Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Witam,
Chciałem przeprowadzić małe szkolenie z zakresu opisywania faktur. Będzie to szkolenie dla pracowników operacyjnych, którzy nie znają się na księgowości. Proszę o wasze podpowiedzi. Jak powinno się prawidłowo opisać fakturę aby w księgowości było najmniej pracy. Czy oprócz słownego opisu również numeryczny. Czy wystarczy jedno zdanie czy lepiej dość wyczerpująco. (Ewidencja w konta 4 i 5).
Monika Wójtowicz

Monika Wójtowicz Właściciel, Biuro
Rachunkowe Baleno

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Zależy jakie sa potrzeby firmy, jakie kody MPK itp. Dla mnie idealny to opis słowny (gdy nazwa na fakturze mało mówi) + MPK (jesli sa przyjęte skróty to skrótami)+ data + podpis osoby opisującej.
Czasam ciężko znaleźć "winowajcę" zamieszania, bo mało kto się podpisuje, a w MPKach zdarzają się drobne błędy i trzeba ścigać. W poprzedniej firmie gdzie miałam 72 MPKów kilka dokumentów w miesiącu było źle opisanych, wówczas podpis był wybawieniem. Jeden telefon wszystko wyjaśniał. Bez podpisu szukania co niemiara.
Monika Z.

Monika Z. Księgowa to nie
profesja - to stan
umysłu ....

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

4 to rzadko problem (no chyba że w przypadku faktur z programow magazynowych, czasami niezla jazda :)). A 5 - to jak koleżanka wyżej napisała, zależy od układu w firmie - jak w miarę prosty można się pokusić o standardowy stempelek, który mogą wypełniać odpowiedzialni za powstawanie kosztów pracownicy. Jeśli bardziej skomplikowany to lepiej dobry opis + podpis. No i jeszcze jakaś sensowna procedura obiegu i opisywania dokumentów może by się przydała.
Urszula K.

Urszula K. Główny Księgowy/
Kontroler ...... SP
Z O.O.

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Standardowy stempelek plus opisanie przez pracownika merytorycznie odpowiedzialnego co to jest i czego dotyczy np materiały biurowe na potrzeby Walnego czy na potrzeby biura

Im bardziej szczegółowy opis tym mniej błedów w przyporządkowaniu dokumentu do konkretnego kosztu lub wręcz do konkretnego pracownika, projektu, zadania

konto usunięte

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Mimo dosc skomplikowanej struktury zarzadzania finansami u nas udalo sie te kwestie bardzo latwo rozwiazac poprzez odpowiednie zapisy w Systemie Zarzadzania Jakoscia - wystarczyla instrukcja dla kazdego menedzera projektu. A poniewaz kazdy projekt ma swoj odrebny budzet z analityka odpowiadajaca poziomom uszczegolowienia budzetu to nie ma zadnego problemu z zakwalifikowaniem kosztu do odpowiedniego konta.

konto usunięte

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Jak pisal powyzej Lukasz kluczowe jest powiazanie odpowiedzialnosci za budzet z opisywaniem faktur w ciezar tego budzetu.

Kierownik operacyjny odpowiedzialny za budzet (np. MPK) oczywiscie zna oznaczenie swojego MPK. Jesli wczesniej tworzyl swoj budzet, to wie takze na jakim koncie rodzajowym zabudzetowal dany koszt (np. zespol 4). Opis numeryczny jest jednoznaczny.

Aby usprawnic obieg dokumentow faktury od dostawcow powinny byc opatrzone numerem referenyjnym zamowienia lub nazwiskiem/kodem pracownika zamawiajacego dana usluge lub towar. Oczywiscie na poczatku ciezko to egzekwowac, ale praca u podstaw przynosi efekty :-)

konto usunięte

Temat: Opisywanie dokumentów księgowych (dekretacja)

Piotr M.:
Będzie to szkolenie dla pracowników operacyjnych, którzy nie znają się na księgowości. Proszę o wasze podpowiedzi. Jak powinno się prawidłowo opisać fakturę aby w księgowości było najmniej pracy.

Dobre podejście - im bardziej ktoś 'nie mający do czynienia' z księgami będzie wiedział jakie informacje i do czego księgowym potrzebne, tym mniej będzie zwrotów/telefonów/maili itd.
Wg mnie każdy opis powinien określać 'rodzaj wydatku - materiał do.../usluga itp' oraz bezwzględnie zawierać informację nt tego z czym związany jest wydatek - koszt bieżący/środek trwały w budowie itd/zaliczka (jeżeli jasno nie wynika to z faktury).
Poza tym mpk (obiekt controllingowy) który będzie obciążony wydatkiem/kosztem (o ile obiekty co są stosowane w firmie). Podpis osoby merytorycznie odpowiedzialnej jako potwierdzenie otrzymania towaru/wykonania usługi.
W przypadku faktur 'magazynowych' nr PZ (dostawy), której dotyczy faktura.

Następna dyskusja:

dekretacja dokumentów




Wyślij zaproszenie do