Katarzyna M.

Katarzyna M. Accounting Manager /
Chief Accountant,
ECE
Projektmanagem...

Temat: Konwersja pożyczek od udziałowców na kapitał zakładowy

Nie wiem jak rozwiązać problem. Może ktoś ma pomysł... Spółka z o.o. podwyższyła kapitał zakładowy poprzez konwersję zobowiązań od udziałowców (pożyczki na cele inwestycyjne) na kapitał. Po jakim kursie zaksięgowana powinna być ta konwersja (część kapitałowa pożyczek). Transakcja ta jest neutralna od strony podatkowej (ustawa o pdop nie wypowiada się w tej kwestii), stad sugestia, ze powinien być to kurs historyczny. Jednakże ustawa o rachunkowości nakazuje wycenę pożyczek po kursie z daty zawarcia umowy potracenia. Wiadomo, ze różnice kursowe korygują wartość inwestycji. Jeśli wycenię pożyczki to powstaną różnice kursowe (niepodatkowe) – co wtedy z amortyzacją przyszłej inwestycji? Z tego wynika, ze w części dotyczącej różnic kursowych amortyzacja będzie niepodatkowa? he! ale róznice kursowe moga byc te z dodatnie....
Grażyna P.

Grażyna P. Dyrektor Finansowy,
biegły rewident,
CRiSC

Temat: Konwersja pożyczek od udziałowców na kapitał zakładowy

to mimo wszystko troche inaczej
prawo podatkowe mówi, że rozrachunki w walucie obcej generują różnice kursowe gdy staja sie niewymagalne, zmieniono ustawę od 01.01.2007. Wszyscy zgodnie podkreslają ze w związku z tym takze konwersja wierzytelnosci powinna byc wyceniona po kursie z dnia konwersji, a nie historycznym - wczesniej urzędy upieraly sie ze jednak po historycznym kursie.
Podobnie mówi ustawa ksiegowa, masz więc spokój.
Róznice kursowe najprawdopodobniej faktycznie korygują wartośc inwestycji, ale nad tym się głebiej nie zastanawiałam. Jeśli tak - to cała amortyzacja moze stanowic koszt uzyskania, a jeśli odnosi się róznice na wynik - są także kosztem uzyskania.
Jakbys miała dodatkowe pytania, możesz tez pisac na prywatną skrzynkę :)

Następna dyskusja:

Kapitał w sp. z o.o.




Wyślij zaproszenie do