniach oznacza "nie koniecznie zapłaconych", a przy różnicach "koniecznie zrealizowanych, czyli zapłaconych"?
ps staram się rozrysować szubieniczki, nie idzie :DDD
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Też uważam, że to nielogiczne :)
Ale z taką interpretacją spotkałam się już wiele razy.
Swoją drogą przy takim rozumieniu praktycznie zawsze powstaną różnice między wartością podatkową a bilansową środka trwałego, co chyba nie było intencją ustawodawcy.
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Piotr R.:
Daniel Więckowski:
no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
jak rozliczysz potem rzeczywistą spłatę w księgach...bo ja jakoś tego nie widzę :]

Wycenisz odsetki na dzień zapłaty i różnicę między tą wyceną a wcześniejszą wyceną na potrzeby wartości początkowej środka wrzucisz bezpośrednio w koszty albo (zależnie od znaku) w przychody.

Nie jestem entuzjastą dosłownej interpretacji "naliczonych" odsetek, ale zrobić to się raczej da.
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Krzysiek Kajetanowicz:
Piotr R.:
Daniel Więckowski:
no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
jak rozliczysz potem rzeczywistą spłatę w księgach...bo ja jakoś tego nie widzę :]

Wycenisz odsetki na dzień zapłaty i różnicę między tą wyceną a wcześniejszą wyceną na potrzeby wartości początkowej środka wrzucisz bezpośrednio w koszty albo (zależnie od znaku) w przychody.

Nie jestem entuzjastą dosłownej interpretacji "naliczonych" odsetek, ale zrobić to się raczej da.
I tak samo dla różnic kursowych od kapitału naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania?
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Piotr R.:
Krzysiek Kajetanowicz:
Piotr R.:
Daniel Więckowski:
no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
jak rozliczysz potem rzeczywistą spłatę w księgach...bo ja jakoś tego nie widzę :]

Wycenisz odsetki na dzień zapłaty i różnicę między tą wyceną a wcześniejszą wyceną na potrzeby wartości początkowej środka wrzucisz bezpośrednio w koszty albo (zależnie od znaku) w przychody.

Nie jestem entuzjastą dosłownej interpretacji "naliczonych" odsetek, ale zrobić to się raczej da.
I tak samo dla różnic kursowych od kapitału naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania?
A dlaczego nie?
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Daniel Więckowski:
Piotr R.:
Krzysiek Kajetanowicz:
Piotr R.:
Daniel Więckowski:
no tak, ale znasz kurs z dnia przyjęcia, wiem że to trochę contra legem do definicji "różnic" ale czy nie właściwsze?
jak rozliczysz potem rzeczywistą spłatę w księgach...bo ja jakoś tego nie widzę :]

Wycenisz odsetki na dzień zapłaty i różnicę między tą wyceną a wcześniejszą wyceną na potrzeby wartości początkowej środka wrzucisz bezpośrednio w koszty albo (zależnie od znaku) w przychody.

Nie jestem entuzjastą dosłownej interpretacji "naliczonych" odsetek, ale zrobić to się raczej da.
I tak samo dla różnic kursowych od kapitału naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania?
A dlaczego nie?
Chciałem tylko uzyskać potwierdzenie...to była parafraza ;)
Istnieje prawdopodobieństwo podważenie przez US tego podejścia? :]
I jeszcze jedno...kapitał wyliczam proporcjonalnie tak jak odsetki? :]Piotr R. edytował(a) ten post dnia 21.01.10 o godzinie 12:02
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

z uwagi na atmosferę spotykaną ostatnio na tym forum, wolę dmuchać na zimne :)
ryzyko jest spore - z uwagi na wcześniej cytowaną interpretację i pewnie dziesiątki podobnych.
Karina Tomczyk

