Temat: Pytanie za 100 punktów - czym różnią się przychody z...

Tak sobie tutaj czytam:

"Płatność SMS a kasa fiskalna

Pytanie: Sprzedajemy dostęp do strony internetowej. Ludzie (os.fiz.) wysyłają SMS za 5 zł, a firma otrzymuje z tego 1,50 zł. Na koniec miesiąc wystawiamy fakturę pośrednikowi, firmie, która obsługuje sprzedaż SMS. Jest na niej jedna pozycja w wysokości kilku tysięcy złotych + VAT. Czy powinniśmy prowadzić dodatkowo kasę fiskalną?

Odpowiedź nr 12473:

Nie trzeba ewidencjonować tej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, gdyż Wasz kontrahent nie jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej VAT.

Nie ma znaczenia, że Wasi klienci SMS to osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Artur M. Brzeziński

Podstawa prawna:
Art. 111
Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 2004-03-11
(Tekst jednolity 2011r. Dz.U. Nr 177, poz. 1054)"


http://www.pit.pl/odpowiedz/platnosc-sms-a-kasa-fiskal...

Nie mogę tego zrozumieć. Przecież człowiek ma swój sklep i sprzedaje usługę elektroniczną osobom fizycznym, a fakturę wystawia "pośrednikowi, firmie, która obsługuje sprzedaż SMS". To teraz powiedzcie, czym to się różni od przychodów z Google Play? Przecież w przypadku Google Play przedsiębiorca również sam prowadzi sklep i również sprzedaje usługi elektroniczne osobom fizycznym, a Google Play również jest tylko pośrednikiem:

"Natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie stosowane w Google Play, to koncern jest pośrednikiem, który udostępnia developerom sklep z aplikacjami. Do pobierania płatności od użytkowników służy usługa Google Checkout, zintegrowana ze sklepem. Innymi słowy, sprzedawcami w Google Play są sami twórcy aplikacji. Ten model działania można porównać do serwisu ogłoszeniowego, który pozwala zamieszczać oferty różnym sprzedawcom i pośredniczy w przyjmowaniu płatności."

http://antyweb.pl/jak-rozliczyc-przychody-ze-sprzedazy...

Dlaczego więc w tym artykule poniżej twierdzą, że zamiast wystawić dla Google Play fakturę i mieć święty spokój, trzeba rozliczyć się w zupełnie inny sposób?

"Ten model wiąże się z tym, że obowiązki związane z naliczaniem podatków i księgowością spoczywają w całości na developerach.
............
Oferowanie aplikacji przez Google Play to świadczenie usług drogą elektroniczną. Taka sprzedaż wiąże się z koniecznością uwzględnienia licznych przepisów.

Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży (lub rejestr sprzedaży VAT, jeśli jest VAT-owcem) oraz wpisywać do KPiR wynikający z niego przychód na zakończenie dnia. Ewidencję sprzedaży prowadzi się na podstawie bieżących raportów sprzedaży, dostępnych w tzw. konsoli programisty w Google Play. Fakt, że pieniądze są wypłacane co miesiąc nie ma wpływu na sposób księgowania, ponieważ do sprzedaży (powstania przychodu) dochodzi w momencie zakupu aplikacji, a nie wypłaty środków."


http://antyweb.pl/jak-rozliczyc-przychody-ze-sprzedazy...