Temat: Parking dla pracowników
Michał Kołodziejczyk:
W moim przykładzie pracownicy otrzymują miejsca na wyłączność na parkingu firmowym. Każdy ma czytnik na podstawie którego wjeżdza na teren parkingu. Nie ma możliwości aby goście, bądz też inne osoby korzystały z tych miejsc. Moim zdaniem jest to więc coś "ekstra" i należy opodatkować świadczenie zarówno w VAT jak i ustalic przychód pracownikowi do opodatkowania i osładkowania.
Co to znaczy, że pracownik otrzymuje miejsce na wyłączność? Czy ma wyznaczone miejsce, gdzie parkuje i przyjeżdżając rano do pracy nie tylko wie, gdzie ma zaparkować, ale też mają pewność, że to miejsce będzie zawsze na niego czekało i nikt go nie zajmie?
Czy może udostępniono mu miejsce do dyspozycji jako bezpłatny parking strzeżony, na którym może na przykład postawić na miesiąc samochód żony, gdy ona wyjedzie sobie na urlop, a on w tym czasie będzie przychodził do pracy spacerkiem, korzystał z komunikacji miejskiej lub po prostu parkował będzie na ulicy?
W pierwszym przypadku jest to według mnie zwykłe uporządkowanie kwestii parkowania przez pracowników tudzież zapobieżenie pętaniu się po parkingu osób przypadkowych i nie stanowi przychodu pracownika podobnie, jak nie stanowi przychodu prezesa zatrudnienie mu osobistej sekretarki (która nie tylko napisze pismo czy umówi spotkanie biznesowe, ale również zadzwoni do żony, że spotkanie się przedłuża i mąż nie wróci przed 19. i przypomni o umówionej wizycie u lekarza) czy jakiekolwiek ponadstandardowe wyposażenie biura (laptopy zamiast komputerów stacjonarnych, klimatyzacja czy "osobiste" telefony przenośne w wewnętrznej sieci). W drugim natomiast świadczenie na potrzeby osobiste jak nic.