Karina Tomczyk Kierownik, Urząd
Miasta

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Trochę się zagubiłam w waszych wypowiedziach. Proszę więc konkretnie o odpowiedź czy dobrze chcę się rozliczyc.
Rozliczam sie na zasadach ogólnych.
Koszt mieszkania 250.000
odsetki od kredytu do chwili wynajmu np. 15.000 tzn. do 31.12.2008
Amortyzacja roczna 1,5 % liczona od 265.000?
Przychody 1600 zł mc czyli 19.200 zł rocznie
Koszty roczne
amortyzacja 3975,00
koszt odsetek od kredytu tzn. od 01.01.09 ok.12.000,00
ubezpieczenie 280 zł
koszt aktu notarialnego 2500 zł
Koszt wyposażenia mieszkania (czy muszę mieć faktury, czy wystarczą paragony?) 20.000
czynsz (czy cały - tzn. ochrona, koszty zarządzania nieruchomością, ciepło, woda)? to około 4000,00 rocznie
Przychody 19.200,00
Koszty 42.755,00
strata 23.555,00 - która jest rozliczana w kolejnym PiT 36?
Oprócz mieszkania pracujemy z mężem na umowy o pracę, jestesmy w 2 progu podatkowym.
Czy podane wyżej rozliczenie jest ok? Jeżeli nie to proszę o korektę.
Pozdrawiam Karina

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

co do kosztów aktu notarialnego to moim zdaniem nie wchodzą w koszty
koszt wyposażenia - faktury
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

1. Koszt aktu notarialnego doliczyłbym do wartości początkowej mieszkania.

2. Nie warto mieć ogromnej straty, bo nie wiadomo, czy uda się ją potem rozliczyć (stratę z 2010 r. możesz rozliczać do końca 2015 r., maksymalnie połowę straty z 2010 r. w konkretnym roku, np. 2011, drugą połowę trzeba rozliczyć w innym roku, np. 2014). Dlatego wydatki na wyposażenie bym amortyzował. Zakładam, że wyposażenie ma służyć dłużej niż rok (a dla elementów wyposażenia kupionych powyżej 3500 zł, mających służyć ponad rok, jest wręcz obowiązek amortyzowania). Stawki amortyzacji trzeba sprawdzić w załączniku do ustawy o PIT z pomocą klasyfikacji środków trwałych; przypuszczam, że najczęściej pojawi się stawka 20%.

3. Trzeba pamiętać o prowadzeniu ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (a wartością "niematerialną i prawną" jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego), takiej jak przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Inaczej US wyrzuci z kosztów amortyzację. Trzeba mieć oczywiście w ogóle dokumentację i wyliczenia wszelkich kosztów, ale amortyzacja ma swoje konkretne rygory.

4. Rozliczanie kosztów w oparciu o paragony może być ryzykowne.

5. Warto też pamiętać, że opłaty pokrywane przez najemców (kablówka, prąd - zależnie od tego, co jest w umowie) stanowią przychód. Koszt także, więc efekt jest neutralny, ale urząd może się czepiać (choć teoretycznie korygując po kontroli przychód powinien powiększyć też koszty).Krzysiek Kajetanowicz edytował(a) ten post dnia 22.02.10 o godzinie 17:42
Karina Tomczyk

Karina Tomczyk Kierownik, Urząd
Miasta

Temat: rozliczenie dochodu z najmu mieszkania - proszę o radę

Dziekuje
A więc koszt aktu doliczę do kosztów mieszkania.
Niestety np za kuchnię nie mam faktur tylko paragony - najwyżej nie rozliczę.
Gdzie znajdę przykładowy druk ewidencji środków trwałych? Jakie rygory ma amortyzacja?
Kosztów typu prąd nie mam zamiaru zaliczać, jednak cały koszt czynszu z wszystkimi opłatami tak (chyba mogę?)
Mieszkanie wynajmuję od grudnia , a co w tym roku, czy muszę płacić zaliczki jak mi wyjdzie coś do zapłaty, czy mogę to w kolejnym Pit uwzględnić? Chociaż mam nadzieję, że tak sobie to wszytsko rozliczę, że nie będzie podatku do zapłaty.
Do US nie zgłosiłam wynajmu - obowiązek jest tylko przy ryczałcie?



Wyślij zaproszenie do