Atena Nowacka

Atena Nowacka finansuję się

Temat: Konsolidcja sprawozdań spółki zagraniczne

Bardzo proszę o pomoc.
W grupie kapitałowej znajdują się zagraniczne spółki zależne.
RZiS zagranicznych spółek zależnych przeliczam, zgodnie z rozporządzeniem, wg średniej kursów z końca każdego miesiąca. Nie do końca orientuję się jak mam dokonać wyłączeń wzajemnych rozrachunków.
Zilustruję mój problem przykładem: z naszą spółką zależną rozliczamy się z rublach. Spółka zakupiła od nas w 2010 roku towar za 100 tys. rubli., powiedzmy że kurs rubla na koniec roku był 0.098, tzn. u nas w rzis widnieją przychody ze sprzedaży w wysokości 9800 zł. Średnia kursów rubla wyniosła natomiast 0.095. Po przewalutowaniu rzis spółki zależnej w kosztach widnieje więc kwota 9500 zł. Więc mamy różnicę 300. Co zrobić z tą różnicą?
Natalia Kostylewa

Natalia Kostylewa Specjalista praktyk,
TaxVat Consulting

Temat: Konsolidcja sprawozdań spółki zagraniczne

Jeżeli jednostki objęte konsolidacją nie stosują jednakowych zasad rachunkowości i metod sporządzania sprawozdań finansowych, na jednostce dominującej ciąży obowiązek dokonania odpowiednich przekształceń sprawozdań finansowych jed­nostek zależnych. Wyłączenia powinny nastąpić w 100% poprzez dokonanie korekt.

konto usunięte

Temat: Konsolidcja sprawozdań spółki zagraniczne

czołem, podbijam wątek, bo nie wyszukałem, ani w polskich publikacjach, ani w polskojęzycznym necie uzasadnienia, jak i konkretniejszej (przepraszam, jeżeli przedmówców nie zrozumiałem) odpowiedzi - a komuś może się przydać.

Dla tych, co szukają uzasadnienia, a nie znaleźli, bo Rozporządzenie konsolidacyjne nie rozwiewa wątpliwości, jak i publikacje książkowe są problematyczne (dotyczą różnic kursowych na kapitale z przeszacowań i różnicy kursowej między pozycjami wynikowymi i bilansowymi - swego czasu przeczesałem czytelnię Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod tym kątem).

Ja zawsze przyjmowałem w sytuacji, którą miała autorka wątku, że różnicę kursową pokazuję w wyniku (tutaj pokrywa się moje podejście z przedmówczynią) , bo mnie tak uczyli: -), ale też:
http://www2.accaglobal.com/members/publications/accoun...;
http://WWW.JOURNALOFACCOUNTANCY.COM/ISSUES/2012/FEB/20...
FINANCIAL REPORTING / INTERNATIONAL

Brakowało mi "podstawy teoretycznej" - moim zdaniem jest- bynajmniej nie w krajowym standardzie :-))) lecz w IAS 21 (który możemy stosować, bo regulacje krajowe milczą..), pkt. 45:

(...) W związku z tym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki sporządzającej skonsolidowane sprawozdanie finansowe, tego rodzaju różnice kursowe (tj. niemożność eliminacji pozycji bez uwzględnienia różnicy kursowej - przyp. aut) ujmuje się nadal w zyskach lub stratach, a wtedy, gdy powstają w okolicznościach przedstawionych w paragrafie 32 (inwestycje w jednostki zależne - przyp. aut.), ujmuje się je w innych całkowitych dochodach i akumuluje w oddzielnej pozycji kapitału własnego aż do momentu zbycia jednostki działającej za granicą (czyli przypadku autorki nie dotyczą).

W konsekwencji, w rach wyników robię de facto pozycję bilansującą (między pozycją bilansową/wynikową u matki w kursie rzeczywistym lub aktywem/pasywem w kursie zamknięcia, a wyłączeniem z rach wyników córki po kursie średnim z roku). Czy to jest "100% korekta"? - moim zdaniem nie:-), chyba, że uprawiam partyzantkę.

Skądinąd - miło zagłębić się w teorię.

Pozdrawiam, "walczących z materią",

za komentarze z góry w imieniu wszystkich czytających dziękuję - może zamkniemy "białą plamę"?

Następna dyskusja:

Szukam Specjalisty Finansow...




Wyślij zaproszenie do