Marcin Nowak

Marcin Nowak specjalista ds.
ecommerce

Temat: Odroczenie wystawienia paragonu

Witam,

próbuję przeorganizować proces obsługi zamówień w sklepie internetowym, którym się opiekuję. Jednym z "wąskich gardeł" jest wystawianie dokumentów sprzedażowych. Sklep pracuje w oparciu o drukarkę fiskalną. Niestety wystawianie paragonów jest problematyczne bo:
- nie można tego robić z wyprzedzeniem, gdyż czasami okazuje się, że danego towaru nie ma faktycznie na stanie
- wystawianie paragonu po skompletowaniu zamówienia powoduje wybijanie z rytmu pakującego

Jednym z rozwiązań jakie przychodzi mi do głowy jest wystawianie faktury na os. fizyczną i umieszczanie jej w paczce (w razie zmian w zamówieniu, nie ma problemu z wydrukowaniem drugiej wersji faktury). Paragony byłyby drukowane zbiorczo po wysłaniu paczek i podpinane do kopii. Czy tak od strony finansowej mogłoby to funkcjonować?

Czy jest możliwość wystawienia innego dokumentu sprzedaży? W niektórych sklepach wystawiane są paragony (na druku widnieje napis paragon a nie faktura) na tradycyjnych drukarkach - na jakiej zasadzie działa coś takiego? Czy do takiego paragonu drukuje się następnie paragon fiskalny i podpina do kopii?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, bo google nie daje żadnej jednoznacznej odpowiedzi.
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Temat: Odroczenie wystawienia paragonu

Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od tej reguły występuje oczywiście szereg wyjątków. W niniejszym artykule skupimy się jednak na tych podatnikach, którzy kasy fiskalne używają w prowadzonej działalności gospodarczej.

Otóż, jak wskazuje § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, podatnicy przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas są obowiązani m.in. dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy (tj. osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej bądź rolnikowi ryczałtowemu).

Nie mają oni natomiast tutaj obowiązku wystawiania faktur VAT, które potwierdzałyby powyższe transakcje, o czym mówi bezpośrednio art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten jednak wskazuje również, iż fakturę tę trzeba wystawić na żądanie nabywcy. Obowiązek taki ciąży mimo wcześniejszego zaewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej.

W takiej sytuacji, zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący przedmiotową sprzedaż.

Dodajmy w tym miejscu, iż faktury tej nie ujmuje się w rejestrze sprzedaży. Kwoty z niej wynikające znajdą się bowiem odpowiednio w dobowym oraz miesięcznym raporcie fiskalnym, którego to wartości będą brane przy ustalaniu wysokości wartości netto oraz należnego podatku VAT za dany okres rozliczeniowy.

§7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur nie ma jednak zastosowania do sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Dodajmy także, iż w opisywanej sytuacji nabywca nie musi wystąpić z żądaniem wystawienia faktury VAT w dacie zakupu (wystawienia i otrzymania paragonu). Prawo takie przysługuje mu także w okresie późniejszym.

Źródło: http://podatki.egospodarka.pl
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Temat: Odroczenie wystawienia paragonu

Czy do faktury VAT sprzedawca musi wystawić paragon?
Czy do każdej faktury VAT sprzedawca musi wystawić paragon fiskalny? A jeśli nie , to od czego to zależy? Czy istnieje możliwość wystawienia faktury VAT z wcześniejszą datą niż data sprzedaży?
Przyjęta jest powszechnie zasada, że albo Pani wystawia fakturę, albo daje paragon fiskalny. Jeżeli kupujący żąda wystawienia faktury, ma Pani obowiązek ją wystawić.

Nie ma za bardzo możliwości, aby wystawiła Pani fakturę z wcześniejszą datą, gdyż faktura dokumentuje sprzedaż lub wykonaną usługę. Powinna Pani bezpośrednio po dokonaniu zakupu zwrócić uwagę:

czy sprzedawca wydrukował paragon fiskalny do dokonanej sprzedaży,
czy sprzedawca wydał wydrukowany paragon fiskalny Pani jako nabywcy towaru lub usługi,
czy kopia paragonu drukuje się na drugiej rolce papieru (pozostającej w całości w kasie sprzedawcy).
Powinna Pani również pamiętać, że wystawiając fakturę do paragonu fiskalnego sprzedawca ma obowiązek odebrać od Pani paragon i w jego miejsce wydać Pani fakturę VAT.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z póź. zm.)

Źródło: http://twoja-firma.pl
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Temat: Odroczenie wystawienia paragonu

Według obowiązujących przepisów:
najpierw paragon - z kasy fiskalnej potem faktura,
albo
faktura najpierw, ale potem już nie wystawia się paragonu . Momentem powstania zobowiązania podatkowego jest wtedy data wystawienia faktury, którą trzeba wystawić nie później niż 7 dni od daty sprzedaży towaru/usługi.

Ale jeśli już jest kasa fiskalna, to najpierw paragon potem faktura do konkretnego paragonu.Izabela Szpila edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 15:42



Wyślij zaproszenie do