Monika
Wójtowicz
Właściciel, Biuro
Rachunkowe Baleno
Temat: Księgowi będą potwierdzać swoje kwalifikacje
e-wydanie Gazety Prawnej z 14 lipca 09 (nr 135)"TRZY PYTANIA DO... Agnieszki Stachniak, zastępcy dyrektora Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów
Księgowi będą potwierdzać swoje kwalifikacje
● Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem systemu certyfikacji zawodu księgowego, który będzie potwierdzał wiedzę osób w nim uczestniczących. Czy taka certyfikacja jest potrzebna na rynku?
– Wiele na to wskazuje. Świadczy o tym chociażby znaczny wzrost przesyłanych do Ministerstwa Finansów wniosków o wydanie certyfikatu księgowego, uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioski składane są nie tylko przez osoby, które myślą o założeniu biura rachunkowego, co jest celem tego certyfikatu, ale również osoby, które chcą się zatrudnić w jednostce jako księgowi.
Obecnie nie funkcjonuje w Polsce alternatywny mechanizm stymulacji zawodowej księgowych. Stworzenie tego typu systemu będzie najbardziej efektywne jedynie poprzez zaangażowanie instytucji, która tych księgowych zrzesza.
Jakość systemu będzie podlegała najlepszej weryfikacji, czyli weryfikacji rynku. To rynek stwierdzi, czy tytuł dyplomowanego księgowego będzie dla przedsiębiorców odpowiednim potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych.
● Ministerstwo popiera, więc tę inicjatywę?
Tak. Tym bardziej że podstawową cechą tej formuły będzie dobrowolność. O zaangażowaniu ministerstwa świadczy chociażby fakt, że jego przedstawiciele przyjęli zaproszenie do uczestniczenia w pracach zespołu ds. opracowania założeń organizacyjnych i dokumentów regulujących certyfikację zawodu księgowego w Polsce działającego w ramach wspomnianego Stowarzyszenia Księgowych.
● Wielokrotnie przez członków stowarzyszenia wysuwany był postulat wpisania do ustawy o rachunkowości wymogu podpisywania sprawozdania przez tzw. dyplomowanego księgowego. Czy to będzie kolejny krok tej certyfikacji?
– Ministerstwo Finansów popiera dobrowolny charakter uzyskiwania tytułu dyplomowanego księgowego wydawanego przez stowarzyszenie. Gdyby wprowadzić obowiązek podpisywania sprawozdań przez dyplomowanego księgowego, taki walor zostałby utracony. Ponadto wprowadzona zostałaby bardzo restrykcyjna regulacja, której rynek najprawdopodobniej nie przyjąłby pozytywnie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że to kierownik jednostki, np. zarząd, odpowiada za sporządzenie sprawozdania finansowego. To on ma zapewnić, aby księgowy, który sporządza sprawozdanie, miał odpowiednie kwalifikacje. Tytuł dyplomowanego księgowego może pomóc kierownikowi jednostki w rozpoznaniu wysokich kwalifikacji osoby, której powierzył prowadzenie rachunkowości jednostki."