konto usunięte

Temat: Konto firmowe

Czy jednoosobowa firma musi miec osobny rachunek bankowy tzw firmowy? Czy moze to "zwyczaj" na potrzeby US?
Beata Geruzel

Beata Geruzel główna księgowa

Temat: Konto firmowe

No raczej.

O przymusie posiadania "firmowego r-ku bankowego" mówią ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ordynacji podatkowej, o systemie ubezpieczeń społecznych.
Mam dużo znajomych którzy prowadzą działalność jednoosobowo i wszyscy mają rachunki firmowe, zresztą np.:
ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi:
" płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek na:
ubezpieczenia społeczne
ubezpieczenie zdrowotne
Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek".
Wiec nie jest to zwyczaj US.
(Mówie tu o osobach głownie prowadzących PKPiR)Beata Geruzel edytował(a) ten post dnia 24.05.07 o godzinie 09:10

konto usunięte

Temat: Konto firmowe

Oczywiscie konto jest potrzebne :) Ale np. platnikiem skladek jest przykladowy Jan Kowalski. Wiec zgodnie z przytoczonym zapisem moglby to zrobic ze swojego konta osobistego.

konto usunięte

Temat: Konto firmowe

Ustawa o swobodzie mowi:
Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy

Ordynacja podatkowa mowi o "koncie podatnika"

ZUS - o koncie platnika.

Teoretycznie moze to byc zatem konto osobiste. Ale moze zle to interpretuje... Moze jest cos jeszcze co rozwiazaloby moja watpliwosc?
Beata Geruzel

Beata Geruzel główna księgowa

Temat: Konto firmowe

Powiem tak wiekszość zakłada rachunki bankowe - firmowe.

Ale chyba masz rację - Urząd Skarbowy w Żaganiu:

INFORMACJA

Informacja dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do rozliczeń podatkowych za pośrednictwem konta bankowego

Przepisy prawa podatkowego nie zabraniają wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń z fiskusem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej

Ordynacja podatkowa (art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) określa, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Ustawodawca w przepisie tym szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. Dlatego też przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy korzystają z księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, mają obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego.
Dodatkowo obowiązek posiadania rachunku bankowego nakłada na przedsiębiorcę ustawa 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) W art. 22 ust. 1 ww. ustawy czytamy, iż dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy.
Rozliczenia w formie bezgotówkowej muszą być prowadzone w każdej sytuacji, gdy:
-stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
oraz
-jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności), przekracza 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano transakcji.
Ponadto zgodnie z art. 76b i art. 77b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej zwrot podatku lub nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego.
Również ustawa z dnia z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług określa, iż zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym lub zwrot podatku naliczonego następuje na rachunek bankowy podatnika. (art. 87 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2004r Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

Pytanie:

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wykorzystywać do rozliczeń rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (konto osobiste)?



Analiza wyżej cytowanych przepisów wyraźnie wskazuje, iż nie ma przeciwwskazań takiego działania, gdyż cytowany wcześniej art. 22 ust 1 ustawy o swobodzie gospodarczej nie określa za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie regulują kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Nie wymieniają również rachunków, których stosowanie dla powyższych celów jest zabronione.
Należy również zwrócić uwagę na przepisy ustawy Prawo bankowe. W art. 49 ust. 3 czytamy, że rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla: osób fizycznych, szkolnych kas oszczędnościowych oraz pracowniczych kas zapomogowo - pożyczkowych. A osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nadal pozostaje osobą fizyczną.

W art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe - ustawodawca zaznaczył, że posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku. Jednak w umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające dysponowanie tymi środkami. Oznacza to, że w umowie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. To może być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle wskazanych wyżej przepisów osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek regulować podatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego. Wybór rachunku bankowego do dokonywania ww. płatności należy więc do podatnika który zawierając umowę z bankiem na prowadzenie konta ma prawo wynegocjować dla siebie najkorzystniejsze warunki.
Anna Z.

Anna Z. Zarządzanie w
ochronie zdrowia

Temat: Konto firmowe

Nie ma nigdzie zakazu uiszczania opłat z konta prywatnego, jednak nalezy pamiętać, iż numer ten musi być zgłoszony
(łącznie z umową) w urzędzie skarbowym.
Piotr Rybicki

Piotr Rybicki Biegły rewident,
poprowadzę (ale nie
zorganizuje)
szkolen...

Temat: Konto firmowe

Ja nie lubie banków i też musiałem założyć (i do tego na firme kosztuje dużo wiecej niż osobiste).
Ale w praktyce każdy zakłada konto firmowe bo np. tylko takie pozwala zaliczyć jego prowadzenie w koszty

konto usunięte

Temat: Konto firmowe

dziękuję :) zdam się na mbank...tak dla wygody.

konto usunięte

Temat: Konto firmowe

a co w sytuacji gdy osoba fizyczna prowadząca działalność posiada rachunek prowadzony wspólnie ze współmałżonkiem?

Następna dyskusja:

Konto firmowe/ prywatne




Wyślij zaproszenie do