Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Witam serdecznie :)

Chciałem się Was poradzić w sprawie rejestrów VAT. Jak najlepiej prowadzić te ewidencje ? Lepiej jest prowadzić oddzielne rejestry dla dokumentów pierwotnych i korekt czy jeden wspólny rejestr. Pytanie drugie - warto zakładać odrębny rejestr dla zakupu towarów handlowych ? czy lepiej prowadzić jeden wspólny dla faktur kosztowych i zakupu tow. hand. ?

Pozdrowienia
Anna Zwęglińska

Anna Zwęglińska Rachunkowość to moja
pasja

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Ja osobiście preferuję jeden rejestr dla faktur pierwotnych i korekt. no nie wiem, jeśli chodzi o sklep spożywczy, to tam korekt towarów może być dużo. ja mam tak skonfigurowany program księgowy, że jeśli miałabym oddzielnie rejestry faktur pierwotnych i korekt, to przy księgowaniu korekty w pkpir, nie widzi pierwotnych faktur tylko korekty. pracuję na WAPRO.

a jeśli chodzi o oddzielne rejestry dla zakupów towarów, to nie widzę sensu. jeśli księgujesz towary na pkpir, to przecież dla zakupu towarów handlowych jest kolumna 10 pkpir. więc już masz je oddzielnie. a chyba musisz prowadzić pkpir, skoro masz zakup towarów handlowych.

konto usunięte

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Dawno, dawno temu rejestry musiały być osobne dla faktur i osobne dla korekt.
To było dawno - ale wielu ksiegowym przyzwyczajenie zostało. W programach pewnie też takie rozwiązania bywają ustawione z podobnych przyczyn domyślnie.

Pewnie znajdą się tacy, co im się przydaje osobny rejestr i mają do tego praktyczne wyjaśnienie.

Co lepiej? Chyba wygodniej mieć jeden - nie rozjeżdża się wszystko, jak wydasz towar kupiony jako handlowy na potrzeby własne.
Rafał Ossowski

Rafał Ossowski Księgowy, Biuro
Rachunkowe***

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Jeśli chodzi o rejestry VAT faktur sprzedaży - to z doświadczenia w biurze rachunkowym wiem, że zazwyczaj prowadzone są osobne rejestry dla fv i korekt, no i zdaża się że przedsiębiorcy dla różnych rodzajów działalności mają różne rejestry - np. osobny do handlu osobny dla usług transportowych. Chyba jest to najbardziej korzystne rozwiązanie - przynajmniej w moim odczuciu. Jeśli chodzi o faktury zakupowe (towar handlowy i pozostałe koszty) to zupełnie nie widze potrzeby prowadzenia dla nich osobnych rejestrów VAT.
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

to naprawdę zależy..od potrzeb, ilości dokumentów, rodzajów zdarzeń gospodarczych, systemów księgowych, itd

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Dzięki za Wasze punkty widzenia w tym temacie.
Ann S.

Ann S. Always look on the
bright side of life

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Wszystko zależy od potrzeb firmy. Najlepszy jest program, z którego możesz wyciągnąć różnego rodzaju rejestry. Do uzgodnienia deklaracji czy uzgodnienia kont z rejestrem najlepiej mieć jeden rejestr, a do szczególnych analiz, np. pilnowania korekt można prowadzić oddzielnie.

Zgadzam się z panem Mariuszem, to chyba wynika z dawnych nawyków. Ja osobiście robię oddzielnie korekty, ale to wnika też ze specyfiki firmy.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Radosław C.:
Prowadź tak, abyś miał z tym w praktyce jak najmniej kłopotów. Sens rozbijania rejestrów widzę tylko w przypadku, gdy ułatwia to wyciągnięcie konkretnych informacji, jednak w chwili obecnej raczej nie pracuje się juz na wydrukach papierowych, więc większośc informacji wyciągasz bezpośrednio z komputera poprzez odpowiednie sortowanie. W takim przypadku dzielenie czegokolwiek na papierze ma już mniejsze znaczenie, a przeciez każdy dodatkowy rejestr to dodatkowe klikosekundy na otworzenie, wydrukowanie, przesortowanie itp :)
Dariusz S.

Dariusz S. Rachunkowość,
podatki,
raportowanie
finansowe

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Jeszcze za czasów wdrożeń widziałem najróżniejsze kombinacje z rejestrami. Na rodzaj zakupu/sprzedaży, na stawki, oczywiście korekty oddzielnie, rejestr przesuniętych itd. Cechą charakterystyczną było to, że z im starszego programu dana księgowa się przesiadała, tym z reguły bardziej lubiła sobie życie komplikować. Po prostu, mimo zapewnień konsultanta, że się da teraz wszystko zrobić prościej - nie wierzyła i zawsze próbowała "skopiować" stary program do nowego. Nasz klient nasz pan, ale skutki z reguły były marne.

Ciekawe rzeczy były też uskuteczniane na kontach VATu, np. analityka wg stawek ORAZ miesięcy na kontach należnego/naliczonego plus do odliczenia w innych okresach. Oczywiście program dawałby możliwość takiego filtrowania z jednego wspólnego konta, ale to nie docierało z reguły na początku i przez jeden okres obrachunkowy ludzie męczyli się z wytworami własnej wyobraźni. Potem, gdy nowy system przestawał gryźć - upraszczało się ewidencję i było cacy.

Reasumując - od komplikowania nam życia jest władza ustawodawcza i wykonawcza oraz klienci, nie wyręczajmy ich w robocie :-)
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Rejestry VAT. Razem czy odzielnie ?

Rozumiem, że dyskusja dotyczy rejestrów VAT sprzedaży dla stawek 0%, 5%, 8% i 23% oraz sprzedaży zwolnionej i innych...wnt, wdt, eksport, import...

Pierwsza sprawa to kwestia programu, z którego się korzysta. SAP pozwala na tworzenie dowolnego rejestru w zależności od wybranych parametrów...plus to i minus bo w gęstwinie danych można się łatwo pogubić.

Osobiście drukuję masę rejestrów, ale to wynika ze stopnia skomplikowania i ilości transakcji w spółce.
Żeby jednak dane były przejrzyste należałoby drukować oddzielnie sprzedaż opodatkowaną, oddzielnie zwolnioną, oddzielnie WDT, oddzielnie eksport, oddzielnie import usług, oddzielnie WWśU, oddzielnie RC krajowe, WNT, zakup środków trwałych, zakupy pozostałe...itd.

Dużo ważniejsze jest ustawienie kont VAT, aby było to konta rozrachunkowe i odpowiednie analityki, aby łatwo skontrolować rejestr z saldami kont VAT-owskich.Piotr R. edytował(a) ten post dnia 14.02.12 o godzinie 16:26

Następna dyskusja:

Czy wystarczy sama informac...




Wyślij zaproszenie do